Sokaktan Yavru Kedi Sahiplenmek Caniliğe Mi Girer??

Anket

Söylediği şeyde haklı
(2 oy)
Söylediği şeyde haksız
(42 oy)
Toplam (44 oy)

Merhabalar,
Geçen günlerde internet üzerinden bir tartışmaya girdim. Ben sokaktan anne sütü ihtiyacını karşılamış bir yavru kediyi sahiplenmeyi doğru bulduğumu söyledim. Fakat tartıştığım kişiye göre bu caniliğe girermiş. Yani ona göre yavru kedi annesinden ve doğal ortamından ayrılmamalıymış. Ayrıca ona göre kediler apartmanda yaşamayı istemezlermiş. Sizce bu dediği şeyler doğru mu. Bu kişiye sizce ne söyleyebilirim?

27 CEVAP

Elifkoc

Yeterince annesini emmiş ve yeterince annesiyle kardeşleriyle zaman geçiyse 3 aylık cıvarı olduysa mükemmel birşey

Lils

Ben kedimi 4 aylıkken sokaktan sahiplendim. Biri aracılığı ile sahiplendiğim için hikayesine tam hakim değilim ama bildiğim kadarıyla annesi ve kardeşlerine araba çarpmış kendisi tek kalmış. Yazlık bir yerde birinin bahçesinde kalıyormuş. Evdeyken apartman boşluğundan bile korkuyor kedim. Yani dışarısı doğal ortamı değil apartmanı tercih ediyor. Tabi çok iyi şartlarda dışarıda yaşayan kedilerde var az da olsa. İlgilenen kişiler ve barınabileceği yerler olan kediler ama genelde dışarıda doğal ortamları yok kedi arabaların altında-üstünde uyuyor. O yüzden dışarıdan ihtiyacı olan bir kedi sahiplenmek en mantıklısı. Petlebideki ilanlara da bakabilirsiniz.

Çevremiz dağ bayır börtü böcek sanki. Öyle olsaydı haklıydı. Ama gözünü sevdiğimin şehrinde basacak toprak yok. Av imkanı kısıtlı, çöpten ekmek kemirmeleri ya da tecavüze uğramaları özgürlükse özgür olmasınlar kimse kusura bakmasın.

Cubik

Daha anne sütüne ve annenin kendisine muhtaç olan bir yavruyu almak caniliğe girer, hem anne hemde bebek perişan olur. Ama anne sütünden ayrılmış artık anneye muhtaç olmayan bir yavru sahiplenmekte bir sakınca yok neden olsun?

blue_hpood

burası bizim bile doğal ortamımız değil, kendimizi savunamazken kendimize ihanet etmişken bize ihtiyaç duyan minicik bir canı kurtarabiliyorken kurtarmak gerekli.

cat_expert

Annesi sahipleniyorsa süt emmeye devam ediyorsa caniliktir ama annesi reddetmiş veya kaybolmuşsa süt ememiyorsa büyük sevaptır.

blue_hpood

gidip bozkurt değil, kedi sahipleniyoruz. yaban keçisi, baykuş, antilop falan değil bu. sokaktaki kediler artık ait oldukları yerde değil.

mimimomo

bakin, su an sahiplendirmeye calistigim bir yavru var. karsilastigim gun bir arabanin tekerleginin dibinde agliyordu, o aksam almasam sabaha olecekti muhtelemen. evde bakimini sagladim, toparlandi. elim varip da disari birakamiyorum cunku yine bi araba altinda can vermesi ya da kendisinden buyuk kedi nufusunun oldugu bir ortamda ciddi sekilde yaralanmasi an meselesi.

ortalik gulluk gulistanlik olur, dogadaki tum canlilar layigi ile yerinde mutludur huzurludur da o duzeni bozup ayirmak desen eh, belki derim. zaten hic birimiz risk oldugunu gozumuzle gormedikce mudahale etmiyoruz. ortaminda mutlu ve beslenmesini sagladigimiz kac yetiskin kedi, (ciftlesme kaynakli) kovala-kac sorunu yuzunden site icindeki araclarin altinda kaldi. {dusun bak, sozde hiz yapilamayan bi site icinde bile kedi ezebiliyo, kaldi ki sokaklar... :(( }

lutfen bu karsilastiginiz turdeki yaklasimlara prim vermeyin. cok biliyorsa o zaman ortam sartlarini iyilestirsin de gorelim.

iyi gunler :)

Snzlc

böyle konuşan insanlara şahsen ben "sokakları hayvanların doğal ortamı zanneden cahil manyak sende hoşgeldin" diyorum

Cubik

@Blue_hpood ayn he sanki ormandan kaçırıyoruz kediyi

Cubik

@Blue_hpood ayn he sanki ormandan kaçırıyoruz kediyi

End_19

Sanmam. Sonuçta ona güzel bir yuva vereceksiniz. İnsan sevgisini tadacak