Üriner Sorun Yaşayanlar Genelde Hangi Mamayı Kullanıyordu?

Anket

Acana nd true instinct gibi yüksek proteinli tahılsız mama kullanıyorduk
(8 oy)
Orta segment tahıllı kısır (örn:proplan kısır, rc kısır)
(8 oy)
Düşük segment sayılabilecek ya da yerli mama kullanıyorduk ( bonacibo felicia mystic vb)
(1 oy)
Market maması (goody whiskas, kalitesiz ıslak mama)
(5 oy)
Toplam (22 oy)

İyi akşamlar herkese. Genelde burada tartışmalara konu olan bir soru soracağım. Kedisi üriner tıkanıklık kristal taş kum vb yaşayan arkadaşlar, o zamana dek kedilerini ne tür beslediler; şuanda hangi mamayı kullanmaktalar? İçeriği nasıl? tahıllı tahılsız kalsiyum magnezyum oranı yüksek düşük vs konu tabi ki kedinin su içmesiyle ve genetik yatkınlığıyla da alakalı stresiyle bile alakalı ama en azından burada acana vermeyin böbrekleri yorar ya da tahıllı bitkisel bazlı mamalar böbrekleri yorar diye şeyler okuyorum genel bir gözlem anket gibi olmuş olur hepimize. Lütfen hiçbir mama markasını ve mama tercihini yargılamadan eleştirmeden barış ve huzur içinde yazmak isteyen yazsın :) iyi forumlar.

23 CEVAP

eneskolon

Doğru bilinenin aksine ürnier problem mama kaynaklı değil su eksikliği kaynaklıdır kedigiller varoluşlarından itibaren su ihtiyacının %75ini besinlerden karşılar kuru mamanın içinde su çok az olduğu için minik dostlarımız su ihtiyaçlarını karşılayamıyor ve ilerde böbrek sorunları oluyor size tavsiyem her gün 20 25 gram yaş mamanın içine çeyrek su bardağı su ekleyip vermeniz böylece su ihtiyacını karşılar ve böbrek problemleri olmaz

Warriorsans

Ben henüz kedimi yeni sahiplendim ve böyle bir durum yaşamadım ama arkadaşımın kedisi böbrek hastası olmuştu ve o zamanlar hep market maması kullanıyordu. Tedavisini oldu pek bilgim yok ama artık veterinerinin de tavsiyesiyle nd mama kullandığını biliyorum. Ben şuan acana mama kullanıyorum ve şans uzun süre ilaç ve antibiyotikler de kullandığı için böbreklerini de koruması adına biofeline urinary+d tabletini kullanıyorum. İlk 15 gün her gün verdim artık sadece yaş mama vereceğim zaman mamasına karıştırarak veriyorum. Ayrıca acana gibi et ve protein oranı yüksek mamaların kedilere zararlı olduğunu söyleyenler olsa da kediler etçil hayvanlardır değil kuru mama direk çiğ etle beslenen canlılar, bunlara proteinin fazla gelmesi vs durumu bana çok saçma geliyor.

blue_hpood

protein oranının kedileri yorduğu saçmalıktır, bu hayvanlar doğada et ile besleniyor, üstelik çiğ etle. benim imkânım olsa çiğ besleme yapardım fakat durumum yok, diğer hiçbir paket mamayı önermiyorum fakat eminim ki kimse bayılarak kullanmıyordur, herkes bütçesine göre kullanıyor. ama bu mamaların kediler için sağlıklı olduğunu söylemek, hele yaş mamaların daha sağlıksız olduğunu iddia etmek sadece kulaktan dolma uydurma. ağız sağlığı için zararlı olan dâhi kuru mamadır. üriner sorunlar erkek kedilerde kısırlaştırma sonrası daha fazla gelişiyor, kuru mama da bunu destekliyor. benim fikrim bu, şimdilik n&d kullanıyorum, kedim altı aylık, kısır, bir sorun yok şu anlık. bolca da et haşlaması ve yaş mama vermeye gayret ediyorum:)

simbakedi

ben burda acana-brit care-nd karşılatırması atmıştım. brit care için en iyi değerler deniyor ama bakınca mesela acana ile çok fark yok arasında. benim kedim erkek olduğu için bu hastalığa daha yatkın, o yüzden hangi mama olursa olsun biofeline urinary destek hapı vardı sanırım, onu kullanmayı düşünüyorum.
https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/100845-kisir-mamadaki-degerler

duman_cat_world

Protein fazlalığının kediye zarar vermesi saçmalıktan ibaret. blue_hpood katılıyorum. Genetik faktörler olabiliyor mesela erkek kediler üriner sistem problemleri yaşamaya daha yatkınlar. Proteini yüksek bir mama olan ND yi kullanıyorum 3 aydır. Bol bol yaş mama desteği ve iki haftada bir tavuk suyu veya miamor kedi corbasi bayılıyor 🤩 Kediler doğada su ihtiyaçlarını çiğ etten karşıladıkları için çok su içmeye yatkın değiller, sevmiyorlar. Bizim de gerekse yaş mamayla, gerekse çorbayla takviye yapmamız gerekiyor.

Bazı mamalar (örneğin brit care, nutri feline, exclusion, pro plan) üriner sistemi korumak için hazırlanmış. Bu mamalardan kullanmak iyi olabilir. Veya cranberry özü, kızılcık, mürver ve kurutulmuş yalancı iğde içeren üriner destek ürünleri kullanılabilir. Özellikle erkek kedi sahiplerine naçizane tavsiyemdir. 😊

Bu ürünlere örnek; Biofeline Sterile Paste, biofeline urinary+b tablet, vets plus bagisiklik tableti (mürver içeriyor)

Palyaco

Urner geçirmedi kedim ama veterinerim bana bir tavsiye verdi onu paylaşım kizilcik fazla olan ürünleri takviye olarak verin dedi bende her ay 2 paket beaphar idrar yolları için olan ödül mamasi veriyorum içi kizilcik dolu

eneskolon

@blue_hpood unda belirttiği gibi aslında kuru mamalar sağlıksız doğrusu yaş mama et gibi şeyler vermek fakat insanlar hem bütçe hemde zaman sıkıntısı kaynaklı kuru mama kullanmak durumunda kalıyor

Palyaco

Oncelikle haftada 3 sefer ciğer haşlayıp suyuyla vermek bunun önüne geçiyor böbrek hastalığına gelince buda şu ve protein dikkat edin böbrek sorunu olan kedi mamalari yüzde 25 proteinli araştırmalar büyük mama firmaları bunu tesbih etti ondan dolayi Çiğ beslenmede protein orani 30 muş en yuksek

Thesudeaskin

Ben Nd'ye geçmiştim 1 2 ay önce. Ve bu mama yüzünden oluştu kedimin kristalleri. Şuan özel veteriner maması kullanıyorum Hills'in. Ve bu kristallerin susuzluktan olduğu doğru değil. Genetik olabiliyor veya yediği mamalardan kaynaklı. Benim kedim bol su içtiği halde oluştu. Yine birileri yanlış bilgiler veriyor.

Doğada et ile besleniyorlar doğru ama çiğ yerken birsürü nem de almış oluyorlar biz yüksek protein ve mineralli mamayı verdikten sonra kedi de çok su içmiyorsa sorun olur mu acaba diye düşünüyorum. Buna keza bitkisel bazlı proteinin de hem kedilere yaramadığı hem de böbrekler üzerinde gene yük olduğu söyleniyor. Anketi oluşturma amacım basına bu rahatsızlık gelenlerin deneyimlerini öğrenmek. Birkaç tanesi ırksal yatkınlık ve az su içme kaynaklı olsa da genel oylama belki birşeylere ışık tutacaktır. Tabi ki falancanın kedisi xx mamadan sonra böbrek hastası olmuş hımm artık bunu kullanmıyorum demek yanlış cunku her kedinin gereksinimleri ve fayda-zarar etkileşimi farklı. Amacım genel olarak bi fikir sahibi olmak.
Deneyimlerini bizlerle paylaşırsalar, hata olarak gördükleri şeyleri söylerseler bizde belli başlı şeylere dikkat ederiz bundan sonrası için.

Palyaco

Aşırı yüksek protein bunun sebebi 44 protein nedir veya 42 veya 40 bunlar yüksek araştırın lütfen 36 ustu cok yüksek çoğu kedi böbrek hastası oluyor Çiğ beslenmenin protein oranını bakin

theyusra

36 protein zaten çok düşük bir de yüksek diyorsunuz çok enteresan. bizim bağırsak problemimiz vardı, pro planın veteriner maması geçirmedi mesela. sonra veterinere sormadan true instinct aldım şu an taş gibi anasının kuzusu.

@blue_hpood yok, tablet şeklinde bi şey. Ne işe yarıyor, nasıl yarıyor hiç bilmiyorum ama onun da içinde belli bir oranda magnezyum ve fosfor var? Kısır kediler için ideal olan düşük fosfor ve magnezyum değil miydi? Muamma

DoraFiko

Soruyu açan kullanıcıya çok teşekkür ederim. Çok faydalı olmuş benim fikrimce

Bu konu benimde aklımı çok karıştırıyor. Bir süre nd kullanmıştık ve büyük kedimde gerçekten gözle görülür olumsuzluklar oldu (üriner bir problem değil) şuan rc kısır kullanıyoruz ve iki kedimde çok sağlıklı geliyor gözüme hem deri tüy sağlığı hem hareketlilik hemde idrar dışkı düzeni çok düzenli. Buna ek olarak haftada 2 3 kez yaş mama verip içine mutlaka su karıştırıyorum. Kendileride bol su içiyorlar zaten. Ama hekimim bana kedine ne kadar iyi bakarsan bak her organı sapasağlam olsada böbrek sorununun önüne geçemiyoruz bazen böbrekleri çok hassas oluyor fasülye tanesi büyüklüğündeymiş böbrekleri. Herşey tam olsada kedilerde böbrek sorunu kaçınılmaz oluyor dedi.

Üriner probleme gelince, benim kedilerimde erkek ve kısır. Şuana kadar herhangi bir problemle karşılaşmadık ama çok korkuyorum olursa diye. Hekimimede soracaktım buradan da sorayım. Üriner sağlığa katkı sağlayan takviyeleri sorun olmadan kullanabilir miyiz? Örneğin gimcat üriner macunu düzenli aralılarla verebilir miyiz? Sorun olmadan önüne geçmez amacıyla

teo33

Nd tavuklu narlı kullanıyordum ve sorunu mamaya bağlıyorum. (Ankette yanlışlıkla proplana bastım; hills ve proplanı sonradan kullanmaya başladım ve sorun yok.)