Kedi Tüy Dökümü

Minigimmm

Merhaba arkadaşlar. Marttan bu yana durmaksızın bir tüy dökümümüz var. Koltuklar sandalyeler uzandigi yattigi her nokta ve üstümüz başimiz berbat durumda. Çok kucakta durmayi seven bir kedi değil ona rağmen alip birakmamizla üstümüz doluyor. Fotoğrafida yukleyecegim 1 ay önce kedimi taradiktan sonra çekilmiş eldiven. Bir onceki gun aksam taranmiş olan kedimden ertesi gun tekrar taranma sonucu dokulen tuy bu. Sizde durumlar nasil, bu denli dökülmeniz oluyor mu ?

22 CEVAP

Warriorsans

Yavruluk döneminde kediler minimum tüy döker 6 aydan sonra tüy dökmeleri artar. Tavsiyem mamayı değiştirmeniz. Nd tahılsız, acana veya orijen öneririm

Warriorsans

Yavruluk döneminde kediler minimum tüy döker 6 aydan sonra tüy dökmeleri artar. Tavsiyem mamayı değiştirmeniz. Nd tahılsız, acana veya orijen öneririm

Minigimmm

Hepinize ayrı ayrı teşekkur ederim arkadaslar. Ortak payda mama değişikliği ve takviyeler olmuş. Evet mama değişikliğine gideceğim yarın N&D almayı duşunuyorum. Somon yağida deneyeceğim tekrar teşekkur ederim :)

sekerfare21

Kedi bu, her turlu tuy dokecek. Ozellikle mevsim gecislerinde miktarin artmasi cok normal. Benim kedilerim de boyle.

Minigimmm

@sekerfare21 bende biliyorum her türlü tüy dokecek oluşunu, gelip yorum yapacaksanız tum yazilanlari okuyun yukarda dedim zaten "alerjim olmasina rağmen hic dokulmesin, istemiyorum kafasinda değilim evet kedi bu insanlarin nasil ki saçi dokulur onlarinda elbet tuyu dokulecek bunun bilincindeyim " dedim. 1 seneyi bitirdim kedi sahibi olali mevsim geçisi denen bir seyin olduğunun bende farkindayim. Yukarda yazdigimi okumuş olsaydiniz 1 2 aylik mevsim gecişi meselesi olmadiğini 6 aydir durmaksizin devam eden bir mesele olduğunu o yuzden garipsediğimi söyledigimi gorurdunuz ve arkadaslara danismak istedim bu denli döken var mi, bir sey öneren olacak mi diye. Kedinizin tuyleri havada uçuşuyor mu, tutam tutam dökülüyor mu attiğim fotograflardaki gibi hergun taranmasina ragmen ustunuz başiniz o hale geliyor mu siz bunlara cevap verin verecekseniz. Teşekkurler..

sekerfare21

Kediniz artık ergenliğini bitirmek üzere. Bebek kedilerde tüy dökme çok olmuyor. Mart’tan itibaren artmasının nedeni kedinizin artık bebeklikten çıkıp yetişkinliğe adım atmasından kaynaklanıyor. Dediğim gibi anormal bir durum yok.

patidostu17

Benim de kedim tüy döktü. Bir ilaç kullanmadık ve başka bir değişiklikte yapmadık. Ancak ayağını yaralamıştı. O zamanlar pansuman, ilaç, dikiş vs. strese girdi. 3 ay gibi ara ara tüy dökmüştü.

Tüy dökmesinin bir çok nedeni var. Öncelikle mama değişimi, ev değişikliği, yattığı yerin değiştirilmesi, stres, dişi veya erkek fark etmeksizin kızgınlık dönemi nedeniyle tüy dökebilir. Genelde mevsimsel olarak söylenir. Ben buna pek katılmıyorum. Dediğim gibi mama, stres ve yuva değişikliği gibi nedenleri düşünün. Dediğim gibi pek katılmıyorum ama veteriner de olsa mevsimsel diyebilir. (kendi düşüncem).