Uzun Süre Acana Mama Kullanıp Kendisinde Böbrek Problemi Yaşayan Oldu Mu?

Dobbyko

Merhabar, erkek kedime birkaç aydır acana first feast kuru mama veriyorum. 2 farklı klinikte 2 veteriner hekimle de konuşmamızda acananın çok yüksek protein değerine sahip olduğu için ilerde çok ciddi böbrek hastalıklarına sahip olabileceğini söylediler. Ve önerdikleri mama hills oldu. Ben hillsin içeriğini beğenmiyorum acana kullandık kullanali kedimin tüyleri parladı, dökülmesi mevsim geçişi olduğu halde çok çok az. Acanayi uzun sure kullanıp sağlık sorunu yaşayan arkadaşlar varsa ya da biz kullaniyoruz hiçbir sorun yaşamadık diyebilecek varsa beni bilgilendirebilir mi?

27 CEVAP

Busraskanli

Veteriner kliğinde staj görüyorum. Mamaların protein oranını hekimime sorup konuştuğumda protein yüzdelerine bakarak karar verilmemesi gerektiğini söyledi. Sindirilebilir proteine bakılması gerekiyormus. Mesela kullandığınız mamanızın protein oranı ve veterinerinizin önerdiği mamanın arasında 1-2 birim fark varsa da bu bize bir şey kanıtlamaz. Mamadaki protein sindirilebilir mi, buna bakmak gerekiyormuş. Yani oranlarla işimiz yokmuş.
Ama her zaman söylendiği gibi iyi mama kedinize yarayan mamadır. Acana iyi geliyorsa devam edebilirsiniz ama Hills kötü bir marka değil. Kliniğimize gelen bir siyam kedisi 14 yaşında ve bebekliğinden beri hills kullanıyor çok da sağlıklı:)

Dobbyko

Kedisinde* olacaktı başlık yanlış olmuş. :(

Dobbyko

Kedim tekir, evde sürekli zıpzıp geziyor hiçbir şey bulamadı odadan odaya koşuyor kendi kendine amaçsızca 😂 Ama yine de korkuyorum ilerde bir şey olur diye hillse de geçmek istemiyorum.

beyzathemoc1

merhaba ben 1 ay kronik böbrek yetmezliğiyle savaştım maalesef kaybettik oğlumu ama çok araştırdım çok okudum sağlıklı kedi için mamada proteinin 30-40 arası olması lazım fazlası zarar evet ama böbrek yetmezliğine neden olma ihtimali düşük gecewillbeokay hesabıma bakın nedenleri vs çok detaylı anlattım profilim açık bakın isterseniz biz yüksek kullanmıyoduk proteini ama oldu maalesef

Eg388

Acana ben bi kaç ay kullandım böbrekleri bilmem ama deri hastalıkları olmaya başladı kedilerimde.. birinin cenesinde akne birisinin tüy dökümü kulağında aynı mantar gibi bu yüzden bıraktım mamayı royal canine gectim

beyzathemoc1

hills klinik mamalarında çok başarılı ama normal mamalarını ben sevemedim bi türlü vitamin vs değerleri çok güzel ama ısınamadım açıkçası

theyusra

eğer bir veteriner bir mamayı kötüleyip başka birini öneriyorsa asla güvenmeyin.

theyusra

şunu da ekleyelim, mama her kedi için farklı bir olay. hatta önemli olan içerik bile değil önemli olan kediye iyi gelip gelmediği, kedinizin iyi olduğundan eminseniz kimseyi dinlemeyin.

teo33

Benim de gittiğim son 3 veteriner Hills önerdiler. Son gittiğime "mısırın ilk sırada olması kötü değil mi" diye sordum. "Mısırın zararı yok, lif kedi için iyi" dedi. Fakat ilk sırada olması yine de problemli, en yüksek oranda olmasa daha iyi olurdu, dedim. Vet Essentials serisinde ilk sırada mısır yok, et var; demek ki ideal değil ki daha premium mamasında Hills de yüksek oranda mısır kullanmıyor, deyince ben, pek cevap vermek istemedi. Hillsi tavsiye etmeye devam etti. Yeni yapılan akademik araştırmalarını sürekli takip ediyorlarmış, ondan güveniyorlarmış Hills'e.

Tüm veterinerlerin sırf para kazanmak için bunu diyeceklerini sanmıyorum ama Hillls ilginç bir şekilde acayip güvenini kazanmış kendilerinin.

Karar sizzin. Mama iyi geliyorsa, markasına aldırmadan devam edin derdim, ben olsam. Ama ben vet değilim :)

Busraskanli

Yanlış anlaşılma olmasın, protein yüzdeleri tabiki çok önemli. Oranlarla işimiz yok derken iki mamanın arasında 1-2 farklık oranlara bakarak 'bu mamada yüksek proteinli' gibi bir karar vermememiz gerektiğini kastettim.

Dobbyko

@simbakedi @Palyaco Acanadan o kadar memnunum ki şimdi mama değiştirsem ya tüyleri bozulursa ya bir şey olursa diye korkuyorum. Bir de tekrar tekrar mama arayışına girmek beni çok ürkütüyor. Protein değerleri evet çok yakın. İlk hekim protein oranı fazla dediğinde hills acanayla hemen hemen aynı demiştim ben oda acanada balık proteini var demişti. Gunlerdir mamaların protein değerlerine bakıyorum bir tane iyi içerikli düşük proteinli mama bulamadım. Protein değeri derken hekimlerin anlatmak istediği başka bir şey ve ben yanlış anlıyorum sanırım diye düşünmeye başladım.

Becatbe

Acana mama hakkında yani champions food, açılmış davalar var. içindeki kimyasalların oranlarından dolayı suçlanıyor.

******.com yorumlarına bakarsanız birçok insanın bu mama yüzünden kedisini kaybettiğini, böbrek ve mesane sorunları yaşadığını görürsünüz.
Yabancı diğer forumlarda da birçok şikayet var. Hem kedi hem köpek.
https://www.******.com/Orijen-Acana-Regional-Appalachian-Ranch/product-reviews/B01DJFXF68