Kedimin Ağzındaki Siyah Benekler Nedir?

iegny

Merhaba kedimin ağzında böyle benekler var da sebebi ne olabilir? ve kedimin dişlerini fircalamak zorunda mıyım ya da diş bakımında neler yapmalıyım?

8 CEVAP

Hilalllllll

Kedinizin tüy renginde siyahlı varsa bi zaman sonra damakta öyle lekeler çıkabiliyor benim kedimin de damağının bir tarafı simsiyah dişleriyle alakalı bir sorun olsaydı damağı kızarık olır Du 😊

melisberk

benim de sarman kedim var, dişlerinde sorun olduğunda doktora götürmüştüm, gitmişken bu siyah lekeleri de sormuştum. "sarmanların yüzde doksanında oluyor onlar, sorun değil" demişti. yine de isterseniz gittiğinizde siz de sorun...
ben dişlerini fırçalamıyorum, ama sanırım diş için verilen çiğnemeli tabletler diş fırçalamaktan daha kolay olabiliyor. kedinizin mizacına göre ikisinden birini tercih edebilirsiniz belki gerektiğini düşünüyorsanız, ama onu da veterinere danışmakta fayda var yine.

blue_hpood

dişlerini mutlaka fırçalamalısınız ama bunun kürk deseniyle alâkası olduğunu düşünüyorum:)

Elifkoc

Kediniz siyahsa notmal ama yinede bi veterinere sorabilirsini

iegny

dişlerini evet fırçalamak daha iyidir fakat kedim biraz huzursuzlanıyor ve tutamıyorum onu sabit sekilde. başka yöntemler varsa uygulayabilirim belki. bu arada kedimin kürkünde siyahlık yok sarı beyaz bir kedi fakat üstte biri yazmış zaten sarman kedilerin çoğunda oluyor demiş veteriner. o zaman endişelenmeye gerek yokk tesekkurler herkese

beyzathemoc1

fırçalayamıyorsanız sprey sıkın dişlerine her gün nano sprey ya da dr animal iyidir

altunsila

Kediniz sarman mı? özellikle sarmanlarda görülen lentigo'ya benziyor. Lentigo aslında kedi çili diyebiliriz. Genellikle zararsızdır. Hassas cildin göstergesidir. Şey gibi düşünün, insanlarda da kızıllar ya da sarışınlar güneşten falan daha çok etkilenir ve yaş ilerledikçe cilt kanseri vb daha büyük bir ihtimaldir açık tenliler için. Aynı hesap. Bildiğim kadarıyla lentigosu olan kediye bir müdahalede bulunulmuyor çünkü bu bir hastalık sayılmaz, ama o bölgelerden örnek alınıp test yapılarak bazı hastalıklara yakalanma olasılığının ne olduğu konusunda yorum yapılıyor. Veterinerinizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz, bunlar benim bildiklerim, ama endişelenecek bir şey yok.

iegny

@altunsila evet kedim sarman %65 beyaz %35 sarı. sevindim endiselenecek bir sey olmadığına çok teşekkür ederim tüm yorum yapanlara.