N&D’den Proplan’a Geçiş

beytilokma

Kedim aşırı derecede tüy döküyor. Veterinere götürdüğümde de kesin bir şey söyleyemedi bir süre sadece kuru mama yemesini önerdi. N&D tahılsız kullanıyorduk fakat son zamanlarda N&D’nin içeriğini bozdukları söylemlerini duydum birçok kişide alerji ve aşırı tüy dökümü şikayetleri var ki aynısı benim kedimde de geçerli. Başka bir mama arayışına girdik. Annem Proplan Elegant almış.
Bu mamanın içeriğinden anlayıp da sağlıklı bir karşılaştırma yapamadım açıkçası çünkü hakkında duyduğum yorumlar gayet olumlu. İki mama arasında kalite olarak bir fark var N&D önde gelmek üzere bildiğim kadarıyla ama N&D’yi bir süre kullanacağımızı düşünmüyorum. Fiyat olarak da bir artış söz konusu.
Aynı deneyimi yaşayan varsa merak ediyorum paylaşabilir misiniz? Ayrıca bu değişiklik konusunda düşünceleriniz neler?

19 CEVAP

duman_cat_world

n&d bozdu deniliyor, doğru. ancak biz 3 aydır ND kullanıyoruz ve tüylerimize, dıskımıza, genel sağlığımıza çok iyi geldi n&d. hala da devam ediyoruz memnunuz. biz de tahılsız ringa balıklı, kuzulu ve tavuklu modellerini denedik sırasıyla. hepsinden de memnun kaldık. merak etmeyin, farmina temsilcisi değilim 🙈🙈 Gerçekten n&d den çok memnunuz hala, içtenliğimle söylüyorum.

ben pro plan önermem ancak geçiş yaparken dikkatli olun tahılsız mamadan tahıllıya geçiyorsunuz çünkü. ancak pro plande şöyle bir şey var: yüksek miktarda tuz içeridiği için kedilere severek tüketiyor. bu da ileriki zamanlar böbrek rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. o yüzden pro plan kullanacaksanız bol su içtiğinden emin olun, yaş mamalarla, haşlanmış etlerle, kedi çorbasıyla mutlaka destekleyin 👍 Ayrıca üriner sistem koruyucu bir ürün (vets plus tablet, biofeline tablet veya biofeline kısır kedi maltı) kullanırsanız şahane olur 🤩

Lokumcukk

Çok şaşırdım benim kedimin tüyleride nd tüketmezse dökülüyor Geçişi yavaş yavaş yapın Bana kalırsa birdahakine ndnin başka aromalısını alın İnanın aromadada çok farkediyor Önceden hangisini kullandınız bilmiyorum ama nd ocean tüylere çok iyi geliyorsun

beytilokma

@duman_cat_world
az miktarda almış ama bir süre kullanmak zorunda kalacağız. yorumunuz çok faydalı oldu🌟

simbakedi

nd bozdu söylemine göre mama değiştirilmemeli. tüy dökümü kaynağı mamaysa tabiki değiştirin o zaman ama söylemlere takılmayın. burada geçen aylarda artan proplan şikayetleri vardı. kısacası her mamanın şikayeti var kedinizde denemeniz gerek. nd çok ishal yapıyor dendiği dönem nd geçtim, böyle bir sorunla karşılaşmadım hiç.
ben sizin yerinizde olsam proplana geçmezdim. proplan içerik olarak o fiyatı hak eden bir mama değil gözümde. onun yerine bozita, sanabelle önerebilirim. içerik olarak proplandan daha kaliteli ve daha uygun fiyatlılar. bozita kittenı kullandığım dönem çok memnundum mesela. kısırlaştırınca da kullanacaktım ancak kedim kırmızı et yemediği için geçiş yapamıyorum. anneniz aldıysa geçiş yapabilirsiniz. ben ek öneri olarak sunmak istedim. ama proplandan sonraki tahılsız mama geçişleriniz olursa çok dikkatli olmalısınız çünkü proplan tahıl dolu bir mama.

Ben de çok memnunum nd den ama geyik etliden özellikle. Ama fiyatlar coştuğu için nd az tahıllı kuzu etliye geçiyorum umarım memnun kalırım. Proplana geçerken dikkat edin kabızlık yaşayabilir geçtikten sonra.

Warriorsans

Proplan dan genel bir memnuniyet var ama içerik olarak başarılı bulmuyorum. Acana, orijen, brit care, alleva, true instant, mera gibi mamalara da bakabilirsiniz

Lokumcukk

Proplan banada pek güvenilir gelmiyor siz bence bu mamadan sonra nd oceanı bir daha deneyin umarım bu sefer yarar kedinize

beytilokma

@simbakedi
benim de içime sinmiyor açıkçası ama yeni maması az miktarda. şu anlık veterinerimle de görüşüp yeni mama arayışında olacağım. tüy dökümünün n&d’den kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit edene kadar.
ben küçüklüğünden beri n&d kullanıyordum ancak son aldığım 2 paketle geçtiğimiz 3 aydaki tüy dökümü gerçekten aşırı. şu anki mamasını kullanmak durumundayım. yorumunuz için çok teşekkür ederim🌟

Tahıl oranından dolayı kabızlık yapabilir. Yani bizde yapmıştı. Belki sizde yapmaz denemek lazım.

beytilokma

@ Lokumcukk

daha ufakken morina balıklısını ve tavuklusunu kullanıyorduk her şey gayet iyiydi. kısırlaştırdıktan sonra bıldırcınlısını en sonda da tavuklusunu aldım ama sonuncudan beri aşırı arttı tüylerinin dökülmesi. bilemiyorum şu anlık proplan yiyecek eğer bir değişiklik olmazsa bir daha n&d kullanacağız. proplan hiç içine sinmedi

Palyaco

Nd glutensiz mama proplan glutenli cok dikkat edin tüy sağlığı için vest plus vitamin iyi geliyor birde kediler yılda 2 kez cok tüy döker yazın kalın tuyleri kışın ince tuyleri döker

beytilokma

@Ebrugurkaracayir

n&d düşük tahıllıyı ben de denemek istiyorum. proplana geçişte kabızlık yapabilmesinin sebebi nedir? pişman oluyorum şu anda 😅

altunsila

ND'den Proplan'a geçmek resmen attan inip eşeğe binmek olur. ND iyi bir mama tabi ama sizin kedinize iyi gelmemiş olabilir. Bu durumda aynı segmentte ya da üst segmentte bir mamaya geçiş yapmak daha mantıklı, proplan ile daha düşük kalite vermiş olursunuz.

silaengiin

kedim 2 aylıktan beri proplan kullanıyoruz veteriner önerisiyle gayet iyi kedim 5 bucuk aylık hala yavru kedi mamasıyla devam ediyoruz royal canin ve proplan mükemmel ve veterinerler önerir royal canin denemedim ama deneyimleyenler söylüyor

irmtnc3

Bende proplan kullanmam diyordum A ma nd kedime ağır geldi ishal yaptı vb O yüzden paroplana geçtim Direk geçtik 2 günde azıcık karıştırarak sonra probiyotik verdim halloldu