Kedimi Bir Kaç Günlüğüne Yalnız Bıraksam

Ezgikya

şehir dışına çıkmam gerekiyor ailecek 5-6 yada 1 hafta olmayabilirim kedimi evde tek bıraksam sorun olur mu burda bırakabileceğim kimse yok ne yapıcam bilmiyorum sizce bıraksam evde tek bişi olur mu

13 CEVAP

ursaminor

Birkaç ay önce de aynı soruyu sormamış mıydınız acaba? O zaman ne yapmıştınız?

Yani aslında neresinden bakarsanız bakın, biz -veya siz kafanızda- ne kadar meşrulaştırmaya çalışırsak çalışalım; kedi evde 1 veya en acil durumlarda 2 günden fazla tek başına kal-ma-ma-lı-dır, kalamaz da. Bunu siz de gayet iyi biliyorsunuz, biz de... Bu yüzden işte 15 kum kabı olsa da, 2 galon suyu olsa da, 15 kilo mamayı koysanız da veya otomatik mama kabı olsa da; o canın sevgiye, ilgiye, okşanmaya, taranmaya olan ihtiyacını gideremezsiniz. Acil bir durum olsa asla bilemezsiniz. (Tabi ki istenmez böyle bir durum amaaa) mesela evde yangın çıksa kurtaracak kimsesi olmayacak. Tırnağı takılsa, canı acımadan çıkaramayacak. Çok oyuna dalıp agresifleştiğinde, kafasını sertçe çarpsa, doğrudan veterinere götürecek kimsesi olmayacak. İshal olsa, yemeden kesilse, suyunu devirse, kusarken zorlansa, kabız olsa, parazit dökse?? Ve temiz hava alamayacak (camı açsanız kaçacak, bir kez kaçmıştı sizin kediniz, hatırlayın). Vallahi bu olasılıkların düşüncesi bile beni şu kapıdan dışarı çıkartamaz. Kimse kusura bakmasın, kendi düğünüm bile olsa gitmem kızımın başında biri yokken. (Neyse ki evliyim de böyle bir sorun yok :P)

Bırakanlar olmuştur evde. Ama onların başına bir şey gelmemiş olması, hiç gelmeyecek olması anlamına gelmez bence. Yine de insanın özelliğidir bu, çıkış noktasına tutunmak ister. Umarım sizin çıkış noktanız yanlış örnekler olmaz.
Sevgiler.

SelinTuksal

1 hafta biraz uzun bir süre. Bir kere ben de yanloz bırakmak zorunda kalmıştım ama 2,3 gündü. Bi yakınınız falan 2 günde 1 evinize gelsin mamasını suyunu kontrol etsin. Biraz da oynasın, siz de gitmeden önce yanına oyuncaklar, bir de bi tişörtünüzü koyun sıkıntı olacağını çok zannetmiyorum.

oztasilares

Valla bende gitmem gereken yerler vardı ama bırakın 2-3 gün yalnız bırakmayı düğün var mesela 1 saat ayrı kalacağım ve ona bile korkuyorum üzülüyorum bıraksalar 7/24 evdeyim yani. Biri güzel bir benzetme yapmıştı siz çocuklarınızı evde kaç gün yalnız bırakıyorsunuz diye. Aynen öyle işte 3 yaşındaki bir çocuğun nasıl bırakın evde kalmasını yürürken bile etrafında 4 dönülüyorsa kediler de öyle. Çocuk gibi ve 1 hafta fazlaca uzun bir süre. Ben birine emanet etmekten de korkuyorum kapıyı açtığında kaçar mı acaba, ondan korkar mı acaba, pis elleriyle sever mi diye bi düşüncem bile var. Öyle 1 haftalığına gideceğim bir yer olsa mecburi herhalde onu da götürürüm strese girer belki ama ben yanında olurum en azından gözümün önünde olur

Cotontzu_Siri

Birilerinin arada bir gelip kontrol etmesi, kumunu temizlemesi, suyunu tazelemesi, mama vermesi ve biraz oynaması lazım.

Cotontzu_Siri

Pansiyona bıraksanız

betulaltundal

bir defa bir yakınım tatile giderken anahtarını bana verip kedisinin mamasını kumunu kontrol etmemi istemişti yine de bunalıma girmişti yavrucak biraz sıkılıyorlar ancak mecbursanız mama ve su için birden fazla kap doldurup koyun. Oyuncak toplar, buruşturulmuş kağıtlar vs bırakın etrafa. Kumu da oldukça pislenecektir onu ne yapacaksınız :(

durdanednmez

Her gün gelip bakması için birini ayarlamalısınız. Siz yokken her şeyin yolunda gittiğinden emin olun. Pansiyona bırakmakta bir seçenek.

Pansiyon

Ezgikya

Biliyorum fakat birinin gelipte kedimle ilgileneceğini zannetmiyorum yalnızda bırakmak istemiyorum ama yapabileceğim başka bişide yok

Ezgikya

Fazla kalmicam şehir dışında 4 5 gün olabilir bakicaz artık tesekkur ederim hepinize

yasement

Mumkunse bir kum kabi daha yapin. Tek kum cok kirlenir 5 gunde.

hazalsenol

Sizi çok iyi anlıyorum. Ürkek bir kedim var pansiyona bıraktım ve orada çok korktu. Som seyehatimde veterinerine de danışarak beş gün evde yalnız bıraktım ve pansiyondan daha iyi oldu. Canı sıkılacaktır gelincd çok sevgi isteyecektir onun dışında bir sıkıntı yaşamadık. Her gün gelecek biri yoktu konuö dolayısıyla. Ama bir kez de olsa biri bakmaya geldi. O da gelmesem olurmuş bir problem yok dedi. Ben her yere mama ve su kabı bırakmıştım. Sekiz tane mama ve su kabı. Girmesini istemediğim tehlikeli yerlerin kapılarını kapattım. Diğer odaların kapısı üstüne kapanmasın diye sabitleyici ile sabitledim. İki tane daha yeni tuvalet oldum toplamda üç tuvalet bıraktım. Işıkları ve televizyonu açık bıtaktım. Evin her yerine misket ve oyuncak bıraktım. Aklınız çok kalıyor evet ama şükür benimkine bir şey olmadı. Ama kediden kediye değilşir tabi. Benimki çok sakin ve genelde uyuyan bir kedi. Hareketli bir kedi olsa bırakır mıydım ben de bilmiyorum

Ezgikya

Bir hafta kalmayada bilirim 4-5 gün olabilir. Sürekli oyun isteyen bi kedi mesela gece 4 5 gibi kalkar balkona cikmak icin miyavliyor biz yokkende aynisini yaparmi bilmiyorum bende istemiyorum onu tek birakmayi artik bi cozum bulucaz bi sekilde