Hastalık Bulaşması

Yarenik2

Üç buçuk aylık yavru kedi sahiplendim, arkadaşımın kedisi dört tane yavru doğurdu. Onlardan birini aldım yavrulardan biri gençlik hastalığına yakalanmış ne yazık ki durumu çok kötüymüş. Şu an benimkinde bir belirti bir hastalık yok ama annesinden bulaşma ihtimali var mıdır sizce? Arkadaşımın yavrusu evde anne ve babasıyla yaşıyor veteriner hariç dışarı da çıkmamış. Diğer yavrularda anneden gelen birşey olma ihtimali nedir bilen varsa yardım edebilir miiiii?

3 CEVAP

Alfam

Bence bekle.eden veterinere gidin test yaptırın erken teşhis bu illet hastalıklarda çok önemli rol taşıyor umarim kötü bi sorun yoktur

Yampirik

İyi akşamlar. Buna benzer olay yaşadım. Kedim 2 yavru doğurmuştu. Ve bir yavru gençlik hastalığına yakalanmıştı. Ayrı tutamadık anne ve diğer yavrudan. Antibiyoktik vs ilaç tedavisi uygulanmıştı ama daha fazla dayanamayıp ölmüştü. Ha normalde gençlik hastalığı kediler arasında bulaşıcıdır ama biz de öyle bişey olmadı şuan anne kedi 2 buçuk yaşında ve maşallah hiç sorunu yok. Diğer yavru da öyle 1 yaşında ve sağlıklı. Yani her kedi de böye olacak diye bişey yok tabi ama umarım kapmamıştır. Siz yine de belirtilerini gördüğünüz anda ilerlemeden veterinere gidin

nebilimben

Anneden doğum sırasında bulaşmış, anne ya da baba taşıyıcı olabilir. Bunun dışında birlikte tuvaletini yaptığı yalandığı kardeşlerine de bulaşmıştır. Bağışıklık sistemi düştüğü anda belirtiler ortaya çıkacaktır. Bu hastalık küçük yavrularda ölümcül olur ve anneden bulaşır zaten. Onlardan güçlü olanları yaşar ama hayatı boyunca taşıyıcı olur. Kardeşleri kötü durumdaysa kendi kedinizi veterinere götürün ki önlemlerini alabilesiniz.