Mantarı Ne Yaptıysam Geçiremiyorum

yankialkan

Herkese selamlar. Kedim 7 yaşında. 2 yıldan uzun süredir mantar illetiyle uğraşıyorum. Sırası ile yaptığım şeyleri yazıyorum. Mantarlar bir süre geçiyor, birkaç hafta sonra tekrar çıkıyor. Başka çözüm öneriniz varsa çok sevinirim.
-Mantar temizliği için Crystalin.
-2 doz mantar aşısı.
-3 doz zylexis
-3 kere ecosin tablet ile yıkama.
Virbac Urinary ile besliyorum, günlük carnicare lysine force bağışıklık güçlendirici takviye veriyorum.

31 CEVAP

xsevox

Geçmiş olsun. Benim kedimde de mantar sıkıntısı yaşamıştık. Travazol krem vermişti veteriner baya iyi gelmişti ama tamamen kesmedi malesef, son çare olarak ketoral şampuanla beraber kullandık. Artı olarak kantaron ve hindistan cevizi yağı da çok faydalı. Biz tamamen atlattık bu şekilde sizde bi deneyin isterseniz, umarım kediniz bir an önce sağlığına kavuşur.

Palyaco

Viyo immune 14x30ml hergun 30ml verin mamanizi kuzulu sığır etli mama ile değiştirin içinde tavuk tavuk yağı olmayan mamalar exclusion sığır etli veya ton balıklı kullanın

yankialkan

Üriner sıkıntısı olduğu için maması mecbur şu şekilde:
https://www.hizliresim.com/q69huq6
https://www.hizliresim.com/s5fr8x8
Bunun yanında hypoalergenic bir mama ile karıştırıp vermeyi düşünüyorum.

Ayriyetten kedim çok seçici. Söylediğiniz viyo immune sıvı formda mıdır? Mamaya karıştırılabilir mi?

Miyumiyuu

mantarda özellikle bağışıklık çok çok önemli kedim sizinki kadar uzun süreli olmasa da çok kez mantara yakalandı. Bizimkisi açık yara şeklindeydi ve sürekli yayılıyordu, biz öncelikle mamadaki tavuk içeriklerinden uzaklaştık ( bazı kedilerde deri sorunlarını arttırıyor ) sonrasında crystalin spreyle düzenli olarak yaralarını temizledik en son olarak ecosin tablet ile 2 kez yıkandı. Ecosin bizdeki mantara en iyi gelen sey oldu, ondan önce kullandığımız hiçbir sey işe yaramamıştı, aynı şey crystalin sprey icin de geçerli. Fakat sizin kedinizdeki durum uzun süredir devam ettiği için bu dediklerim ne kadar etki eder bilemiyorum çok çok geçmiş olsun..
bağışıklık sistemi için de benim kedim de seçici olduğu için daha çok multivitamin macunlar kullanmıştık. Şimdi yaşamıyor olsak bile mantar olduğu dönem tam geçti dediğimizde tekrar mantar çıktığı için bağışıklık sistemini sürekli desteklemek gerekiyor..

GzdeAkbuz

Hangi İldesiniz İstanbul ise veteriner önerebilirim sizinkinde olumlu sonuça bir türlü varılamamış bizimkinin mantarı tek dozda geçirildi

yankialkan

İstanbul’da yaşıyorum önerinizi alabilirim.

Elizpasa

Merhabalar, benim kedimin mantarı da veterinerde traş edilip yıkandıktan sonra daha da arttı. Aşı önerisini kabul etmedim. Yine veterinerimin tavsiyesi ile 4 günde bir ketoral ile yıkadım, travogen krem sürdüm, günlük 1 cc immunol şurup verdim, Funit (itrakonazol) 100 mg kapsülün içeriğini 5e bölerek günlük 20 mg (max doz 2x20mg/kg ama ben 20mg başladım) bal ve nişata ile hap yaparak verdim. Benim kedim toparladı 🙏🏻. Tekrarlayan kedi mantarlarinda topikal tedavi ve immün güçlendiricinin yanında ağızdan antifungal tedavi de gerekiyor. Yine de cevap alınmadığı durumda üniversite veterinerlik fakültesinde immünyetmezlikler açısından ileri tetkik yaptırmak gerekebilir.

Geçmiş olsun. İyi kalitede bir ozon yağı kullanabilirsiniz. Hem dezenfektan ve mantar öldürücü hem de hızla yaraları iyileştirme özelliklerine sahip. Üzerine araştırma yapabilirsiniz. Veteriner hekimler de ozonlu su ve ozon yağını hayvanlarda tedavi amaçlı kullanıyorlar. İnsanlar üzerinde de deri hastalıkları için aynı şekilde olumlu etkilere sahip ve zararsız. Kokusu rahatsız edici olsa ve istemese de deneyebilirsiniz. Veterinere danışabilirsiniz.
Örnek bir araştırma: https://acikerisim.kku.edu.tr:8443/xmlui/handle/20.500.12587/15942

Ozzey

Merhaba. Bu profilimdeki sokak kedisinde de ilk gordugumde acik yaralar vardi surekli kasinmadan. Once baticonla sildim sonra top kekik kaynatmistim sogutmustum ondan surdum en de madacasol surdum . Yarasi 3 gunde gecti bolgede tuylenme oldu hemen. Ama onunki tuy dokumuyle birlikte yara da vardi. Yarasi yoksa madacasol surmeyin. Bunun yalayamacagi yerdeydi gunde 2 kere yapmistim. Evdekinde mantar var diyor veteriner ama hic bolgesel dokuntu kasinti olmadi. Ona her yil asi yapmistik.ecosinle yikamistik. Her gittigimizde gecmemis dedi veteriner. Son 2 yildir yapmiyoruz kizimda suan sorun gozlemlemedigim ona sadece bir iki kere top kekik surdum. Disinda veterinerin verdigi vitamini ve gimcatin vitamini veriyorum. Tavuklu mama somonlu mama donusumlu kullaniyoruz. Ama tavuklu mama arttiriyor. Hypo alerjen mama denemenizi oneririm. Umarim gecer. Gecmis olsun.

esrayurteri

Günde 3-4 kez batikon ile temizleyip artı ilaç ve bağışıklık güçlendirici kullanmıştım. Ne yazık ki mantar tekrarlayabiliyor. Ama batikonun iyileşme sürecini hızlandırdığını düşünüyorum

Yasij

Merhaba cok geçmiş olsun illet bi hastalık bizde bi kaç kez gecirdik, yaptıklarınızi bende yapmıştım geçmedi en sonunda kulak uyuzu için olan bi ilaç ile geçirdik cok şükür.ismini bilmiyorum silinmiş şişenin üzerinden

KNA

Merhaba arkadaşımın kedisi mantar ve apselerden dolayı çok zor durumdaydı.Sokakta bulup sahiplenmişti o haldeyken.İlaçlar fayda etmedi üstelik bağışıklığı da düşük olduğu için aşı da olamıyordu.Sonunda başka birinin tavsiye ettiği şekilde zencefille yıkadı durulamadı.sık sık tekrar etti.Beyaz kedi sarı sarı geziyordu ortada ve mantarı üç dört hafta içinde tamamen kesildi.İsterseniz fotoğraflarını da atabilirim.Çok şaşırmıştık.Ara sıra doğal elma sirkesiyle de siliyordu mantar olan yeri.

yankialkan

Fotoğrafları iletebilir misiniz rica etsem.

Aresayred

Merhaba benim kuzumda mantar olmuştu vet.hekim
Actovet solution
Theravet derma krem
Theravet skin&coat support
TRIFLUCAN şurup verdi bunları kullandım 1,5 haftada geçti çok şükür

leonafiona

@yankialkan merhaba mantariniz gecti mi gulce gulce ise yariyor mu