Kedi Mama Değişimi?

Gizemmii

Merhabalar, kedimi ilk sahiplendiğimde royal canin kitten kullanıyorduk sonra tüyleri daha sağlıklı olsun tavuklu mama iyi değildir diye balıklı Hills kullandık aşırı seviyordu ama geçmek bilmeyen bir ishalimiz başladı. Aylarca uğraştık ve em sonunda düzeldi o günden bu yana balığa dair hiçbir şey vermedim korkumdan. Hatta aylarca ne malt ne yaş mama verebildik. Şimdilerde yine royal canin hassas sindirim(sensible) mama kullanıyor. Kısırlaştırdık ama mama değiştirmedik veterinerimiz de kediniz aktif kilolu da değil gerek yok değiştirmenize dedi. Ama son zamanlarda öyle tüy döküyor ki acaba tavuklu mama olduğu için mi diyoruz tekrar balıklı ya da farklı bir şey denesek mi diye düşünüyoruz çok da korkuyoruz. Eski günlere dönmek istemiyoruz. Siz neler önerirsiniz ?

7 CEVAP

simbakedi

hills mama baliktan cok tavuk iceriyor. surekli tavuga devam ettiniz yani sadece balik aromasi vardi arada 🤷🏻‍♀️

GammaLamina

Veteriner hekiminize tüy dökümü konusunda bir danışın. Balıklı mamadan dolayı mı ishaldi, niye şimdi sindirim sistemine özel mama kullanıyor bilemediğimizden mama önermek çok doğru olmaz. Mesela bıldırcın etli mama kullanın desem sindirim sistemine özel öyle et içerikli ürün var mı bilemiyorum :(

Palyaco

Kuzulu sığır etli mama kullanın acananin kuzulu mamasi yok artık sığır etli exclision tavsiye ederim tüy dökülmesini kesti diski kokusu yok ağız kokusu yok kesinlikle ishal yapmaz Akdeniz besinleri

Minigimmm

Mama değişikliğine karar verin hangisi size uygunsa kullanmaya başlarken geçişe dikkat edin en az 1 hafta karıştırın eski mama ile yeni mamasini ve muhakkak probiyotik başlayin probiyotikle bu süreci gecirirseniz ishal olmaz. Miniğim ishaldi ama mama değisikliğine de gitmem gerekiyodu veda markasinin probiyotigini aldim en yakin klinikten gunde 1 hap veriyorum suan mama değisikligi yapiyor olmama rağmen ishali toparlandi bu yontemi tavsiye ederim

Gizemmii

Çok çok teşekkür ederim geçerken prebiyotik hiç aklıma gelmemişti mutlaka deneyeceğim :)

Gizemmii

Zaten çok kısa süre kullanabilmiştik, şimdi de bakıyorum acaba kuzulu mama tüy dökümüne iyi gelir mi diye. Bir de eskisi gibi pek iştahlı yemiyor gibi sanki. Ama söylediğim gibi başka mamaya geçmek beni çok da korkutuyor

Gizemmii

Evet maalesef balıklı mamadandı daha küçüktü ve ani bir geçiş yapmışım bilgim pek yoktu o yüzden oldu sonrasında da kronikleşmişti