Kedi Kumu Temizligi

Mia_elsaa

Merhaba arkadaslar siz kedi tuvalet temixligini nasıl yapıyorsunuz surekli kumunu temizlerken eklememi yapıyorsunuz yoksa her ay hepsini çöpe döküp yeni kum mu bosaltiyorsunuz

13 CEVAP

fumigo

Her gün sabah akşam temizliyorum. Eleyerek yani. Kumu azalmadıkça kum eklemiyorum. Zaten 20 günden sonra azalmış oluyor epey. Kullanılmış kuma temiz kum ekşemek terine 20 25 gün civarında tamamen boşaltıp temiz kum koyuyorum. Kum dökmeden önce iki kaşık karbonat döküyorum en üste de bir kaşık. Kokuyu önlüyor.

orhdoner

Merhaba iki tane kedim var her kuma gittiklerinden sonra temizliyorum saten azaldıkça ekleme yapıyorum ayda 1 boşaltıp tamamıyla yıkıyorum sağlıklı huzurlu mutlu uzun ömürler dilerim 🙏

Prenseslady867

Günde 3 yada 4 kez eleyerek temizliyorum azalıncaya kadar ekleme yapmıyorum kum kabını boşalttıktan sonra sıcak su ile temizliğini yapıp 5 lt kumun tamamını boşaltıyorum

Muezzabalim

Hergun pisliklerini kürekle alıyorum haftada bir veya iki defa ekleme yapıyorum 15-20 günde bir komple döküp kabı yıkayıp kurulayıp kumu yeniliyorum önceden daha sık komple değiştiriyordum ama refleks aktif karbonlu kuma gectigimden beri rahatım çok şükür tertemiz

MunevverOzturk

Gunluk topaklari temizliyorum haftada bir ya da 2 haftada bir kullanimina gore degisiyor dokup yerine yenisini koyuyorum ayda bir de kabini komple yikiyorum bazen kirli gibi gelirde daha erken de yikayabiliyorum degisiyor

gulsump

Kumu bir aydan fazla kullanıyorum çünkü tertemiz hiç koku yok, atmak gelmiyor içimden :D 10 litrenin tamamını boşaltıyorum iyice azalana kadar kullanıyorum.

hannnngggg

15 gün yetecek kadar göz kararı kum koyuyorum hergun temizliyorum ekleme yapmıyorum 15 gün sonunda tamamen boşaltıp tuvaleti yıkayıp yeni kum koyuyorum ekleme yapmak bana “pis kum üzerine temiz koyunca ee ne anlamı kaldı ki buda kirlendi şimdi” hissi veriyor

nburcud

Bu kumdan kuma değişir aslında,herkes kullandığı kuma göre düzen oturtuyor.Benim kumum çabuk kirlenmediği için ben 10lt hepsini döküp günde iki kere eleyerek temizliyorum ve uzun süre gidiyor.sonra iyice azalmış olunca da(yaklaşık 1 ay) yeni poşedi açıyorum onunla kumum hepsini değiştiriyorum

Warriorsans

Pelet kum kullanıyorum her gün kakasını temizliyorum 1 gün arayla da eleyerek tüm kumu temizliyorum azaldıkça da üzerine ekleme yapıyorum

irmtnc3

Günde bir kere eleyerek temizliyorum 15 günde birde tüm kumu iyice temizleyip poşete alıyorum kum kabını yıkıyorum sonra poşete aldığım kumu tekrar koyuyorum ve üzerine azıcık ilave yapıyorum Kullandığım kum ever clean olunca bu yöntem işe yarıyor Ever cleanın kullanım ömrü uzun ama diğer kumlarda işe yaramaz diye düşünüyorum 2 ayda bir de tüm kumu çöpe atıyorum

Succubus

Geniş ve kapalı bir kedi kumu kutum var, tek kedi kullanıyor. Her gün kürekle alıyorum. 3 hafta boyunca genelde bizimki miktardan huysuzlandıkça üzerine ekleme yapıyorum. Genelde bu 3 haftada ortalama 5 lt kadar kum kullanmış oluyorum.
Onun dışında yeni favorim enzimatik temizleyiciler. Bir Hollanda firmasınınki içime sindi. İnternette yapım şeklini de bulmak mümkün uygun koşullarda turunçgil kabuklarını fermente ediyorsun birkaç ay boyunca ama satın almak kolayına geliyor benim.
Sulandırılmış halde bir sprey şişesinde duruyor ve her temizlemeden sonra mutlaka biraz fıslatıyorum. Koku oluşumunu oldukça engelleyen doğal bir yöntem.

Mia_elsaa

Hepinize çok teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar içi 🥰🙏🏻

DilekTus

4 kedim var ve kum kabım 35 lt kum alıyor. her gün 3 defa temizliyorum, haftada 1 kumu başka bir yere aktarıp tuvaletlerini ersag banyo wc ile dezenfekte edip kumu geri boşaltıyorum. 2 ayda 1 kumunu döküp yeni kum ekliyorum.