1-2 Aylık Kedi Bakımı Konusunda Yardım :(

annesiz olan 6 haftalık bir kedi sahiplendim. bu aksam almaya gidecegim fakat baktıgım ilk kedi olacak kendisi. cok kucuk oldugu icin gozumu korkutan bircok insan oldu ama 6-7 kardeslermis, benden daha bilgili biri sahiplensin diye beklesem de bu kadar cok kardesi sahiplenecek insanlar birden bulunamazdı muhtemelen. kaldı ki kedi bakmadan bilgili de olamam o kadar. kuru mamaya cok yeni gecis yapmıs. ben bi sure daha sut tozu vermek istiyorum oncelikle sut tozu ve kuru mamayı aynı anda alması zararlı olur mu bunu merak ediyorum. sadece kuru mamasını vermeye devam mı edeyim yoksa 2. ay tamamlanana kadar ayrı ayrı ya da kuru mamasının ustune biraz sutunu koyarak mı vereyim?? anne sutu almadıgı icin de gelisimi acısından korkuyorum vitamin alıp vermeli miyim?? yoksa vitaminini yedigi yemeklerden zamanla mı almalı?? internette ara ara balık, yogurt gibi seylerden D vitamini alması gerektigi yazıyor. cok kucuk ve annesiz oldugu icin saglıgı acısından yapabilecegim ekstra bir sey var mı yoksa telasa girmeden normal sekilde bakmam yeterli olur mu?? mama dısında kedilere ne yiyecekler verilir ayrıca bilgi verirseniz sevinirim. ben yine veterinere tabii ki gidecegim kediyi aldıgımda ve sorularımı onlara da soracagım.

10 CEVAP

Ahmetemind

Veterinere gittiğinizde sizi fazlasıyla bilgilendirirler zaten. Süt tozu ve kuru mamayı aynı anda vermenizde bir sakınca yok. Fakat süt tozunu hazırladığınızda sıvı bir kıvamda oluyor, bu yüzden bir süre daha biberon yardımıyla vermeniz kedi için bir yandan da içgüdüsel olarak anneden emme hissini vereceği için daha iyi olacaktır. Süt tozu setlerinden alırsınız, içinde biberon filan her şey oluyor zaten.
Vitamin konusunu veteriner hekimin söylemesi daha iyi olur. Elbette almanız daha iyi olur ancak piyasada direkt satılan vitaminler yerine veteriner kliniklerinde satılan klinik formüllü vitaminler daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.
Ara ara fazla olmayacak şekilde yoğurt vb. de verebilirsiniz fakat aşırı da gerekli değil. Kedi henüz küçük o yüzden süt tozu bile büyük ölçüde yeterli olacaktır. Zaten zamanla süte olan ilgisini azaltıp tamamen kuru mamaya yönelmeye başlar. Kullanacağınız mama küçük boyutlu olursa iyi olur sadece. Mümkünse kitten değil de babycat adı altında satılan mamalardan alın, ancak bulamazsanız kitten mamalarda iş görür.
Fazla telaş yapmanıza gerek yok. Kedi zaten kritik dönemin büyük bir kısmını annesiz bir şekilde atlatmış. Yemesine, içmesine ve tuvaletine dikkat etmeniz lazım sadece. Resimde karnı biraz şiş duruyor. Muhtemelen süt filan içtikten sonra çekilmiş resim. Tuvaletini filan kendi yapabildiğinden emin olun, gerekirse siz yardım edin tuvaletini yapmasına. Veteriner bunları anlatır size zaten

Snzlc

yavru kedilerin en az 2 ay anne sütüne ihtiyacı vardır bu sebeple bence süt tozu alabilirsiniz. tozu süt haline getirebilir veya yaş mamasına karıştırıp verebilirsiniz. yoğurt verirken dikkatli olun bazı kedilerin laktoza aşırı intoleransı oluyor bir çay kaşığı kadar verin ve üç gün gözlemleyin ishal olursa bir daha vermeyin. ishal olmazsa haftada iki defa birer çay kaşığı yeterli olur. bununla beraber asla inek sütü vermeyin. bağışıklığını güçlendirmek adına bıldırcın yumurtası haşlayıp verebilirsiniz. şayet bulamazsanız tavuk yumurtasının sarı tarafı da olur. ara sıra tavuk göğsü haşlayarak suyu ile verebilirsiniz. kuru maması konusunda şimdilik geldiği evde kullanılan neyse ona devam edin. kediler ani mama değişikliğinde ishal olur.istenmeyecek tek şey yavru bir kedinin ishal olmasıdır. herhangi bir sağlık problemi yoksa güvenle büyüyecektir. siz yine de veterinerinizle de konuşun.

buusracikk

Merhabalar öncelikle sahiplendiğiniz için Allah razı olsun :) ben de 3 yavru büyüttüm anneleri 20 günlükken bırakıp gitmişti. 6 haftalık kedi 1.5 aylık demek ve 1.5 aylık bir kedi yavru kedi mamasını rahatlıkla yiyebilir ekstradan süt tozu vermenizde de bir sakınca yok. Eğer yutamaz diye korkuyorsanız süt tozuyla mamayı ıslatıp da verebilirsiniz alışana kadar. Emin olun çok hızlı büyüyorlar benimkiler göz açıp kapayıncaya kadar büyüdü :) mutlaka iç-dış parazitlerini ve karma aşılarını yaptırın hem sizin hem kedinizin sağlığı için. Anneden erken ayrılan kediler büyüyemez diye söylenir hep ama büyüyorlar hasta olmadıkları sürece hiç korkmayın. Biz iç parazit hastalığı atlattık ölümün eşiğinden döndüler desem yeridir ama Allah ömür verdiyse bir şekilde hayata yeniden tutunuyorlar :) mama olarak da 3.5 aylık olana kadar felicia kitten kullandım ben gayet besleyici ve kaliteli bir mama çok memnun kaldım t r e n d y o l da 50 55 tl civarı bir ücreti var yanında mama su kabı, oyuncak top, konserve mama hediyeli. Tuvalet alışkanlığı yoksa eğer kumuna koyup 3 4 kere eşelettirin daha sonra kendisi girecek 1 kere yaptıktan sonra daha korkmayın alışır. Hayırlı olsun, güzel upuzun bir ömrü olur inşallah ❤❤

theyusra

benimkide bana geldiğinde aynı bu kadardı 🥺 ben de süt tozuna ihtiyacı olduğunu düşünüp 3 farklı veterinere sormuştum ama üçüde gerek yok demişti, önemli olan ilk 1 aymış hele 1.5 ay emdiyse hiç gerek yok zaten kuru ve yaş mama yiyebiliyorlar demişlerdi. ve haklılarmış şu an yaşıtlarının 2 katı büyüklüğünde psödşsödşsöd bir de üstüne kısırlaştırma ameliyatına girdi çıktığında taş gibiydi, bir şey olmuyor yani. ilk günler kuru mama yemek istemeyebiliyorlar o yüzden yanınızda bol bol yaş mama bulundurun derim. ve evet kedinize tavuk/et/balık ürünleri, yoğurt, kefir, yumurta, peynir gibi şeyleri yağsız tuzsuz şekilde vermelisiniz 🙌

indovf

1aylık olana dek kedi sütü verin. 1 aylık olunca yavaş yavaş mama da verip kuru mamaya geçiş yapın. Ani olmasın geçiş. Yoğur,balık (kılçıksız ve pişmiş), tavuk (pişmiş,kemiksiz ve baharatsız) ,kefir, yumurta sarısı (1cay kaşığı kadar ve haşlanmış) verilebilir. Bunlar sağlığı için iyi. Eğer isterseniz yavru kedi vitaminleri de alabilirsiniz. En az haftada bir yaş mama vermeniz iyi olur. Sıvı ödül maması da verirseniz bu onu mutlu eder

indovf

https://kahramanbaykus.com/turkiyede-satilan-kuru-kedi-mamalari-genel-cizelgesi/ mama seçimini buradan yapabilirsin. Her mama her kediye iyi gelmez. Deneye deneye öğrenirsin. Tavuk bazı kediler için alerjen olabiliyor ona dikkat et. Ayrıca mama içeriğinde tavuk ve türevleri yazıyorsa buna tavuğun gagası,tırnağı vs de dahildir. İçerikte kuzu ETİ, tavuk ETİ vs yazdığına dikkat et. Taze et en iyisi fakat kurutulmuş et de sorun değil. %35 protein oranı evdeki bir kedi için gayet iyi. Evde de et vereceğiniz için.

indovf

Farklı markada mama geçişleri daima yavaş olmalı bunu unutmayın. Ayrıca kedi kumu, su kabı ve yemek kabı hepsi birbirinden uzak yerlerde olmalı. Kokuların karışmasını sevmiyor kediler. Suyu sık sık tazelenmeli çünkü bekleyen su bayatlıyor. Maması da uzun süre açıkta kalırsa kokusu gider ve yemek istemez. O nedenle kuru mamaya geçince azar azar koyun kabına.

indovf

Kedi yıkanmamalı buna dikkat edin. Özellikle yavruyken sakın. Yıkanınca kebdi kokuları kayboluyor ve onlar için koku kimlik demek. Bu onları depresyona bile sokar. Ayrıca dilleri onları temizlenek için yeterli. Eğer ciddi anlamda kirlenirse temizleme mendili kullanın. Sudan çoğu kedi korkuyor. Ayrıca kurutması da çok zor

indovf

Ayrıca sizden korkuyor ve saklanıyorsa onu zorlamayın. Yavaş yavaş alışsın

Badem22

Fazlasıyla araştırma yapmışsınız zaten sizin ona gerçekten iyi bakabileceğinize inanıyorum.

Diğer kediler için de instagram da sahiplendirme sayfaları var ya da petlebiden de ilan yayınlayabilirsiniz.