Mama Karıştırma, Marka, Tahil Sorularim Var

tyguler

kedime brit care mamaya gececektim. sonra bu siralar 2 farkli mamayi karısik kullanmanin daha iyi oldugunu okudum. mama karıştirma konusunda fikirleriniz?

brit care ile hangi marka karışık kullansam iyi olur?

brit care tahilsız bir mama, karistirdığim mamatahilsiz mi olmali düşük tahilli mi olmali.

21 CEVAP

Karıstırmaktan kastınız aynı öğünde iki mamayı birden vermek mi yoksa dönüşümlü kullanmak mı? Yani kesin bir bilgim yok ama ufacık bir mama değişiminde bile kusan, ishal olan hayvanlar bunlar. Çok zorlamaz mı sindirim sistemlerini?

Çoğu veteriner sıcak bakmıyor ama ilginç bir şekilde öneren de var. Daha detaylı bilgisi olan çıkar belki, üstte dursun.

tyguler

yani mesela iki mamayi tek pakete koyucam karistirip vereceğim, veya sabah bir marka akşam bir marka olarak vermeyi kast ettim.

simbakedi

bana da sanki karistirmak degil de donusumlu kullanmak daha mantikli geliyor. brit care x aromasindan y aromasina gecis daha iyi bence. ya da brit care x aromasi nd y aromasi mesela. ben boyle gitmeyi dusunuyorum bir sure su an da nd den acana geciyoruz sorunumuz yok hic. ama bence hep tahilsiz olmali tahilliya alisirsa belki kediniz hu sefer tahilsiz rahatsiz edebilir

Renklipati

Bizim veteriner de karışıma karşı,hangisi yaradı hangisi alerji yada ishal sindirim sorunu yarattı bilinmiyor.. geçişlerde bile tereddüt ederek veriyoruz..ben aynı markanın bittikçe farklı aroması farklı çeşidine hep geçiyorum sorun yaşamıyorum hiç

duman_cat_world

Karıştırmak doğru değil bence. Ancak Suzionline'nın Suzi'yi kuru mamayla beslerken uyguladıgı yöntemi beğeniyorum. İki farklı mama alıyor. Aynı markanın farklı aroması. Sabah bir çeşit veriyor akşam bir çeşit. Örneğin sabahki balıklıysa akşamki tavuklu. Bu yöntemi kullanabilirsiniz 🤩

duman_cat_world

Dönüşümlü kullanmak da çok iyi. Sonuçta o da bir canlı aynı tattan sıkılabilir. Ayrıca hiçbir marka mükemmel değil. Mesela Alleva çok güzel ama taurin oranı düşük. Acananın et içeriği falan çok iyi ama magnezyum ve fosfor oranı biraz fazla.

Poncimin

@duman_cat_world

Katılıyorum dediğinize. Ya dediğiniz gibi sabah ayrı mama akşam ayrı mama şeklinde olabilir. Ya da örneğin Acana kullanıyorsunuz. Pacifica aldınız 1.8 kg diyelim. Elinizdeki mama bitince aynı markanın farklı aroma çeşitleri olan Grassland, Wild Prairie mamaları arasında dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz. Benzer şekilde diğer markalar için de geçerli. Sürekli aynı aromalı mama ile beslemesi bence iyi değil, çeşitlilik iyidir.

Alleva taurin oranı düşük demişsiniz de, türkiyede analiz kısmını göremedim ama yabancı birkaç siteden baktım. Alleva Holistic ilaveler kısmı şöyle gözüküyor. Taurin en aşağılarda 4000 mg şeklinde yazmışlar. Eğer öyleyse 4000 mg az değil ki. İçerisindeki fazlaca olan et oranına bakarsak fazla bile. Etten gelen taurin de var sonuçta.

Nutritional Additives: 3a672a Vitamin A 24.000UI, 3a671 Vitamin D3 1.320UI, 3a700 Vitamin E 720mg, 3a820 Vitamin B1 9,60mg, Vitamin B2 60mg, 3a831 Vitamin B6 60mg, Vitamin B12 0,12mg, 3a315 Niacinamide 168mg, 3a880 Biotin 9,60mg, 3a316 Folic Acid 2,40mg, 3a841 Calcium D- Pantothenate 60mg, 3a300 Vitamin C 180mg, 3a160(a) Beta-Carotene 60mg, 3a890 Choline Chloride 2.500mg, 3b6.10 Zinc (Zinc Chelate of Hydroxy Analogue of Methionine) 120mg, 3b5.10 Manganese (Manganese Chelate of Hydroxy Analogue of Methionine) 30mg, 3b106 Iron (Iron (II) Chelate of Amino Acids Hydrate) 120mg, 3b4.10 Copper (Copper Chelate of Hydroxy Analogue of Methionine) 12mg, 3c301 DL-Methionine 4.000mg, 3a370 Taurine 4.000mg, 3a910 L-Carnitine 500mg. Sensory Additives: Rosemary Extract, Green Tea Extract. Antioxidant: Tocopherol-Rich Extracts of Natural Origin.

(Ama eğer Alleva Equilibrium düşük tahıllı serisinden bahsediyorsanız o mamalarda 1000 mg taurin var. Orta kararda bir değer. Düşük tahıllı serisi yaklaşık %50 et içerdiği için etten gelen taurin onu karşılar. Ama yine de biraz daha fazla olabilirdi tabiki.)

tyguler

herkese teşekkürler 6 ayda bir marka degistirmeye karar verdim. 6 ayin icerisinde 3 ay bir aroma diger 3 ay baska aroma kullanacağim. sonra baska marka da 6 ay olacak sekilde dönüşümlü kullanmaya karar verdim herkese tesekkurler

duman_cat_world

Varmak istediğim şey güzel markaları dönüşümlü kullanarak kedimizin her ihtiyacını doğru ve dengeli bir şekilde karşılamış oluruz 💖

Betulb97

Ben de şurada yerimi alayım, merak ettiğim bir konu 🤞🏻 mamalar aynı marka mi olmalı, tadlari uyumlu mu olmalı -balığa-balik gibi, bu karışık kullanma süreci ne kadar sürmeli, yeni mamaya geçerken nasıl bir süreç izlenmeli vs. (:

End_19

Bizim veteriner olumsuz bakıyor bu duruma

tyguler

O zaman dönüşümlu kullanayım. ayni markanin aroma degişikliği mi daha iyi bir sey yoksa direk marka değisikligi mi daha iyi?

Minigimmm

Ben 5 6 ayda bir farkli bir marka mamaya geçme taraftarıyım. Çok sık değişim hele de hergun iki farkli mama sindirim sistemlerine iyi gelmeyecektir. Ev kedilerimiz hassaslar cunku bu kadar değişikligi helede benimki gibi coronasi pozitif olan kediye hekimimiz tavsiye etmiyor. Sıkılmamasi için ve aldigi proteinin farkli olmasi icin ayni markanin ayni aromasi degil de atiyorum bu ay somonlusunu aldiysam diğer ay hindilisini aliyorum.

Palyaco

Ben devamlı karışık veriyorum 1 mamamiz devamlı exclision 2 mamamiz devamlı değişik mama veriyorum yurtdisinda veteriner arkadaşım var bu şekilde kullan dedi