Evde Ve Bahçede Beslediğim Kedileri Barınağa Bırakmam Konusunda Site Yöne Uyarı Geldi Ne Yapmalıyım?

jellyfish
jellyfish

351 Puan

Evde 9 bahçede 5 kedi besliyoruz ev sahibi ve site yönetimi tarafından bir çok kez uyarıldık. Şimdi tekrar uyarı geldi 2 yıldır farklı sitelerde ilan vermeme rağmen sadece bulduğum cins kedi için arayan oldu. Barınağa bırakmaya gönlümüz razı değil zor durumdayız. Önerilerinize ihtiyacım var. Bizim yerimizde siz olsaydınız ne yapardınız?


13 CEVAP

leylim35
leylim35

191

merhabalar. Lütfen yeni yasayı okuyunuz. sizin baktığınız hayvanları zorla dahi bakım evine terk emenizi sağlayamazlar. evde baktıklarınız gürültü yapmıyorsa kesinlikle karışamazlar. isterseniz araştırıp yasanın çıktısını apt. girişine asabilirsiniz. sokakta baktıklarınız için ise kum ve mama kabı (kuru mama) sağladığınız ve çevreyi kirletmediklerini belgelediğiniz sürece kimse yine birşey yapamaz. yeni yasa pek çok eksiğine rağmen bizlerin lehine pek çok madde içeriyor. lütfen hayvanalrı koruma kanununu ineceleyin ve site yönetimizi bilgilendirin. haklarınız var. hakkınızı bilirseniz kimseden çekinmenize gerek kalmaz.. sevgiler...

patipati
patipati

74249

Ben de sizinle aynı dertteyim. Facebook'ta Nesrin Çıtırık bir yazı yayınlamıştı. Bu yazıyı bulup apartmanın kapısına ve siyte yönetimine verin. Kedi beslemek yasak değil. Size müdahale etmeleri de yasal değil. Bir de yavrularınız için sahibinden.com, petarkadas.com, mihavgiller.com gibi sitelere ilan açın. Nekadar çok ilan verirseniz şansları artar. Besleme yaparken de dikkat çekmeyecek yerlere koyun.

PetlebiAlisveris
PetlebiAlisveris

106539

Zor bir durum ancak kedilerin güvende olabileceği ve beslenebilecekleri Fenerbahçe,Caddebostan,Suadiye gibi sahili olan bölgelerde ve aynı yerlerdeki parklarda genellikle gönüllü insanlar sokak hayvanlarına mama veriyorlar ve ilgileniyorlar eğer siz bu bölgelere uzaksanız eminim size yakın bu şekilde sokak hayvanlarının beslendiği ve ilgilenildiği bir alan bulabilirsiniz.Ayrıca eğer yakınsanız siz de orada beslemeye devam edebilirsiniz ve istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz.barınaklar malasef bu bahsettiğim yerlerden daha kötü durumdalar diye düşünüyorum. tabii ki bırakmak en son ve en acı çözüm ancak yine de kediler için %100 güvenli olmasa bile bir çözüm en azından.

jellyfish
jellyfish

351

kedilerden üç tanesi için arayan oldu çok mutluyum şimdi sıra ulaştırmakta :)genelde geç saatlerde balkon altında besliyorum beni üzen tarafı yaptığımız iyi bir şey olmasına rağmen suç işliyormuş gibi gizli saklı yapmak.

jellyfish
jellyfish

351

Bizi biraz da bu konuda sessiz bıraktıran kiracı olmamız. Ev sahibimiz kedilere yemek verirken gördüğünde bile hakeret eden biri. Ölen kediyi gömerken zaten çok üzgün olmamıza rağmen bize iyi olmuş bir tanesinden kurtulduk diyebilen bir insan.Zaten hepsini sahiplendirmek veya bırakmak istemiyorum fakat ben şehir dışında okuyorum annem ve babam çalışan insanlar yeterince ilgilenemiyoruz bu da ayrı bir sorun.Çevremizdeki insanların akrabalarımızın kötü yorumları bizi daha çok üzüyor. Kaç gündür uyuyamıyorum canlarımı düşünmekten. Yorumlarınız için çok teşekkür ederim birçok siteye yeni ilanlar yükledim umutla bekliyorum.

fsoydeger
fsoydeger

227

Zamanınız yettigince ilan açın sahiplenme icin açılmış ilanlara bakin baska careniz kalmadikca barinaga vermeyin yazık olmasin yavrucaklara :(

cansu
cansu

3221

merhaba çok üzüldüm yazdıklarınızı okuyunca dilerim barınak değilde sahiplendirme için gönüllü melekler çıkar karşınıza ben bir kaç link tavsiyesinde bulunacağım facebk üzerinden ben bu siteler sayesinde çok sokak kedisi sahiplendirdim
https://www.facebook.com/SokakMelekleri?fref=ts
https://www.facebook.com/izmirhayvansahiplendirme?fref=ts
https://www.facebook.com/izmirliyavrupisiler?fref=ts
https://www.facebook.com/profile.php?id=100008357985713&fref=ts

panchak
panchak

112093

Merhaba, öncelikle çok haklısınız..Kediler çok zararsız neden sitede istemiyorlar insanları anlayamıyorum.. Size tavsiyem tenha yerlerde kedileri gizlice beslemeniz ve tenha yerlere alıştırmanız. Barınağa bırakmamaya çalışın...

eeyore
eeyore

783

köpeğim için ayrı kedilerim için ayrı sıkıntı yaşadım. hiçbirşey yapamıyorlar ancak rahat bozmak üzerine çalışıyorlar. 5199 nolu yasa olması lazım. ''evdeki dolap,televizyon nasıl ki evin eşyasıysa petlerde aynı sınıftadır'' şeklinde denk gelmiştim. bu yasa değiştirildi ama tekrar bir göz atın çıktı alın işinize yarayan yerlerin altını çizin asın kapınıza ya da yöneticiye verin. he uğraşmak istiyorlarsa can sıkıcı olur ama bu tarz davalarla uğraşan gönüllü avukatlar var iletişime geçin sizde onlarla uğraşın. hiçbirşey yapamıyorlar. köpeğimden korkuyorlardı beni binadan çıkartıcaklardı ev sahibime baskı yapıyorlardı en son kapıma asmıştım okuyun diye... İnsanlarda bu bencillik bu egoistlik olduğu sürece çok başımız ağrır bunlarla... siz temizliğinizi yeterince yapıyorsanız, dışarıya rahatsızlık vermiyorsanız (koku ses vb) hukuki yollarda hiçbir yaptırımları söz konusu değil ama kendilerini biz toplanırsak attırırız sizi apartmandan gibi gereksiz bir egoya sahip oldukları için ve illa mal sahibi oldukları için başka daireler hakkında da ahkam kesmeyi çok sevdikeri için çok sıkıntı veriyorlar... üzüldüm çok umarım çözebilirsiniz..

idilbircan
idilbircan

228

lütfen acil bilgilerinize ihtiyacım var. site içerisinde yaşıyorum ve bahçedeki kedilerimden iki yavru olmak üzere 3 tane kediyi apartman yöneticisi arabasıyla alıp atmış biryerlere. diğer kalan kediler için de yanısını yapacakmış. ne yapabilirim? 5199 sayılı kanunu okudum ama çok yetersiz. buna nasıl engel olurum? hangi maddesini gözlerine gözlerine sokmak lazım.

piko06
piko06

1843

barınaklar çok kötü. bende de 3 yavru kedi var. ilan verdim ama pek umudum yok. biraz daha büyüsünler barınak değil ama görece biraz daha güvenli, köpek ve araç trafiği olmayan, insanların biraz daha duyarlı olduğu yerlere bırakmayı düşünüyorum. yavruların sonu yok, hepsini sahiplenmem imkansız. içim rahat mı, değil ama ne yapabilirim. yüzlerce, binlerce kedi var dışarıda. kaç tanesi evde kalabilir ki.

haklısın sende bence ama barınaga versen orada daha ıyı bakabıleceklerine inanıyorum :)

umut61
umut61

2877

Bunlar insan değiller. Vicdansız insanlar, nasıl sinirlendim anlatamam. Bir tane delikanlı çıkıpta bana bu kedileri apartmanda bakamazsın diyemez! Bu insanların psikolojik t3davi görmelerini sağlamak gerekiyor. Hayvanların da bir canlı olduğunu muhtaç olduklarını öğretmek gerekiyor. Bunu yapanlar eminim zürriyetsiz, akrabasız kişilerdir.

Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 28112 Görüntüleme
  • 13 Cevap
  • 4 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 52928 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR