Veterinerlerden Paçamı Nasıl Kurtarabilirim?

Jean

Arkadaşlar tam 28 gündür her gün veterinerdeyim. Günde bir ya da iki. Bu süreci biraz anlatmak istiyorum. Kedimin dışkısında kan olduğu için gittik ilkin, parazit olabilir ya da bağırsakta kanama olabilir ya da sindirim sistemi hassas olabilir dediler. Dışkısını mikroskop ile inceleyip parazit yok dediler ama detaylı bir inceleme değil bu biliyorsunuzdur belki daha gelişkin veterinerlerde dışkılar labaratuvar ve başka aletler ile inceleniyor. Neyse ufak çaplı bu inceleme parazit yok diyerek son buldu. Bağırsaklarda kanama olup olmadıgı meselesinde ise kolonoskopi yapılmalı dediler, onu da gittigim veterinerde yapacak alet yokmuş. Neyse bulduk başka bir veteriner bu işi yapan adam tavsiye etmedi. Kedi kolonoskopiden önce 3-4 gün hiç yemek yememeliymiş, çok zor bir süreçmiş ve kolay kolay tavsiye etmiyorlarmış. Neyse geri döndük baştaki veterinere bu sefer de kedinin sindirim sistemi hassas olabilir, mamasını değiştirelim bakalım dediler. Aldık mamayıda, aynı zamanda 5 gün antibiyotik iğneye gittik, eğer bir bakteri, parazit sebep oluyorsa önlem amaçlı, kan pıhtılaştırıcı falan da yapıldı. Bu 5 günlük süreçte kedim kabız oldu, kedim 1.5 yaşında şimdiye kadar 4 kere kabız olmuştu, 3ü antibiyotik kullandığı zaman oldu. Gene antibiyotik kullanımına bağlı olarak kabız olugunu düşünüyorum, veterinere antibiyotikten olmuştur dememe rağmen yok antibiyotikten olmaz falan dedi. Kedim yemekte yememeye başlamıştı, lavman yapalım kabızlıgı geçsin yemeğe saldırır dediler. Bu esnada kedim evde ölü gibi yatıyor, hareketsiz, gözüyle takip yapamıyor, gözüne kulağına sinek giriyor hic tepki vermiyor, gözleri acık tek noktaya bakıyor. Kabız oldugu için dediler, yaptık lavmanı tuvaletini veterierde yaptıktan sonra eve geldik mama koydum bir sevincle yiyecek diye yemedi, peşinden koşturuyorum, agzına götürmeye çalışıyorum ha bire yemiyor. Tekrar gittik veterinere o zaman mama yiyene kadar serumla beslenecek, yoksa sarılık olur dediler. 4 günde öyle serumla beslendi

44 CEVAP

parskedy

merhaba, ben okurken bile inanılmaz üzüldüm siz kim bilir neler yaşıyorsunuzdur. gerçekten çok üzüldüm, çok çok geçmiş olsun. tavsiye olarak da aklıma gelen tek şey reddit uygulamasındaki r/AskVet sub'ı oldu. ingilizce biliyorsanız burada anlattıklarınızı kedinizin detaylı bilgileriyle birlikte paylaşırsanız belki yardımcı olabilirler.

Renklipati

Çok geçmiş olsun, okurken ben strese girdim sizi dusunemiyorum bile..resmen kobay gibi kullanmış kediyi..biran önce elinden kurtarın yoksa kediyi öldürecek çok iyi araştırıp iyi bir veterinere götürün zaten tüm tahliller röntgen var yapmaya gerek olmaz..acilen değişin orayı gitmeyin.. çok geçmiş olsun tekrar çok üzüldüm valla

orhdoner

Çok geçmiş olsun Allah şifa versin tez zamanda umarım eskisinden daha da iyi olur sizinki çok kötü olmuş gerçekten üzüldüm 🙏

Jean

Devamı gelecek...

Jean

Bu esnada evde yemek vermeye devam ediyorum ama yemiyor, röntgen cekelim dediler, çektik bu kez gazı var ondan yemiyor evde sıcak havluyla masaj yapın dediler., bir de gaz için enjeksiyonla bir şey icirdiler. Geçmiyor lanet olası gene aynı, ertesi gün tekrar serum yemeye. Bu defa enjeksiyonla yaş mamada sıkıldı ağzına. Tam çıkacaktık, ertesi gün tekrar serum, ertesi gün tekrar serum, tekrar enjeksiyonla mama yedirme falan yapacaktık aynı klinikte başka hekim ilaçlı röntgen yapalım dediler. İlac içirildi, siz eve gidin 2 saat sonra gelin dedi hekim, dedimki eve gitmem zaten otobüsle yarım saati bulur, yarım saatte dönüş, 1 saat için kediye o yol stresini yaşatmama değmez. Tamam dedi o zaman bekleyin 40 dakika sonra bir röntgen yapalım, midesinde tıkanma olabilir mi ona bakalım. 40 dakika sonra röntgen çekildi ilaç midesinden bağırsagına geçmiyor gözüktü ekranda, dediklerine göre öyle imiş. Sonra ben dedim ki siz 2 saat sonra gelin demiştiniz neden 40 dakika önce çektiniz o zaman röntgeni, zaten geciş olsa gözükür hemen dedi, neyse sizin içiniz rahat etsin diye bir 40 dakika daha bekleyelik dedi bekledik gene geçiş yok. Hemen ameliyat edilmeli, yoksa nefessiz kalip ölebilir dediler. Ameliyata aldilar, dedimki ameliyat sirasinda midesinden cikan seyi gormek istiyorum eger bir sey cikacaksa. Ameliyat bitti : midesinde bir sey yokmus organlarini cikartmislar disari, midesinde sindiremedigi o gun yedigi onceki gunler yedigi mamalari bosaltmislar, geri kesikten icine koymuslar. Bir yabanci cisim vs cimamis. E niye boyle oldu simdi dedim? Niye ameliyat edildi o zaman? Bu seferde dediler ki : bagirsak dònmus olabilir ama biz organlari cekerken duzelmis olabilir ya da bagirsagin onunu kuru mamalardan biri tikamis olabilir gene biz cekerken sarsilip keseye dusmus olabilir

Jean

Neyse simdi sira ameliyat sonrasi surecte, ameliyat sonrasi 3 gun hicbir sey yemeyecek, yerse aninda ölürmüs. Burda kalsin eve goturmeyin dediler, hayir ameliyat bitip kendine gelince goturecegim dedim. Onun icin bir odayi bosalttim tamamen yerde sadece hali kaldi. Yalniz kalmasin diye yatagimi da biraktim odaya, sonra dediler ki daha once biri sizin gibi yapti kedi gitmis bir parca mama bulmus öldü. Ben bu olmasin diye tum onlemleri aldim oyle bir sey olmayacak dedim, ameliyat aksam uzeri 6da bitti. Ayilmasi falan saat 9 oldu. Sabah erkenden antibiyotige gelecektik, neyse dedim sadece bu gecelik kalsin o zaman zaten sabah antibiyotige gelicez. Dilim kopsaydi da demeseydim, bildigimi yapsaydim dinlemeseydim. Sabah kedimin hali perperisan. Diskisini yapmis icinde uyumus, diskida ishal her yerine bulasmis, agzina gozune kadar her yeri. Eve getirdim felaket bir koku hayatimda duydugum en agir koku. Anlatamam nasil bir koku oldugunu, hafif islak bir bezle siliyorum. Koku asla cikmiyor, sakiz yapismasi gibi diskida kurumus yapismis kalmis,bazi yerler hala islak diski, muhtemelen 2 kere yapti biri taze biri gecedendi. Kokudan yaninda duramiyorum, maskeyle giriyorum. Òksuruk, gozum yasariyo. Cikip hava alip geri giriyorum. Veterinere bu ne hal dedigimde bana dedigi sey ise şu: kedi yasasinda bir saglikli koku mu ònemli sizin icin? Boyle bir cevap olabilir mi? Kedim o kokudan gunlerce stres oldu, rahatsiz oldu. Nasil temiz hayvanlar oldugunu bilmiyor musunuz siz, kedim rahatsiz oluyor òyle olmasindan dedim, cevap "bir sey olmaz". Gelgelelim, antibiyotik, seruma devam ettik. Birkac gun sonra sivi beslenmeye baslamasi gerekiyordu ona da basladik, sonra yas mama ile beslenme o da 4 gun surdu, sonra kuru mama islatilmis pure halinde o da gunler surdu bismillah daha yeni az önce kuru mamaya gectik. Kedim bu surecte diskisini 2 gun yapmiyor 1 gun yapiyor, 3 gun yapmiyor 1 gun yapiyor. Onceden her seyi duzenli olan oglumun hayati karmab corman oldu.

Jean

@parskedy dediginiz siteye bakacagim sag olun.

blue_hpood

hangi şehirdesiniz bilmiyorum fakat acilen büyük bir hayvan hastanesi olan şehire gitmenizi öneririm, acilen.

Jean

@PatiSeverHatun cok tesekkur ederim, Kocaelideyim.

theyusra

ben de Kocaeli'deyim, hangi veterinerlere gittiğinizi öğrenebilir miyim acaba? yazdıklarınızı cidden içim yanarak okudum hiç kolay şeyler değil gerçekten...

Jean

Bulvar Veterinerdr yaşandı bunlar. Pasteur'a kolonoskopiyi sormak icin gittik ama yapmasak daha iyi dediler. Ameliyat olmasi gerekiyor dediklerinde Wetnose'a sordum bilgi aldim, orasi ne yapar diye orada bize gelirseniz yeniden islem yapmamiz lazim kan tahlili, rontgen vs sonra gerekliyse, denildigi gibiyse ameliyat dedi. Sonra kaldik Bulvarda ameliyatimizi da yaptik yapmaz olaydik

Jean

Gunlerce geceleri uyurken alarm kurmama ragmen alarmdan once uyandim yarim saat-15 dakika hep, ruyamda hep dilim soylemeye varmiyor yasamadigini gördüm, benimle konustugunu bile gordum. O kisimlara girersem zaten hic cikamam, kaba taslak derdimi anlattim. Tek istegim oglumla yeniden eskisi gibi olmak, eskiye donmek. Hayatimiz birden bire durduk yere cehenneme döndü, ben ona gül gibi baktim, gözümden sakindim hep.

Jean

Kuru mamaya gecildi de is bitti sanki, pacamizi veterinerden kurtaramadik. Ilk sivi mamasini veterinerde, oradaki bir mama kabindan yedi kedim veterinere hayir ordan yemesin dememe ragmen onune koydu bir sey olmaz dedi, dezenfekte ediyoruz. Buradan bir sey kapmaz dedi. Oyle sapdadanak koyunca kedimde yedi direkt artik yapacak bir sey yoktu ama basima gelecekleri biliyorum, o surecte bir yandan da kedim yeter ki yasasin bir sey olmasin ona kafasinda oldugum icin gerekli tepkiyi vermedim sanirim, aslinda yapmam gereken belki sadece soylemek degil de tutup cekmekti kabi veterinerin elinden bilmiyorum. Belki engel olma ihtimalim vardi bilmiyorum. Ondan kaynakli oldugunu dusunuyorum kedimin kulaklarinda bir suru sivilcemsi putur putur siskinlikler kizariklar olmaya basladi her gun daha da artiyor, kizarikliklar, ayni zamanda kulqk akintisi, burun akintisi, surekli agzini sapurdatma. Veteriner ise bunlara gene ihtimaller uzerinden cevap veriyor, hicbir akinti ornegi falan almadi. Bir isikli aletle mantar var mi yok mu diye bakti sadece, antiseptik yazdi, gene antibiyotik igneye getirin dedi igne yapti bugun, birkac gun daha gelsin dedi yok dedim hap varsa hap verin, buraya gelince baska baska seyler daha cikiyor artik yeter. Her iki kulaginda da durum cok kotu bahsettigim kabarciklardan bir kulaginda en az 20 tane oldugunu soyleyebilirim. Burun akintisina ise stresten dedi. Kedim bu esnada dun farkettim kum yiyor, ameliyat sonrasi gerekli vitaminleri alamadi, beslenemedi bir suru degerleri dustu. Cam paleti aldim yemez dediler bu kez de tuvaletini yapmiyor, ona icine koyuyorum ayaklari degince tiksinip kaciyor. Normal kuma koyuyorum, tuvalet olarak gormuyor sanirim yiyecek olarak goruyor o yuzden ona da yapmiyor su an direkt yeme egiliminde. O kadar guzel bir kediydiki kilosu hep yavru halinden beri pofuduk bir seydi, guzel kilosu vardi ameliyattan sonra su an da severken kemikleri elime geliyor surekli yari kilosunda su anda. Instagram hesabi da var petimin bakabilirsiniz (@janjanjan1712)
Veterinere goturmekten de o kadar cok korkuyorum ki artik, sadece para aliyorlar baska hicbir sey yapmiyorlar. Baska bir veterinere niye goturmuyorsun derseniz de onlar da yeniden bir suru, diger veterinerin yaptiklari tahlili zarti zurtu yapacaklar. Kendilerinin yaptiklari islemler olacak illaki. Ben de maddi olarak bittim zaten ogrenciyim saga sola borclaniyorum, ogrenci olmamdan da asla anlamiyorlar. Acimalari ne bana var ne kedime ne yapacagimi bilmiyorum mental olarak ise bitmis vaziyetteyim bugun 28. Gun kedimin diskisindaki kan icin gittigimiz veterinerde kan problemi de cozulmedi, 2 gun once diskisini yaptiginda gene kan gordum, zaten onun takibini yapamadik diski yapma duzeni cok bozuk, her sey cok bozuk, her gun yeni bir sey cikiyor.

MunevverOzturk

Durumunuza çok üzüldüm buna benzer süreçler geçirdim benim kedim de aynı ameliyati geçirdi aynı röntgenlerle cekinip serumlar yedi antibiyotik uygulandi ama bulma asamasi 2 haftaya yakın sürsede ameliyattan sonra ona çok titiz bakip alarm kuruyordum sivi mamasini enjektorle vermek icin maddi anlamda bence çok yıpranmistim mental anlamda zaten yaşama olasılığı düsük deniyordu çok yıprandim onu o halde görünce de mafoluyordum ama elimden geleni çok çok fazlaca yapmaya çalıştım ve benim minnosum hayata tuttundu yaşadı veterinerim ilgilendi evet bulma süreci s
Zorluydu ama ameliyatta indirim yaptılar bazı ilaclarinda indirim yaptılar ama 2 hafta bulma aşamasındakı eziyet cok kotuydu ameliyat sonrasi ona oda bosalttim dikisleri icin yatagi maması suyu vardı yemiyordu ben yediriyordum 2 saatte bir kumunu eseliyordum tuvaletini yapti mi diye yapmiyordu hareketsizci cok bombos alana ragmen odadaki petege bi kac kez pencereye cikip disariyi izliyodu meger o ara dikisini patlatmis icerden tekrar bir operasyon gecirdi paranoyak olmustum surekli takip ediyorum oyle boyle dikisleri iyilesti ve kendine geldi kendi istegiyle yemek yemeye basladi sunan gayet iyi ama veterinerler biraz oyalayip uzattigini dusunuyorum o kaygiya kapilip sonunu ayni sizin gibi birakamadim baska yere gidip ayni seyler olabilirdi benimki iyi sonuclananlardan zorluklarla birlikte umarim sizin de daha fazla uzamadan sagligina kavusur yavrunuz siz anlatinca kendi zorluklarim geldi aklima sizinkinin yanindan gecemez keske yardim edebilecegim bir sey olsa ayni kedinizi bence baska veterinere sorun bu tedaviler uygulandi soyle oldu gibisinden en azindan bilgi alin ayni yerle sabit kalmayin bilgilerini alin kedinizin sonuclarini bulundugunuz sehrin universitesidne veterinerlik fakultesi varsa orayla konusun daha uyguna yapabiliyorlar operasyonu hatta bedava yapan bile var ve orada cok bilgili hocalar oluyor durumuzu anlatmanizi tavsiye ederim bir hocaya

theyusra

Allah kahretsin şu bulvar veteriner kliniğini gerçekten! Bu işi sadece para için yapıyorlar, beni de delirttiler zamanında. Wetnose hakkında da hiç iyi şeyler duymadım ama gitmediğim için yine kesin yorum yapamıyorum. Lütfen yine pasteur'e gidin, Tuğba veya Nagihan hanıma, her türlü ilgileniyorlar en azından düzgün konuşuyorlar ve aklınızda soru işareti bırakmıyorlar, kafalarına göre yapmıyorlar hiçbir şeyi özellikle Nagihan hanım her şeyi yapmadan önce soruyor/ilaçların isimlerini söylüyor asla aklınıza yatmayan bir şeyi yapmıyor çok memnunum kendisinden ben size de yardımcı olabileceğini düşünüyorum hatta isterseniz telefon numarasını da atabilirim. Kediniz iyi olsun da gerisi önemli değil.