Youtube Veteriner Görüşü

Minigimmm

Merhaba arkadaşlar. Youtube de Bahadır Doğan adın da bir veteriner hekimin videolarına rastladım. Tüy dökülmesi ile ilgili bir videosunda bunun 3 sebepten olabileceğini soyluyor. 3. Neden olarakta kediyi besleme şeklimizden bahsediyor. Koyarsanız önüne mamayı sürekli gidip gelip yerse tabiki tüy döker sağlıksız olur diyor hatta insan üzerinden örnek veriyor surekli yersen nasil bir vucuda sahip olursun duzenli beslenirsen nasil olursun diye bana mantikli geldi aslinda gerçekten etkili olabilir mi tüy konusunda. Gunde 2 öğün şeklinde verip önüne mamayi birakip yarim saat sonra mamayi kaldirmamiz gerektigini soyluyor. Hatta bir videosunda kisirlastirilmis kedilerde ozellikle erkek kedilerin sistit idrar yolu problemleri yaşamamasi içinde bu konuya vurgu yapiyor. Sanırım kliniğide sakaryadaymış VetPlus kliniğinin adı klinigine giden tanıyan, videolarini izleyen var mı ? Videosunuda buraya bırakacağım izleyen arkadaşların düşüncelerini merak ediyorum. Sizlerde bu şekil mi veriyorsunuz mamasını ?

https://youtu.be/AKMYK1hxK6U

15 CEVAP

beyzathemoc1

bizde sistit olunca hekimimiz bu konuya değinme farklı detaylara değindi

bizimkiler öğünlü verince yemiyor kap daima yarım dolu olacak yoksa çok az yiyorlar ve hera nerdeyse hiç tüy dökmüyo

gulsump

Ben kedime öğünlü veriyorum, sabah akşama doğru ve akşam yatmadan önce kabına mama koyuyorum. Başında bekliyorum yediğini yiyor doyduğu zaman mamayı kaldırıyorum. Bu şekilde daha iyi olduğunu düşünüyorum. Pamuk gel mama vereceğim dediğimde koşarak yanıma geliyor

gulsump

Eklemeyi unutmuşum akşam yatmadan önce koyduğum mamayı kaldırmıyorum sabaha kadar acıktıkça yiyor. sadece sabah ve akşama doğru koyduğum mamayı kaldırıyorum

gulsump

Minigimmm Bir aydan fazla bir süredir kedimi bu şekilde besliyorum. Öncelikle nasıl beslediğimi anlatayım daha sonra düşüncemi paylaşayım. Küçük bir mama kavanozum var, asıl mama kavanozumdan bu kavanozun içine gün içinde vermek istediğim miktarı -1 çay bardağı- koyuyorum. Sabah uyandığım zaman saat dokuz gibi bu küçük kavanozdan mama kabını dolduruyorum gelip yiyor. Yemeğini bitirdiği zaman mamayı tekrar küçük kavanoza koyuyorum. Saat öğle üç gibi tekrar mama veriyorum yediğini yiyor tekrar kaldırıyorum. Akşam saat altı gibi tekrar mama koyuyorum yiyor ve kaldırıyorum. Akşam uyumadan önce saat on ikide mama koyuyorum ve sabah uyanana kadar kaldırmıyorum. Besleme şeklim bu. Neden bu besleme şekline geçtim; Kedimi ilk sahiplendiğim zamanlar mama kabını her zaman dolu tutuyordum, gözlemlediğime göre kedim iştahsız yiyordu. Sürekli mama kabının başına geliyor ve koklayıp gidiyordu. Daha sonra düşündüm, eğer benim önümde günün yirmi dört saati boyunca aynı yemek olsa ben bu yemeği yer miyim? Elbette yemem, acıkınca yesem de iştahlı yemem çünkü her zaman o yemek benim önümde. Diyelim sürekli yedim o zaman da obez olurum. Yemeğin bir değeri yok, ve kediye midesindekileri sindirme vakti vermiyoruz, her zaman yiyor nasıl sindirecek? En az dört saatlik bir aralık olmalı ki yediklerini sindirsin ve bir sonraki öğününü iştahlı ve aç bir şekilde yesin. Bir aydır aynı mamayı kullanıyorum hiçbir şekilde sıkılmadı, yaş mama verdiğimde de bu öğünlerden biri yaş mama şeklinde oluyor. Gördüğüm faydalara gelecek olursam, kedim ilk geldiğinde elimi atsam tüy dolu oluyordu elim ve tüyleri bakımsızdı parlamıyordu. Tabii verdiğim mama da güzel ama bu şekilde beslediğimden beri az tüy döküyor ve tüyleri çok parlak. Kedime yemeğini sindirmesi için vakit veriyorum ve bu onu yormuyor, gayet sağlıklı bir beslenme şekli. Uzun yazdım kusura bakmayın ama düşüncelerimi paylaşmak istedim.

simbakedi

ama su da var ben duzenli beslensem ama alerjim olan bir seyi yesem yine vucudum kotu olur, ya da duzenli sekilde her gun hamburger yesem mesela. bence burdaki mama da cok onemli. bilemedim tam. duzenli vermek bence de daha dogru ama bu konuyla ilgisi vardir belki de ben sadece mantik yurutmeye calisiyorum

Minigimmm

@beyzathemoc1 bizimkininde mama kabı surekli yerinde ve içi hep dolu yani şoyle ki gunde 2 kez mama koyarım 20 gr sabah 20 gr aksam ama tek seferde bitirmez gun içinde doktorun dediği gibi gider gelir yer gider gelir yer atıştırır gibi. Bizimkide çok tüy döktüğü icin bu hususa dikkat etsem mi dedim

Sindycan

@gulsump en iyisi sizin yaptığınız. bir ara ben de öyle yapıyordum ancak artık sürekli evde olamadığım için yapamıyorum.

Minigimmm

@gulsump evet çok iyi bir sistem kurmuşsunuz, saati zamani belli. Sanirim bende bu yontemi deneyeceğim. Hekimin dediği gibi kedinizin tüyüne etkisi var mi sizce ? Ne zamandir boyle sistemli veriyorsunuz mamasını

Warriorsans

Kesinlikle doğrusu öğünlü vermek ben sabah 9 da 20 gr mama veriyorum yiyor zaten yemezse kaldırıyorum önünden akşam 9 da bi 20 gr daha veriyorum

Minigimmm

@simbakedi tabiki neyle beslendiğininde çok büyük önemi var videoyu izlerseniz zaten kaliteli üst seviye mama olmasi gerektiğine ve verilen gidalara cok dikkat edilmesi gerektiginede vurgu yapiyor.

Yazacak arkadaşların videoyu izlemesini tavsiye ederim

beyzathemoc1

sanmıyorum ben belki doğrudur ama bi ara öğünlü vermeye başladım bana tavır aldılar yememeye başladılar ölmeyecek kadar yediler ama kap dolu olunca yarım aaat bi saat aralıklarla gidip yiyorlar

Palyaco

Guzel bir paylaşım olmuş

BusraLuti

Mama kalitesi daha önemli bir faktör bence. Çalıştığım için öğünlü veremem bu sebepten de doğrusunu öğrenmeyeceğim sanırım :/

duman_cat_world

Mama kalitesi ve kedinin sevip sevmemesi daha önemli bir faktör bence. Hem gündüzleri evde olmuyorum öğünlü besleme yapamayacağım maalesef :/ Serbest besleme yapıyorum karnı acıkınca yiyor.

Minigimmm

gulsump
Estağfurullah ne kusuru, cok güzel tane tane açıklamışsınız bu daha iyi oluyor gormemiz bilmemiz açısından. Teşekkür ederim :)
Hekimin dediğine göre kisir bir kedinin gunde 2 öğün beslenmesi sabah aksam şeklinde yeterliymiş. Yavru bir kedinin gunde 3 4 öğün yasli 10 yasini geçmiş bir kedinin ise metabolizması yavasladigi icin gunde 1 öğün beslenmesi yeterliymis. Ama nihayetinde sizde karşılık vermis tuy dökümünde etkili olmuş bu iyi bir şey :)