HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 41500 KG MAMA BAĞIŞLANDI

Alabay (Alabai) Sahiplenme İlanları

Güçlü yapıları ve sessiz tavırları ile bilinen Alabay Alabai’ler yırtıcılara karşı korkusuzlukları ile de ön plana çıkarlar. Özgür ruhlu ve zeki olduklarından eğitilmeleri de zor olabilir. Yüksek koruma iç güdüsüne sahip oldukları için yabancılara karşı da temkinli yaklaşırlar. Genel olarak içe kapanık mizaçlı olurlar. Bu yüzden yeni insanlarla ve hayvanlarla tanışmaktan pek hoşlanmazlar. Erken dönemde eğitimlerine başlanması ve sosyalleştirilmeleri önemlidir. Düzenli olarak egzersiz yapmaları ve her gün uzun yürüyüşlere çıkarılmaları gerekir. Aksi takdirde enerjilerini atamadıkları için saldırganlaşmaları mümkündür.

Neden Alabay Alabai Sahiplenmelisiniz?

Koruyucu ve bekçi özelliklerinden dolayı agresif olarak tanımlansalar da aileleri ile kusursuz bir bağ kurarlar. 6-8 haftalık yavru iken çocuklarla ve diğer hayvanlarla sosyalleştirilmeleri gerekir. Uygun şekilde tanıştırıldıkları ve kendilerine iyi davranıldığı takdirde çocuklarla gayet iyi bir şekilde anlaştıkları bilinir. İtaatkar olmaları için de eğitim verilmesi önerilir. Aksi takdirde eve gelen misafirlere karşı oldukça gürültülü tepkiler verip korkmalarına neden olabilirler. İçgüdüsel olarak sahiplerini korumaya meyillidirler. Enerjileri yüksek olduğundan mutlaka düzenli egzersiz yapmalıdırlar.

Alabay Alabai Apartmanda Yaşar mı?

Koruma ve bekçi köpeği özellikleri taşıdığından dolayı şehir içerisinde özellikle de apartmanda yaşamaları tavsiye edilmez. Oldukça büyük bir ırk oldukları için büyük bahçeli evlerde, çiftliklerde ya da buna benzer alanlarda bakılmaları daha doğru olur.

Alabay Alabai Bakımı Zor mudur?

Yılda bir kez yoğun şekilde tüy dökerler. Bu dönemin dışında oldukça iyi bir kürke sahip olurlar ve çok az bakım ihtiyaçları bulunur. Yoğun tüy dökme dönemlerinde fırçalama ve tarama işlemlerinin artırılması doğru olur. Beslenmeleri esnasında yanlarına hiç kimsenin yaklaşmasını istemezler.

Alabay Alabai köpek sahiplenme düşüncesinde olan kişilerin bu türün ilk kez köpek bakacak kişiler için uygun olmadığını göz önünde bulundurmaları önemlidir. Eğer uygun yaşam koşullarını sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız köpek sahiplendirme ilanları arasından Alabay Alabai köpek ilanları özelinde arama yapabilir, Alabay Alabai köpek sahiplendirme yapmak isteyen kişilerle iletişim kurabilirsiniz.

Devamını Göster »