Yavru Kızıma Tuvalet Eğitimi

HelensMom

Merhabalar, 7 haftalık king charles bebeğim var. Sahipleneli 4gün oluyor tuvalet eğitimi konusunda bilgilerinizi paylaşır mısınız? Evde etrafı kapalı küçük bir alan oluşturduk alanı komple pedle kapadık. Ancak yatağı dışında tüm alana rastgele çişini ve kakasını yapıyor. Mama kabının yakınına da yapıyor. Yakın iki yere çişini yaptığında ödüllendirmek için odaya çıkardım oynamak için, ve hemen çıktığı gibi halıya çişini yaptı, bir kez de aynı şekilde odaya çıkarınca kakasını yaptı. Acaba normal mi hiç yol katedemedik sanki bu konuda, kızımı üzmek de istemiyorum ne yapmalıyım ne kadar sürer acaba? Kızımı en kısa sürede evde özgür bırakmak istiyorum tuvaletini gelip pedine yapsın istiyorum, tecrübeli hayvanseverler ne kadar zaman alır acaba?

10 CEVAP

Aleynademirtas

bizimkide aynı sizinki gibi şu an 80 günlük bir odayı ona ayırdık yarısını gazete ile kapladık gazeteye yapıyor ama daha küçkken ona yapardı her yere size tavsiyem halıları kaldırın ya da halı olan yere girmesin biz birde ilk bütün eve çıkmasına izin verdik çok büyük bir hataydı şimdi odaya alıştı bizde arada çıkartıyoruz ama peşinden hiç ayrılmıyoruz tam öğrenmesi 6 7 ayı bulun deniyor şimdilik gazeteleri yavaş yavaş eksiltme ile ilerliyoruz

Aleynademirtas

birde bizde şey başladı pede de yapıyordu halıyada direkt parkeyede sonra pedini ve gazetesini alıp kaçmaya üstünde yuvarlanmaya başladı bu yüzden ben bantla yere yapıştırıyorum üstüne gidip yattığında da hemen kaldırıyorum biz erken almak zorunda kaldık şu an 42 gündür bizle bazen gene mi işedin deyip bir ağlama isteyi gelsede ilk güne göre daha ilerledik ben de hiç ilerleyemem ben öğretemiyorum diye düşünüyordum ama yavaş yavaş problemi çözüyoruz oğlımla

simbakedi

kiziniz daha cokkk kucuk. tuvalet egitimi normalde 6. ayda falan hallediliyor kopeklerde ama daha erken yapabilen de vardir tabiki. ancak su an gercekten cok kucuk. bir bebegi bezsiz gezdirmek gibi bir sey su an hayaliniz :D periyotlarla alanindan cikarmalisiniz. ornegin 15 dk oynatip geri girmeli alanina gibi. youtubeda kopek koleji kanalini oneririm, ayrica burda kka oneriliyor galiba acilimi kral kopek ailesi, oraya da bakabilirsiniz

Aleynademirtas

evet sizinki küçük benimki neredeyse 3 aylık olacak tavuk ve eti parçalayarak veriyorum arada ben de elime birkaç tane mama alıp yediriyorum normalde kendisi kabından yiyor eğer ağzına yememesi gereken bir şey aldıysa kandırma amaçlı mama verip ağzındakini alıyorum ben de ilk defa köpek besliyorum bu yüzden sizi çok iyi anlıyorum ufacık sorununda direkt veterinere götürüyorum ama alışıcağız galiba :))

HelensMom

Biz aslında kış bahçemiz var ona ayırmayı düşünmüştük ancak çok güneş alıyor ve küçük bir penceresi var devamlı açık olan, köpek kokusunun gitmesine yetmiyor, kapıyı da açamıyorum başka hayvan gelir zarar verir diye. Eve geçirdik mecburen ama alanından bir iki defa çıkardık sadece çıktığı an odaya birkaç yere pisledi. Bakalım ne kadar zamanda yol katedeceğiz :(

HelensMom

Bir de şöyle bir sorum olacak; yavrumuz yarım saat bir saat oynuyor sonra uyuyor devamlı kısa kısa uyuyor normal mi? Ve oyundan kastım devamlı ısırmaya çalışıyor, kucağıma alıp sevdiğimde uslu duruyor ancak ona ayırdığımız yerde oynadığımız oyunlar hep elimi parmağımı hafif hafif ısırmaya çalışıyor bu şekilde. Acaba beni tehtit olarak mı algılıyor o yüzden mi ısırıyor yoksa dişi mi kaşınıyor ya da tarzı mı böyle çözemedim😅

Aleynademirtas

dışı kaşınıyordur bizimkide sürekli ısırarak oynuyor uyuması da çok normal çabuk yoruluyorlar şu an dişleri çok sivrileşti o yüzden canımızı yaktığında hayır deyip uzaklaşıyoruz yoksa kolumuz çizik içinde kalıyor
bu arada komut öğretmeye çalışırken et ya da tavukla deneyin biz ödül mamasıyla yapamadığımızı et ile 30 dk da öğrendi :))

HelensMom

Çok teşekkürler yardımlarınız için. Benim ilk evcil hayvanım ve biraz paranoyak davranıyorum sanırım😅

HelensMom

Et veya tavuk için biraz küçük değil mi ben hep royal canin minik mamasından veriyorum. Zaten çok da yemiyor hatta kabı koklayıp gidiyor elime alıp verince yiyor buna da bugün alıştı :)

simbakedi

aman oyle alistirmayin :D eti ya da tavugu haslayip suyuyla birlikte rondodan cekerseniz yas mama gibi olur o zaman cok daha rahat yer. benim kedime bu gerekmiyodu ama kopeginizde endise ederseniz boyle daha kolaylikla yer