Obez Hayvan İçin Mamada Dikkat Edilen Hususlar

pasakli_

Merhabalar ;

yeni sahiplendiğimiz köpeğimiz elma maalesef obez, golden cinsi ve JAKEM köpeği hep yemekle beslenmiş. veterinerimiz birkaç mama markası ve egzersiz tavsiye etti. bu mamaların çoğu üst segment ve oldukça pahalılar evde diğer kısır köpeğimiz için kullandığımız mama ile besleniyor.
besin değerleri analizinden anlamıyorum ve genelde buraya soruyorum.
kedisi obez olanların da fikrinin olacağına eminim , obez yavrularınız için mama alırken hangi kritere dikkat ediyorsunuz? yani protein vitamin vs oranları ne olmalı?

10 CEVAP

simbakedi

kedimden yola çıkarak söyliyim, protein oranının önemi yok benim için. bazıları protein değerinin 38in üstünde olmaması gerektiğini söylüyor ama doğru bulmuyorum. çiğ besleme yapılan kediler daha sağlıklı ama onlarda protein miktarı sorun yaratmıyor. ha derlerse ki mamadaki proteine nasıl güveneceksin, o zaman 34lük proteinin de kedime zarar verme ihtimali var her şekilde. o yüzden ben takılmıyorum buna.
benim için önemli olan karbonhidrat değeri kedimde. besin zincirlerinde yeri olmadığı için karbonhidrat ne kadar azsa mama benim için o kadar iyidir. onun dışında zaten bilindik ve güvenilir markalar alırsak vitamin değerleri vs sorun yaratmıyor hepsi yakın oluyor birbirine. acana kullanıyorum max 2 haftada 1 vitamin veririm, nd için haftada 1 veriyordum mesela. daha alt mamalarda bu sıklığı artırırım.

Palyaco

Mamanin yag orani karbonhitrat orani dusuk olmalı yag 9 olmali veya 12 geçmemeli yag orani dusuk olanlar kilo verdiriyor tabi egzersizle cok onemli

berfinnkyy

Merhaba 🤗
Hayvanlar için vegan mamalar oluyor ve bunlar fazla kilo aldırmıyor mesela N&D marka mamalar ve büssürü çeşidi var deneyebilirsin.

Umarım yararım dokunmuş olur☺️

Palyaco

Karbonhitrat değer hesaplama protein orani yag orani ham lif ham kul nem oranları hesaplayın 100 den düşün karbonhitrat değeri çıkıyor bütçe için lavital somonlu hem kilolu kediler hem kisir kediler icin olanı alın bütçeniz için

pasakli_

bizim köpeğimiz maalesef 35 kilo nefes almakta çok zorluk yaşıyor yürümekte güçlük yaşıyor, yerinden kalkarken bile uzun zaman geçiyor ciğ besleme vs hiç yapamam ama en azından evdeki mama ile idare eder mi ya da light mama yerine normal kısır mama veebilir miyim

simbakedi

çiğ besleme zaten cok zor sadece örnek verdim. kedilerde kilo aldıran yağ değil karbonhidrat oluyor. eğer köpeklerde de durum böyleyse hangi mama olursa olsun yemesi gerekenden biraz daha azaltarak verin bence. şişko köpüşe bak ya :D

pasakli_

Proplanle ilgili müthiş yorumlar okudum ki firmada günlük 270-340 grm arası kilo kaybı olacağını söylüyor. ancak mama 4500-550 lira ve beslenme tablosuna göre de 28 gün yetecek. en kötü 2-3 ay beslemem lazım bu bütçeyi asla karşılayamam . Lavital ve ProChoice markalarını da orta segment olarak önerdi en azından onlar yarı yarıya fiyatları. en azından besin değerleri birbirini dengeliyor mu hangi oranlara bakmalıyım diye sormak istedim. ham yağ oranına baktım ama karbonhitrat oranı yok 🤷🏼‍♀️

pasakli_

inanın öyle üzülüyorum ki sırf yavru alabilmek için yedirmişler içirmişler çiftleştirmişler daha 5 yaşında sayısız doğum yapmış arka arkada hamile kaldığı için de hep yemiş hep ymeiş

simbakedi

gerçekten insanların ayıbı bu yani. söyleyince biz cins kedi/köpek düşmanı oluyoruz sonra... lavital ya da prochoice burdan alırsanız milaluna10 kodu %10 indirim sağlıyor. değerler konusunda yorum yapamam köpek olduğu için farklı şeyler de olabilir kedi olsa yazabilirdim bir şeyler.

pasakli_

çok teşekkür ederim