Kafamı Kurcalayan Şeyler

Ozge00

İçerik
Taze Tavuk Eti %26
Kurumuş Tavuk %20
Sarı Bezelye %25
Kabak %6
Kümes Hayvanları Yağı %4
Kurutulmuş Elma %8
Somon Yağı %2
Kurutulmuş Yalancı İğde %0.3
Kurutulmuş Kızılcık %0.2
Keten Tohumu %1
Bira Mayası %2
Kurutulmuş Aslan Kulağı %0.5
Kurutulmuş Papatya %0.5
Mineraller

Analiz Raporu

Ham Protein %30
Ham Yağlar %13
Ham Lif %4
Ham kül %6.8
Nem %10
Omega 3 %0.3
Omega 6 %1.5
Kalsiyum %1
Fosfor %0.7
Sodyum %0.4
Magnezyum %0.7

Bir süredir bu mamayı kullanıyorum. Kedinin kilosu yerine geldi ve severek yiyor. Hiçbir sorun gözlemledim. Ta ki geçen gün vete gidene kadar. Dedim bir süredir bu markayı kullanıyoruz şöyle iyi geldi gibisinden anlattım konuştuk. bana o çok iyi bir mama değil dedi. Siz ne önerirsiniz dedim. Proplan, Royal canin, advance, hill's önerdi. Zamanında o kadar çok araştırdım ki içeriklerini ve en iyisini bulmak için. Tamam diyip geçtim.

Gelin İçeriklerini karşılaştıralım birlikte.

16 CEVAP

tyguler

proplan ve advace de biraz et var o da yani iyilik yapmıslar heralde.

icinde %46 et olan bir mamaya karşılık bunlari oneren veterineri ayakta alkışliyorum.

bu veterinerler neye göre bu mukemmel mama diye öneriyorlar ben anlamiyorum aklim almiyor.

şu anki mamamızda da bezelye orani fazla geldi bana ama et orani güzel.
hangi markaydi bu mamaniz

iegny

ya arkadaşlar içerisinde %46 et bulunan bir mama kullanan bir insana gidip içerisinde hiç et olmayan mamaları öneriyorsunuz. veterineriniz hills, royal canin, proplan vs önermiş fakat bu mamadan onlara geçmeyin bence. bana gayet iyi geldi sadece bezelye oranı falan biraz fazla fakat royal caninden vs daha iyi bence kesinlikle. isterseniz bozita'ya, n&d'ye ya da brit care'e geçebilirsiniz fakat royal canin ya da hills'e vs kesinlikle geçmenizi önermiyorum.

Ozge00

Deniznergis ilginçmiş. Ama içerik konusunda çok da iyi değil gibi duruyor gluten mısır un vs bunlar kedide zamanla nasıl etki etmiyor ki acaba? bezelye de çok iyi değil ishal yapıyor o da çoğu kedide ne yazık ki. Bir ihtimal etten vs kısıp değerleri yükseltiyorlar yapay olarak diye düşünüyorum. Yazılan içeriği iç açıcı değil bana kalırsa diğer türlü.

Orijen acana da çok şikayet alan mamalar birikme yaptığından dolayı. Onu da önermişti ilk gittiğimizde bir hekim, sonrasında diğer hekim ilgilendi o önermedi bize. Hatta çok onceden gittiğimiz kişi reflex önermişti de ilk zaman onu kullanma gafletine düşmüştüm. Yani fikir ayrılıkları var. Bir dahaki gidişimde bahsettiğiniz konuyu soracağım. Neye göre öneriyorlar ve hasta gelen kediler en çok hangi mamayı kullanıyor 😄😄

Brit care içeriği güzel bir mama. Sizin kedinize de iyi geldiyse ne ala. Bu veterinerleri ben de anlamıyorum neye göre bunları öneriyorlar. Bence brit care in içeriğini dahi bilmiyor ezbere konuşuyor. Çok da takmamak lazım

deniznergis

Gelen hasta kedilere gore rahatsızlık seviyesine gore not alıyorlarmış rc kullanan veya hills kullanan proplan kullanan hasta kedi oranı çok dusukmus vettim söylemişti uriner rahatsızlık olsun obezlik kaşıntı mantar ile gelen kedi sahiplerine ilk sordukları hangi mama bende şaşırmıştım ama belki bir bağ kurmuşlardır hastalık ve mama hakkinda ne bileyim tuhaf bir durum

Warriorsans

Bende anlamıyorum böyle veterinerleri ezberden mama öneriyorlar. İçerik olarak sizin kullandığınız mamanın iyi olduğu bariz bir şekilde belli. İnsan böyle olunca o veteriner hekimin söylediği şeylere de güvenemiyor.. mamanın kedinize iyi geldiğini düşünüyorsanız bence devam edin. Ama ara ara (sindirim sorunu da yoksa) mamaları değiştirmek bence daha sağlıklı tabi geçiş sürecini kademeli ve yavaş tutmak daha iyi olucaktır.

simbakedi

proplan ve advance tabiki bunlar arasinda tercih edilebilir olani ancak onlar da tahil iceriyor gordugunuz gibi. o yuzden onermem ben bu kadar tahilli mama. kedinize iyi geliyorsa su anki mamaniz gyet iyi. ama arada marka degisikligi bence olmali. ben de oyle yapiyorum ve yapicam da. bozita, sanabelle oneririm ekstra

elifnzsahin

advance sensitive somonlu kısır kullanıyoruz bize de veterinerimiz önermişti kedim severek yiyor sizce kullanmalı miyim?

Ozge00

Ben bu konuda çok bilgili değilim öneri de yapamam ondan mama adını yazmadım size de kullanın kullanmayın.

diyemem. Kendimce Türkçe ve yabancı kaynaklardan araştırdim, çokça veterinere de sordum, internet üzerinden de bilgili olan bu konuda araştırma yapan kişilerle konuştum.

Bir dönem takıntı haline getirmiştim. Ama sıkıntı şuydu ki her mama kusurluydu bir yönden, mükemmel mama diye bir şey yoktu. Ve ben kendi yediklerimin bile içeriğine hiç bakmayan bir kişiyim.

Ozge00

❤️Royal canin tavuklu mama

İçerik

Kurutulmuş Kümes Hayvanları Proteini
Pirinç
Buğday
Hayvansal Yağlar
Mısır
Bitkisel Lifler
Buğday Unu
Hidrolize Hayvansal Proteinler
Bitkisel Protein İzolat
Mısır Gluten
Mayalar ve İlgili Parçalar
Pancar Küspesi
Soya Yağı
Balık Yağı
Fisilyum Kabuğu ve Tohumları
Mineraller
Hidrolize Maya
Kadife Çiçeği Özü
Analiz Raporu

Protein %32
Kül %7,2
Yağ %15
Diyetsel Lif %4,6
Besin Katkı Maddeleri

A Vitamini 13000IU
D3 Vitamini 700IU
Demir 32 mg
İyot 3,2 mg
Bakır 10 mg
Manganez 40 mg
Çinko 126 mg
Selenyum 0,08 mg
Amonyum Klorid 5 gr
Koruyucular
Antioksidanlar

💙 Advance tavuklu mama

İçerik

Tavuk (%16,5)
Mısır Glüteni
Pirinç (%14%)
Kurutulmuş Hayvan Proteinleri
Darı
Kurutulmuş Kümes Hayvanı Proteinleri
Hidrolize Hayvan Proteinleri
Buğday Glüteni
Hayvansal Yağlar
Bezelye Lifleri
Pancar Küspesi
Monokalsiyum Fosfat
Kurutulmuş Yumurta
Sebze Lifleri
Balık Yağı
Maya
Kalsiyum Karbonat
Potasyum Klorür
Soya Yapı
Plazma Proteinleri
Fruktooligosakaritler
Tuz
Nükleotidler
Analiz Raporu

Protein %39
Yağ %13
Ham lif %4,3
Inorganik madde %7
Kalsiyum %

Ozge00

🧡 Hills tavuklu

İçerik

Mısır
Tavuk Ve Hindi Unu
Mısır Glüteni Unu
Hayvansal Yağ
Mineraller
Balık Yağı
Hidrolize Protein
Analiz Raporu

Protein %33
Yağ %10,7
Ham Selüloz %1,3
Kalsiyum %0,89
Fosfor %0,73
Potasyum %0,78
Sodyum %0,40
Magnezyum %0,093
Taurin %0,22
Besin Katkı Maddeleri

Vitamin A 6681 IU/kg
Vitamin C 108 ppm
Vitamin D 673 IU/kg
Vitamin E 593 IU/kg
Toplam Omega 3 %0,59
Toplam Omega 6 %2,56
Beta-Karoten 3,67 ppm
Karnitin 519,3 ppm

💚 Proplan hindili

İçerik

Hindi Eti %20
Kurutulmuş Kanatlı Proteini
Pirinç
Mısır Gluten Unu
Mısır
Buğday Gluten Unu
Buğday Lifi
Selüloz
Kurutulmuş Yumurta
Mineraller
Balık Yağı
Hayvansal Yağ
Sakatat
Mayalar
Analiz Raporu

Protein %41
Yağ %12
Selüloz %4
İnorganik Madde %7.5
Besin Katkı Maddeleri:

Vit A 34000 U/Kg
Vit D3 1100 U/Kg
Vit E 670 U/Kg
Vit C 140 U/Kg
Demir sülfat monohidrat: FE 76
Kalsiyum iyodat anhidre I 1.9
Bakır sülfat pentahiddart: Cu 12
Mangan sülfat monohidrat Mn 36
Çinko Sülfat monohidrat: Zn 120
Sodyum selenit: Se 0,11
Antioksidanlar

Ozge00

Petlebiden aldım içerikleri.

Bana en kullanılabilir proplan geldi bunların arasından.

İlk içerik Kendi kullandığım mama va fiyat karşılaştırma yaptığımda hill's hariç diğer mamalar ile aynı fiyatı.

Özel mamalarından bahsetmiyorum bu arada, her yerde satılan klasik Mamalardan bahsediyorum.

Neyse demem o ki, içeriklere bakıp karşılaştırdığımız vakit açıkça hangisinin daha güzel bir içeriğe sahip olduğu görünüyor. Ama sıkıntı şu ki, nereye gitsem hep aynı mamalar öneriyor vetler tarafından. Peki neden bu içerikte bir mama iyi olmayıp, diğer attığım içerikteki mamalar daha iyi oluyor?

Nermintaskin012

Çoğu veteriner anlaşmalı ve sattığı mamayı önerir mama önerisini dikkate almayın tamam diyin geçin

deniznergis

@ ozge00 aynen katılıyorum denemedigimiz mama kalmadı 15 aydır orjen acana nd exlucion brit care felicia naturea hepsini denedik ya sevmedi yada sindirim sorunu yaşadık artık yaş mama veriyorum sürekli schesir et balık döner ne yiyiyorsam kedimede ondan veriyorum kabındada rc 37 kuru mama var canı sıkılınca ondan atıştırıyor artık yoruldum şu mama bu mama peşinden koşmaktan bütçemi zorluyor ama kafam rahat bu konuda artık

duman_cat_world

Boş verin veterineri gitmiş tahıl önermiş kedinize... Proplan ve Advance; hills ve royal canine nazaran biraz daha iyi en azindan gerçek et az da olsa var...

Kullandiginiz mama sanırım brit care 🥰