Üriner Sorun Yaşayanlar Genelde Hangi Mamayı Kullanıyordu?

Anket

Acana nd true instinct gibi yüksek proteinli tahılsız mama kullanıyorduk
(8 oy)
Orta segment tahıllı kısır (örn:proplan kısır, rc kısır)
(8 oy)
Düşük segment sayılabilecek ya da yerli mama kullanıyorduk ( bonacibo felicia mystic vb)
(1 oy)
Market maması (goody whiskas, kalitesiz ıslak mama)
(5 oy)
Toplam (22 oy)

İyi akşamlar herkese. Genelde burada tartışmalara konu olan bir soru soracağım. Kedisi üriner tıkanıklık kristal taş kum vb yaşayan arkadaşlar, o zamana dek kedilerini ne tür beslediler; şuanda hangi mamayı kullanmaktalar? İçeriği nasıl? tahıllı tahılsız kalsiyum magnezyum oranı yüksek düşük vs konu tabi ki kedinin su içmesiyle ve genetik yatkınlığıyla da alakalı stresiyle bile alakalı ama en azından burada acana vermeyin böbrekleri yorar ya da tahıllı bitkisel bazlı mamalar böbrekleri yorar diye şeyler okuyorum genel bir gözlem anket gibi olmuş olur hepimize. Lütfen hiçbir mama markasını ve mama tercihini yargılamadan eleştirmeden barış ve huzur içinde yazmak isteyen yazsın :) iyi forumlar.

23 CEVAP

Jean

Mesele tahıllı tahılsız değil mesele "üriner sistem hassasiyetli mama olması". Özel mama yani veterinerlerde satılıyor bunlar genelde

Mesele üriner destekli olması tabi evet ama urinary özellikli mamalara hastalık sonrasında geçiliyor genelde. Normalde sterilised veya idrar ph ını korur denen standart segment mama alıyoruz. Kimse durup dururken kedisinde bi şikayet yokken veterinerden üriner mama almaz. Sormak istediğim soru gayet net @jean. Katkıların için tşkler

duman_cat_world

Ayrıca seçtiğiniz mamanın kalsiyum, fosfor, magnezyum ve tuz oranının dengeli olmasına dikkat edin böbrek sorunları yaşamamak için 👍

Özellikle kısır ve erkek bir kediniz varsa, hangi mamayı kullanıyorsanız kullanın ileride böbrek sorunlarıyla karşılaşmamanızın hiçbir garantisi yok. Kısır mamaların bile magnezyum/ fosfor değerleri markadan markaya büyük oranda değişiklik gösterebiliyor ve uzman olmadığınız için hangisinin kediniz için ideal olduğunu bilemiyorsunuz. Üriner sistem koruyucu tabletleri yeni yeni duyuyorum, eğer gerçtekren işe yarıyorsa hiç tereddütsüz kullanılmalı ama konu o kadar hassas bir terazide ki:) tersi bir sonuç da olabilir, başka bir probleme yol açabilir, hiçbir işe yaramayabilir, sonsuz ihtimal var... en iyisi kedileri kuru mamadan olabildiğince uzak tutmak. 6kglık cüsseli bir hayvanı hele de etin kilosunun 60TLyi bulduğu bir zamanda çiğ etle beslemek epey tuzluya patladığından kimseye çiğ besle de de diyemiyorsunuz. Yine konserve mamalara ve haşlama etlere kalıyoruz kısaca.

blue_hpood

veterinerlerin bir şeyler satmak için uydurduğu ‘üriner sistem destekli’ zırvalıkları. izninizle sorayım, kuru mama mı bu:)

blue_hpood

üriner sistem destekli mama demişti de biri sanki. onun fiyatı ne kadardır acaba

Upp

Görmeyen gözden kaçıranlar için yukarı taşımak istedim.