Kızgınlık Belirtileri Yoksa Kısırlaştırma Ertelenebilir Mi?

Policlal

Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Erkek kedi +1 yaş. Hiç kızgınlık belirtisi (bağırma, koku bırakma vs

18 CEVAP

altunsila

1.5 yaş geç bile. Başka bir veteriner ile daha görüşün mutlaka. İsterseniz yabancı makalelerden falan kendiniz de araştırabilirsiniz veterinerinizin dediğinin doğrusunu. Ama zaten kzıgınlığa girmeden kısırlaştırmak çok daha sağlıklı, sizinkinin de eli kulağında muhtemelen.

Jarvis12

Merhaba, benim kedim 7 aylık ve hafiften kızgınlığa girdiğini düşünüyorum. bağışıklığı düşük ve yaklaşık 1 ay önce corona antikoru pozitif çıktı, bağışıklık güçlendirici serum tedavisi gördük, o zamandan bu yana da VetoMune kullanıyoruz. doktorumuz 30 gün kullanım sonrası kontrole getirmemizi istedi, o zaman görüşülecek muhtemelen kısırlaştırma olayı. ama ben yine de endişeleniyorum, doktorun da yönlendirmesiyle erteleyebildiğim kadar erteleme taraftarıyım. hastalığı çok zor geçirdik, tekrar hastalanasın istemiyorum.

Policlal

Aaa yanlışlıkla gönderdi neyse devamını yazayım. Belirti göstermiyorsa kısırlaştırmayı ertelemek ve bağışıklığın güçlenmesini beklemek iyi bir düşünce mi?

emre536

erkek kedilerde 6 aylıktan başlar kısırlaşma 1 yaşındaki erkek kedinin testisleri zaten tam ksırlaşmak içinn msaittir ve kızgınlıga girmeden kısırlaştırmak en uygun olanıdır

Policlal

Veterinerimiz erkek kediler için 1-1,5 yaş öncesi kısırlaştırmayı önermiyor. Beklemek istersekte 3 yaşa kadar bekleyebileceğimizi söyledi

Policlal

@simba veda for immunstystem mi kullanıyorsunuz?

Policlal

Bunları bende biliyorum. Erkek kedilerde testis gelişiminin tamamlanması ve ileride böbrek taşı oluşmasını engellemek için 1-1,5 yaşa kadar beklenmesi tavsiye ediliyor

Policlal

@jarvis12 çok çok geçmiş olsun umarım her şey yoluna birer tüyü kadar ömrü olsun

Palyaco

Kızgınlığı girmesiyle 1.5 iyasinda olur bağışıklık testi yapıyorlar

simbakedi

kısırlaştırmak için kızgınlığa girmesi gerekmez, girmeden yapılması daha sağlıklı aslında o stresi yaşamaması falan. bağışıklığını yükseltip götürebilirsiniz veterinere. ben de veda vet in bağışıklık güçlendirici hapını kullanıyorum şu an tamamen bitkisel, kısırlaştırdıktan sonra da bir süre devam edip bırakıcam.

simbakedi

evet onu kullanıyorum şu an. bağışıklığının düşük olduğunu düşünmüyorum ama yine de her ihtimale karşı veriyorum. bence kızgınlığa girmesini hiç beklemeyin zaten bu kısırlaştırma ameliyatını geçirecek, kızgınlığa girip stres olmasına gerek yok. öncesinde kan testi de yaptırıp bir sorun var mı yok mu görebilirsiniz ona göre ameliyat yapılıyor ya da erteleniyor.

blue_hpood

beklemek saçmalık. dört aylıktan itibaren her kedi sağlıklı bir şekilde kısırlaştırılabilir. ben geçen kısırlaştırdım, altı aylıkken, param olsaydı daha erken kısırlaştırırdım. testislerin gelişmesi saçmalık, olgunluğa eriştikten sonra kısırlaştırılması çok saçma çünkü hiç kızgınlığa girmeden kısırlaştırılması çok daha sağlıklı. kanser riskini en aza indirir, diğer türlü bir kez çiftleştikten sonra kısırlaştırayım demekten farkı yok bence.

Policlal

@blue_hpood Çok saçma çok saçma diyerek nereye varmayı düşünüyorsun? :D Ne alakası var bir kere çiftleştirip kısırlaşmaktırla bekleyip kısırlaştırmanın? Üsluba bak :D veterinerler testislerin gelişimi ve böbrek sorunları yaşamamak için erkek kedilerin 1 yaşta kısırlaştırılmasını öneriyor. Saçmaymış :D dişi kedilerde durum daha farklı erken kısırlaşması gerekiyor dişilerin

blue_hpood

üslup olarak bi yanlışım olduğunu düşünmüyorum zira gerçekten çok saçma. çünkü testislerin olgunlaşmasını beklemekle birkaç kez çiftleştikten sonra kısırlaştırmak aynı şey çünkü kanser riski her iki durumda da yüksektir. ayrıca böbrek sorunu yaşamasını istemiyorsanız bolca yaş mama ile besler ve su içimini artırmak için su şelalesi alırsınız. bütçeniz varsa çiğ beslemeye geçersiniz, asıl böbrek sorununa yol açan o kuru şeyler, özellikle kısırlaştırdıktan sonra çok daha riskli. testislerin gelişimi, olgunluk vs zırvadır. ona bakılırsa bir kez baba olsun, olgunluğunu tatsın demiyoruz. eğer biraz araştırırsanız dört aylıktan itibaren her kedinin sağlıklı bir şekilde kısırlaştırılabildiğini keşfedersiniz. üslup😉

Policlal

Her söylediğiniz o kadar saçma ki djsnsjks sanki veteriner gibi şimdi de çiğ beslemeyi savunuyorsunuz Allah akıl fikir versin. İki durumun birbiriyle uzaktan yakından alakası bile yok. Testislerin olgunlaşmasını beklemek ve böbrek sorunu yaşamamak için 1 yaşı beklemek önemli. Zırva olan şey ordan burdan duyduğun şeyleri çok emin bir şekilde savunman. Neye istiyorsan ona inan bir yanlışın olmadığını söylemen normal zaten zira düşünemiyorsun