Erkek Kedinizi Kaç Aylıkken Kısırlaştırdınız?

Dobbyko

Merhabalar, 5 aylık erkek tekir kedim var. Geçen gün kliniğe gittiğimde hekime ne zaman kısırlaştıralım diye sordum. 8. Aydan sonra yapılması taraftarıyım ben dedi. Kedim kızgınlığa girmeden kısırlaştırmak istiyorum hem o sıkıntı yaşamasın hemde o kadar iyi huylu bir kedi ki kızgınlıktan üstünde huy kalmasın ona da bana da zorluk olmasın istiyorum. Ama 8. Aya kadar kızgınlığa girmeyeceğinin garantisi de yok. Kedim 3.441kg kısırlaştırmaya da uygun kilosu. Erkek kedisini kizgınliga girmeden kısırlaştıran var mı yada kaçıncı ayında kısırlaştırdınız kedinizi? Bir sorun yaşadınız mı?

12 CEVAP

Palyaco

11 aylıkken 2 ay oldu

Sengunceren

6 aylıkken kısılaştırmıştım hiç kızgınlığa girmemişti

Sengunceren

Herhangi bir sorun yaşamadık henüz şuan 1 yaşında

citirannesi

Gelecekte üriner sorunlar yaşamaması adına erkek kediler için 7--8 ay öneriliyor...

_SeNa

Biz de sormuştuk kedimiz 5 aylık erkek. 6,7 aylıkken yapılabilir demişti( 2 veterinere sorduk). 6 aylik olunca kisirlastirmayi düşünüyoruz. Kaçma eylemleri falan oluyor o yuzden geç yaptirmak da istemiyorum.

mervecetin

7 aylıkken ilk işaretlemesinin ardından kısırlaştırdım. Şükürler olsun sorun yaşamadık. 2 ay oluyor

duman_cat_world

Ben biraz gec kalmis idim... 2 kere kizginliga girmisti 2 yasindayken; 3 hafta once kisirlastirdik. Off o kizginlik hem kedi icin hem bizim icin ne kadar zordu bir bilseniz.. en iyisi sizin de dediginiz gibi hic kizginliga girmeden kisirlastirmak.

duman_cat_world

Allahıma bin şükür işaretlemesi huy olarak kalmadı.. 🙏🙏

Ozzey

Merhaba bununla ilgili yazılar var. Disi kedi erken kisirlastirilmisi faydalıdır. Ancak erkek kedilerde durum farklıdır. Kizginliktan ciftlesmeden gelecek hastaliklardan korkup erken kisirlastirirsaniz ileride idrar yolları ve böbrek hastalığına da yakalanabilir. Veteriner hekiminizi dinlemenizi oneririm.

nemos_world

7 aylıkken kısırlaştırdım, 1 kez kızgınlığa girmişti

yelizsenol

7 aylıkken kısırlaştırdım ama kızgınlığa 5 aylıkken girmişti. Veteriner 6dan itibaren kısırlaştırabiliriz demişti biz bağışıklığından dolayı 1 ay daha bekledik. 2 ayrı hekime danıştım ikisi de son yapılan araştırmalar çok bekletmenin herhangi bi faydası olmadığını kanıtlar nitelikte dediler. Yani illa 8 aya kadar beklemenize gerek yok hayvana da size de yazık

Dobbyko

@palyaco peki kızgınlık dönemi geçirdi mi kediniz kısırlaştırmadan önce?