Kedimde Pire Var

Warriorsans

Kedim arada kaşınıyordu pire görmemiştim hiç sonra 1 tane rastlayınca hemen dış parazit yaptırmaya götürdüm artmadan olsun dedim 10 gün önce fiproes dış parazit damlası yapmıştı veterinerimiz, ama hala kaşınması durmamıştı yani çok yoğun kaşınmıyor ama kaşınıyordu arada. bu gün 1 tane pire gördüm üzerinde ve hemen öldürdüm. Acaba başka varmıdır pire ve neden işe yaramadı parazit damlası tekrar yaptırsam sorun olur mu işe yaramayacaksa da tekrar yaptırmak da gereksiz :/ bu arada evi de sirkeli suyla iyice her yeri temizlemiştik ne olur ne olmaz diye

14 CEVAP

cat_expert

Pire veya bit kediyi ısırmayana kadar ölmez üzerinde dolaşmaya devam eder. Dış parazit yaptırdığınızda bit veya pirelerin hemen yok olmasını beklemeyin.

Palyaco

Pire için ayrı ilaç var veterinere danışın ama

cat_expert

Kediyi ısırmadığı müddetçe bir önemi yok 1 ay bile kalabilir, bit/pire tarağı ile tarayıp temizleyebilirsiniz, ısırıp ölseler bile dışardan bit/pire getirmiş olabilir ev ahalisi onların da ölmesi için yine kediyi ısırması şart. Yaz aylarında maalese bit/pire artışı oluyor.

cat_expert

Dış parazit damlasının etkinliği 60 gün kadar sürüyor.

Tarama işini uyurken yapmak veya malt v.s. verirken yapmak mümkün, fakat genelde bit/pireler göbek altında dolaşıyorlar bu da tarama işini zorlaştırıyor haliyle.

TuhaNTuhaN

Bu işte de verdiğiniz fiyata göre performans alırsınız. Güvenilir bir veterinerden iyi bir bit ilacı alıp uygulatırsanız çok daha başarılı olur.

TuhaNTuhaN

Kalite ile ilgili bir yorumum yok verdiğiniz ilacı bilmiyorum fakat bir dahaki sefere eğer ki düşük kalitede bir ürün vermişse size bir tık yüksek kalite alabilirsiniz ve birazcık daha zaman tanıyın eğer çözüm olmazsa veteriner hekiminize karnenizle gidip tekrardan baktın ek ücret isterse vermeyin başarılı bir işlem gerçekleşmemiş sonuç olarak.

altunsila

yapılan damlanın kalitesiz olma ihtimali var evet. her damla da 60 güne kadar kotumuyor ayrıca. mesela benim veterinerimde iki çeşit damla vardı, biri diğerinin iki katı fiyatlıydı. Daha pahalı olan daha etkili ve daha çok pire çeşidine karşı koruyor ve daha uzun süre koruyormuş, daha ucuz olan biraz daha kısa sürede, daha az pire çeşidine karşı koruyor. Veterinerinize ilacın markasını sorun, yine aynısına ya da farklı bir veterinere durumu anlatın bence. belki yenilemek gerekebilir. zira pireler kolay görünmez, üzerinde görüyseniz diplerde başka da vardır ve 10 güne artık görülmeyecek kıvama gelmeliydi bence.

Warriorsans

Ama 10 gün geçti yani 10 günde de etkili olmaz mı ki

Warriorsans

Peki 10 gün önce yapılan damlanın etkinliği sürüyormudur? Pire tarağıyla ne yaparsam yapayım taratmıyor.

Warriorsans

Peki 10 gün önce yapılan damlanın etkinliği sürüyormudur? Pire tarağıyla ne yaparsam yapayım taratmıyor.

Warriorsans

Her yöntemi denedim ama yarı buçuk yaratabildik ve tarağa hiçbir şey gelmedi. 60 gün kadar etkinliğini koruduğunu bilmiyordum umarım bütün pirelerini öldürür

Warriorsans

Yapılan damla kalitesiz mi? Ben ilk kez dış parazit yaptırdım yeni sahiplendiğim için pek bilmiyorum bu konuları ama gittiğimiz veteriner kliniği çok iyi bir yer

Warriorsans

Birkaç gün daha gözlemleyeyim olmadı veterinere tekrar gideriz. Umarım başka yoktur üzerinde :(

Warriorsans

Biraz araştırdım anladığım kadarıyla kullanılan damlanın 6 hafta etkinlik süresi varmış