Kedimin Yediği Mama Miktarı Az Mı?

Ceku35

Merhabalar, yaklaşık 1 ay önce kadar 4-5 aylık bir kedi sahiplendim. Daha önce uzun süre kedi besledim aslında bu konuda tecrübesiz sayılmam, fakat aklıma takılan bir soru var. Kedimin enerjisinde veya sağlığında gözle görülen bir sorun yok ve aşıları tam. Kedim ilk geldiğinde ilk sahibi beraberinde biraz whiskas kedi maması vermişti çok iştahlı yemiyordu ve içeriğine güvenmediğim için değiştirmek istedim ardından vancat markasının numune mamalarından söyledim aslında onu biraz daha severek yediğini gördüm ve onlar bitincede geçenlerde mystic kedi mamasının içeriğini beğenerek aldım aslında kedim yiyor ama yeterlimi bilmiyorum paketin üzerinde bu aydali kediler için 30-40 gr tavsiye ediliyor evet günlük 30 gr yiyordur belki ama ben bunun yeterli olduğunu düşünmüyorum ve kedim sık aralıklarla azar azar yiyor belki ben bundan önceki kedimle karşılaştırdığım için yanılgıya düşmüş olabilirim o yüzden bu durumu sizlerede danışmak istedim, teşekkürler

3 CEVAP

zba7

Merhaba, sıcak havaların da etkisiyle mama yeme konusunda isteksiz olabiliyorlar,daha az miktarda yiyebiliyorlar.Her mamanın arkasında ne kadar yemesi gerektiği yazıyor, yaklaşık olarak o miktarlarda yemesi iyi olacaktır.Kediniz de yiyormuş söylediğinize göre.Eğer tam emin değilseniz ne kadar yediğinden, ölçerek vermeniz ne kadar yediğini takip etmeniz açısından iyi olacaktır. Haftada 1 ya da 2 kere de yaş mama ile destekleyebilirsiniz.Sıcak havalarda iyi oluyor sıvı ihtiyacı olarak.
Bunun dışında sık aralıklı ve azar azar beslenmeyi bazı kediler daha çok seviyor.Bizimki 1 yaşına girdi hala o şekilde beslenmeyi seviyor ve tercih ediyor.Kedinizin iştahını açmak için veteriner hekiminize danışarak vitamin vs. kullanabilirsiniz.Eğer kedinizde normal olmayan şekilde bir iştahsızlık görürseniz tabiki yine veteriner hekiminize danışmanız iyi olacaktır.

buusracikk

Merhaba benim kedilerim de 4 aylık felicia kitten kullandım 3 aya kadar daha sonra proline kullanmaya başladım hala da onu kullanıyorum. Miktar olarak ne kadar yediklerini bilmiyorum ama havalar sıcak olduğu için fazla mama yemiyorlar az yemesinin sebebi bu da olabilir. Eğer kilosu ve gelişimi normalse sorun edilecek bir durum olduğunu düşünmüyorum yediği yeterli olur

Ceku35

En azından bu yaşlarda bir kedi sahibi veya tecrübesi olan yardımcı olabilir belki 😊