[ Fotoğraflı ] Dışkıdaki Parazitler İçin Ne Yapabilirim?

berkribas

merhabalar 3 yaşında yetişkin kısır erkek kedim var.
3 ay önce dışkıda kan pıhtısı var diye veterinere gitmiştim hap içirdi ondan sonra bir sorun yoktu. bugün ishal olmuş, bir inceliyim dedim ve 5-6 tane gözle görülür tenya şeklinde parazit var :(
sanırım pirelerden oluyor evde 5 tane daha kedi var. 2 tanesi sürekli sokağa çıkıp geliyor yani pireler için çözüm bulamıyorum maalesef hep pireleniyor. ben günde en az 10 tane tarakla temizliyorum..
Bayer Profender 5 ve 8 kg Büyük Kediler Için olan iç parazit damlasını kullansam parazitler halledilir mi?
pire için de yine Bayer Seresto Kedi Tasması kullansam nasıl olur?
ne önerirsiniz.. teşekkürler

15 CEVAP

pablopicasso

Kedilerinizi düzenli olarak iç dış parazit uygulamalarını takip etmelisiniz.

Hem sizin hem de onların sağlığı için bu çok önemli. Yoksa bu kısır döngüyü sürekli yaşarsınız. Üstelik dışarı gidip, gelen kedileriniz varsa hiç aksatmamalı veterinerinize bu durumuna bildirmeli, uygun aralıklarla tekrarlamalısınız.

Veterinerler kg suna ve yaş durumuna göre uyguluyorlar. Biz buradan be desek boş olur.

Geçmişler olsun.

gulsump

Dışarı çıkıp eve geri giren kedileri dışarı çıkarmayın bence, yoksa bu döngü her zaman devam eder. Kedilerin hepsi evde durmalı, evi güzelce temizleyin iç dış parazit aşılarını yaptırın

simbakedi

bence pire tasması kullanın kediniz taktırıyorsa. iç dış parazit bile kaç para olmuş, yetişemezsiniz. ayrıca yaptırsanız bile dışardan o kediler olmasa bile siz de getirebilirsiniz. bana pire tasmasının 8 ay koruduğunu söylemişti veteriner. hadi sizin durumunuzdaki kedi 4 ay olsun bence o kadar korur. ama iç parazit kediden kediye bulaşır mı bilmiyorum. belki sizin kedinizinki aksamıştır

Gimlihanim

İç dış parazit aşılarını düzenli oluyorlar mı? Dışarıya çıkan kedileriniz her yerden her türlü hastalığı eve taşıyabilirler. Bunun için aşılarını düzenli yaptırmak önemli. Kaldı ki aşılarını olsalar bile risk yine devam eder. Çünkü bazen aşıların çalışmama durumu oluyor. Bence hiç riske atmayın kedilerinizi kendi kontrolünüz altında dışarıya çıkarın. Hem bu durum sizin sağlığınızı da olumsuz etkiler. Parazit ilaçlarını da veteriner hekim kontrolünde kullanın lütfen. En iyi tavsiyeyi onlar verecektir. Buradan birşey söylemek doğru olmaz. Geçmiş olsun.

Warriorsans

İç parazitini düzenli yaptırmalısınız

simbakedi

iç parazitte hap daha etkili diye biliyorum ben. hem de eve başka kediler giriyorsa ensesini yalayabilir onları da ilaç olduğu için zehirler. marka olarak bilmiyorum sadece fikir yürütüyorum. ayrıca direkt dışkıda parazit görülünce iç parazit yapılır mı onu da bilmiyorum veterinere de sorun. ben yerinizde olsam hap alırdım ama

Warriorsans

İç parazit hapı 20 TL ve 2 ayda bir yarım vermeniz yeterli yani 1 kedi için 4 ayda bir 20 TL vermeniz yeterli(ismi tenizol) dış parazit içinse bende bir çözüm bulamadım kedim sokağa çıkmıyor ama bir türlü geçiremedim 2 kez damla yapıldı bir işe yaramadı

yalkuzak

merhaba, dışkıda direkt gözle görülür parazit olduğu için evde parazit hapı yutturursanız içinde ölen parazitler hayvanı zehirleyebiliyor. o yüzden öncesinde düşük dozda yapılması gerekiyor. ben de boyle bir sey yasadım ve 1 hafta flagyl şurup kullandık, sonra parazit hapı yutturuldu. bir veterinere danışırsanız doz konusunda daha sağlıklı olur. geçmiş olsun

Superisi814

Merhaba,
Ic parazit hapi kullanmalisiniz ya da parazit asisi.Surup da var kont bir seydi adini unuttum ancak bu kadar büyüklerde fayda eder mi bilemedim.
Ben bazen hekimimizden coklu sokak kedisi baktigim icin ona gore ense damlasi aliyorum.Belki sizinki de verir boylece disaridakiler de sebeplenir.Bayer cok iyi markadir ancak tenya kadsr buyuk parazitte yeterli olmayabilir.Dis parazit icin iyidir elbette.Yillarca kullandim.

berkribas

yorumlar için teşekkür ederim ama ben sokak kedilerine vs bakıyorum. hepsine aşı yaptırırsam sanırım 1 araba parası harcarım.
3 sene önce evde doğuran anne kedinin yavruları hala gelip gidiyor kıyamadığım için alıyorum yoksa normalde artık sokak kedisi onlar. (artık almamaya çalışıcam eve)
yani ayıptır söylemesi şuan benim için tek önemli şey tek kedim olan simba :/ diğerlerine bir şey yapamam 10 tane kedi var bahçede vs.

berkribas

pire tasması da alıcam evet. iç parazit damlasını da alayım mı sizce?

Bayer Profender 5 ve 8 kg Büyük Kediler Için Tek Uygulama Iç Parazit Damlası 2 Tüp

berkribas

veterinere götüremiyorum kutuyu paramparça ediyor 6-7 kilo tutamıyorum kediyi :(

simbakedi

götürmenize gerek yok, arayıp bilgi alın. hap varsa kendiniz gidip alın evde içirin. yaş mama arasına falan koyup verebilirsiniz bence. veremezseniz damlayı alırsınız yine danışıp, ama diğer kedileri o gün eve almazsınız ya da kendi kedinizi ayrı odada tutarsınız. benim kedimin adı da simba o da 5.5 kilo. simbalar mı böyle obur acaba :D

berkribas

@yalkuzak 5 ay bu dediğinizi düşünürüm şimdi valla iyice mafoldu kafam :S

yalkuzak

siz bence vakit kaybetmeden güvenilir bir kliniği arayıp bilgi alın, ona göre de dozu uygularsınız.