Kısırlaştırmadan Önce

Misisimi

Merhaba. Veterinerimizle bu hafta kedimi kısırlaştırmaya karar verdik. Önceden dikkat etmem gereken şeyleri söyler misiniz? Veterinerinizin tavsiyesi, aşılarının tam olması, bağışıklık, kan alımı, yoğun bakım, anestezi çeşidi vs. açıklarsanız çok sevinirim. Çok korkuyorum bir şey olur diye ama sağlığı için… Şimdiden önerileriniz için teşekkür ederim.

14 CEVAP

simbakedi

gerek yoka kanmadan yaptırın. parasıyla sonuçta. her şey olabilir. dikişsiz yapması, gaz anestezi önceliğiniz olmalı

Renklipati

Önceliğiniz kan tahlili,gaz anestezi estetik dikiş olsun bunları yapamıyor sa donanımlı klinik değil demekki

simbakedi

kan tahlilinde biyokimya mı deniyor onlara bakıyorlar. bi de röntgen çekiliyor bildiğim kadarıyla

Renklipati

Öncesinde tüm tahlilleri yapılırsa ve güzel bir kılinikse korkulacak bir şey 6.ayında yaptırdım helede erkek kedi daha çabuk toparlanıyor zaten operasyonu öncesi kaç saat aç kalacağı bilgisi veriliyor, sonrasıda tüm bilgileri veriyorlar

Misisimi

Ben de tahlil yapılır demiştim ama veteriner gerek yok dedi. Korktum açıkçası.

Renklipati

Kesinlikle yaptırın bağışıklığı düşük olabilir her hangi bir rahatsızlık olabilir,tahli olmazsa asıl riskli anestezi yi kaldıramayabilir size başta imza attırıp onay alıyor lar Allah korusun bişey olsa amaliyat sırasında mesuliyet size ait olur

Misisimi

Çok sağ olun. Peki tahlil derken bir tek kan alınması mı, yoksa farklı şeyler de yapıyorlar mı? Ona göre tek tek söyleyeceğim.

Renklipati

Biz insanlar gibi kediler de,bize amaliyat öncesi tahlil yaptırmadan alıyor mu doktor lar amaliyata,alnımızdamı yazıyor tahlie gerek yok amaliyata direk girsin çok iyidir diye

Renklipati

Chup up var bu isteğine bağlı,ben yaptırdım...kan tahlili yaptırın onda en azından sorun varsa erteleniyor kanda sorun çıkarsa o zaman başka tahlileri yapıyor lar

Misisimi

Tamamdır. Çok teşekkür ederim. Bu kliniği çoğu kişi önerdi diye gitmiştim. Tahlile gerek yok dedi ama yaptırıcam kesinlikle.

Renklipati

Aynen yaptırın mutlaka benim kedimde çok sağlıklı olduğu halde bebekliğinden beri aynı yere gittiğimiz halde ben demeden veteriner im tahlili dedi..bir kere yapılıyor oda iyi şartlarda olursa rahat edersiniz onunda canı yanmaz,, şimdiden geçmiş olsun 🙏

furkansan

Erkek kediyse gerek yok o kadar teferruata çok kısa bir işlem zaten.Dişi kedilerde önemli butun rahim yumurtalik kanallar alindigi icin enfeksiyon riski ameliyati kaldiramama riski oldugu icin tahliller onemli.Erkek kedilerde anestezi dozu zaten az verilir testisler alinir hemen sperm kanallari baglanir şipşak oldu bitti.Çok endişelenmeyin bence.Tahlil ucreti bazi yerlerde uçmuş vaziyette çok isterseniz yakininizda veteriner fakultedi hayvan hastanedi varsa orada tahlillrerini yaptirin ozel kliniginize sonuclari verin.

Misisimi

Kedim erkek, 4.5 kilo ve 9.5 aylık :)

Minigimmm

Wbc degeri denen bir şey var bağişiklik degeri yani, buna bakilmasi lazim. Değer normal duzeyde ise anestezi verilir ameliyata alinir yoksa bunyesi kaldirmayabilir. Hekim gerek yok diyorsa da siz "ben yaptirmak istiyorum içim rahat etsin diye gormek istiyorum" diyin. Bu normal bir kan tahlili 150 200 liradan fazla tutmayacaktir. Bundaki değerlerde problem cikarsa biyokimya istiyor zaten hekim. Bizim mesela bagisikligimiz cok dusuk cikti hekimimiz biz bir biyokimya da bakalim dedi. Biyokimyada genis çapli kan tahlili demek oluyor onda karaciger bobrek degerleri gibi ic organlarin işlevi durumu anlasiliyor. Wbc degeri yeterli duzeyde ise kisirlastirma yapilabilir. Biz operasyon icin gittik ama tahlil iyi cikmadi 3 kere tahlil yaptirdik wbc değerinin normale ulaşmasini beklerken. Sonucta yarasinin iyilesmesi anesteziyi vucudun kaldirmasi falan hep bagisiklikla alakali vucut ne kadar guclu ise o kadar kolay atlatir. Ikinciside dikissiz yer tercih edin buyuk kolaylik oluyor. Yakalik takmiyorsunuz aman dikis yirtildi patladi atlamasin ziplamasin sıkıntısı yaşamiyorsunuz. Operasyon günü biraz kusma yalpaliya yalpaliya yurume belki anesteziyi vucuttan gec atarsa olduğu yere işeme gibi sıkıntılar oluyor onun dişinda erkeklerin ki cok rahat cok kolay. Istanbulda yasiyorsaniz klinik tavsiye edebilirim.