İnsandan Kediye Covid-19 Geçer Mi?

Tubakosif

Ben yaklaşık 4 gün once covid olduğumu öğrendim. Ve benim ilgi manyağı kedim ile arama mesafe koydum .ama kendisi sürekli gelip duruyo sürtünüyo yanımda yatmaya çalışıyor . Odadan kovuyorum bu sefer kapımda bağırıp cagiriyo. Ona geçmesinden korkuyorum sizce geçer mi ?

10 CEVAP

Hilalllllll

Hayır geçmez içiniz rahat olsun sizede çok geçmiş olsun sadece kediyi siz ellediğiniz için başka birisi ellemesin yerter

BusraAlex

Ben de korona geçirdim ve bu ilk haftalık süreçte kedimle arama mesafe koymak zorunda kaldım( çok üzücüydü :( )
Çok fazla temastan kaçınsanız daha iyi olur.Ya da maske takip ve kendinizi dezenfekte ettikten sonra yanına gidebilirsiniz.Ben öyle yapmıştım.Ayrı kalmak çok zor oluyor evlatlarımızdan😓😓

Aleynademirtas

hayır korona hayvanlarda farklı oluyor bizim olduğumuz onlara bulaşmaz merak etmeyin
geçmiş olsunn :))

orhdoner

Çok geçmiş olsun Allah şifa versin tez zamanda 🙏 Ben de geçirdim yakın zamanda veterinere sordum çok fazla temasta bulunmayın daha iyi olur dediler ben de çok yakınlaşmamaya çalıştım zaten maske ile gezdim ama çok korktum yine de

Dobbyko

Çok geçmiş olsun. Geçer ya da geçmez diye kesin bir şey söyleyemiyor ne yazık ki veterinerler ama risk var. Ben bunu geçen internette görüp hekimimize sormuştum çok fazla temas etmemeye çalışılması gerekiyor demişti.

BeyzaDemirtas

Covid kediden kediye, köpekten köpeğe, insandan insana geçen bi hastalık. Bunun için araştırma yapılmıştı pandemi başlarında. Bir kadının küçük ırk köpeğine ateş ve halsizlik tespit edilmiş ve sahibinden covid bulaşıp bulaşmadığına bakmışlar. Sonuç pozitifti. Ancak onun dışında bulaş riskine dair tek bir vaka bile yok. Hayvandaki insan geçmiyor bunda herkes hem fikir. Pandemi başlarında insandan hayvana geçebiliyor mu bilinmiyordu. Protein yapıları benzer olsa da aradıkları konak hücre özellikleri farklı bu yüzden türler arası bulaş riski yok. O tek vaka da şu şekilde açıklanmış, dışkı örneğinden basılmış covid olup olmadığına. Ve bu örneği test için sahibi ulaştırmış gerekli yere, öyle olunca da sahibi dolayısıyla kontamine olmuş denilmiş. Zaten onun haricinde kayda değer tek bir vaka bile yok endişelenmeyin. Kediniz sizden başka kimseye gitmesin yeterli, çok geçmiş olsun.

Warriorsans

İlk öncelikle çok geçmiş olsun 🙏. İnsan ve hayvan koronası çok farklı şeyler, insanın vücudunda yaşayabilen bir virüs hayvan vücudunda yaşayamaz ama siz tedbir amaçlı kedinizle aranıza mesafe koyarak çok iyi yapmışsınız. Umarım en kısa sürede tekrar kavuşursunuz ayrı kalmak çok zor olacaktır 😿

Palyaco

İnsandan kediye geçmez covid 19

diablerose

sıkıntı olmaz, haşır neşir olabilirsiniz

Assdfg

Hayır geçmez