Kedilerde Çiftleşme,Hamilelik,Doğum

beyzathemoc1

öncelikle tabiki ben de kısırlaştırma taraftarıyım ve çiftleştirmeye karşıyım ancak şöyle bir durum var ki biz karşıyız diye yapacak olan bilinçlenmesin mi? bilinçsiz olması daha mı iyi? o yüzden biraz bilinçlendiriyorum soru değildir sizin eklemek istediğiniz varsa ekleyin

çiftleşme
kediler kızgınlık dönemine girdiklerinde çiftleşme ihtiyacı duyarlar yaklaşık 6-7 aylıkken kızgınlığa başlarlar ancak sağlıklı bir çiftleşme için erkek olsun dişi olsun en az 1-1,5 yaşını doldurması gerek bağışıklığı düşükse eğer yükselmesini beklemeniz lazım mevcut bi hastalığı varsa geçmesi lazım bulaşıcı olsun olmasın iki cinsiyet için de geçerli bu eş seçerken asla bir yabancıyla yapmanızı önermem başta anlaşsanız da çok fazla ayrılığa düşeceksiniz emin olun tanıdığınızın hayvanıyla olması gerek ve çiftleşmeden önce iki hayvana da kan tahlili+genel muayene+ultrason yapılmalı ki birbirlerine hastalık geçmesin ya da çiftleşme yüzünden var olan hastalıkları daha da ilerlemesin eğer kediniz yabancı ortamlarda çok geriliyorsa eş size gelsin aniden yan yana getirip hadi çiftleştirin demeyin yavaş yavaş tanıştırın ve onlara zaman tanıyın yaklaşık 1 hafta bekleyin eğer bikaç güne birbirlerine alışmazlarsa işi direkt iptal edin yoksa stres kaynaklı hastalıklar çıkabilir eğer hasta ırklı bi hayvanınız varsa çiftleştirmeyin yok illa çiftleştireceğim diyorsanız başka ırkla çiftleştirin doğumda sorun yaşamayın

5 CEVAP

beyzathemoc1

hamilelik
hamilelik ilk 2-3 haftada belli edebilir etmese de ultrasonla bebekleri görebilirsiniz sayısı cinsiyeti anlaşılmaz tam net tahmini olur sadece kitten ya da mother and baby mamalarla beslemeniz lazım yüksek kalitede mamalar verin bol bol et tavuk yaş mamayla destekleyin veterineriniz gerek görürse vitamin kullanın hamilelik sürecinde daima veterinerle irtibat halinde olun arada gidip bebekleri kontrol ettirin ki sağlıklı bi hamilelik yaşasın 2-2,5 ay sürüyor hamilelik eğer 3 ay oldu ve doğurmadıysa yavrulara bir şey olmuş olabilir doğum kanalı tıkalı olabilir veterinere gidin onu rahat ettirin strese sokmayın zararlı bir şey asla vermeyin

beyzathemoc1

doğum
doğum öncesi kediniz kendine güvenilie ortam hazırlar siz de ona yardım edin sizi yanında isteyebilir de istemeyebilir de istemezse asla müdahale etmeyin doğum sonrası hemen ellemeyin yavruları eğer doğum 12 saatten uzun sürerse veteriner çağırın evinize plesentalsrı yüksek ihtimalle yer bu normal eğer göbek bağını o koparmazsa göbrğinin 2 parmak üstünden düğüm yapıp kesin yavrular plesentadan çıkamazsa dikmatlice kesin yavruların üstüne yatma, emzirmeme olursa müdahale edin yavruları emzirtin yoksa olabilirler sesli ışıklı bi ortam olmasın bol bol okşayın sakinleştirin onu ve doğum bitimi her yer batacağından temiz bir yere alın onu

beyzathemoc1

emzirme
beslenme hamileliktekiylle aynı yavrular meme kavgası edebilir anne müdahale etmezse siz edin eğer annenin emzirmediğini görürseniz ve siz müdahale ettiğiniz halde onu dışlarsa yavru hasta olabilir veterinere gitmesi lazım doğum sonrası 1 hafta ara ara kanamalar olabilir gayet normal maması suyu kumu yakınında olsun mümkünse adada elinizle o emzirirken yedirin çünkü çok ihtiyacı olacak

beyzathemoc1

yavruların gelişimi
yavrular kendi başlarına çiş kaka yapmaya başlayınca kuma götürün kazma harekrti yapın ve çişlerini kakalarını oraya koyup gösterin zaten anne de yardım edecektir direkt yaş mama vermeyin alışabilir kuru mamadan başlatın yiyemezse ıslatıp ezip verebilirsiniz ama kuru mamaya alışmadan yaş mama vermeyin

beyzathemoc1

sahiplendirme
güvenmediğiniz birine asla vermeyin sözleşme yapın file+kısırlaştırmayı şart koşun ve devamlı irtibatta kalın içinizde en ufak şüphe varsa vermeyin ilanları 40 günlükken açın 2-2,5 aylık olunca her yavrunun arasında 1 hafta olacak şekilde sahiplendirin anne kedi yine kızışacaktır onu da kısırlaştırın

ek olara doğumdan önce çok sık miyavlama yeme içmenin azalması belirtidir ama arada sahte doğum sancısı nedeniyle herkesi telaşlandırabilir bu normal