Her Gün Yumurta?

Arzbala

N&d ocean kuru mama kullanımında yanında ek olarak yumurta haşlaması versem protein fazlamı gelir?

34 CEVAP

Melike0nur

Fazla proteinin zarar vermediği söylenmiş ama katılmıyorum. Bazı kedilerde kaşıntı yara yapıyor. Mama değişimi yapıp daha az proteinli bir mamaya geçince düzeliyor. Yaşayan bilir.

Her gün 1 yumurta da fazla. Veterinere danışın. Bizimki haftada max 2 önerdi.

simbakedi

ben yumurtanın sarısını her gün veriyorum, hiçbir sorunumuz yok. nd de kullanırken verdim acana kullanıyorum hala veriyorum. protein fazlalığına katılmıyorum. fazla protein zarar verseydi çiğ besleme yapılan kediler daha sağlıklı olmazdı diye düşünüyorum. zaten protein miktarının zarar verdiğinin bilimsel bir kanıtı yok. protein kaynağının güvenilirliği sorgulanıyorsa da bunu hiçbir mamada %100 diyemeyiz. bu arada protein kaynağının bitkiden çok et kaynaklı olmasının hiçbir zararı olmaz

Arzbala

Teşekkürler ozaman hergün 1 yumurta hemde Karadeniz organik ev yumurtası 🤓😅

Melike0nur

Olabilir @arzbala

Benim biri mama harici ekstra et vs de yiyemiyor hemen dökülme ve kaşıntı oluyor bazı yerlerinde. Ama diğer kedilerim öyle değil 1 kilo et de yese maşallahı var sıkıntı olmuyor. Kediden kediye değişiyor böyle şeyler gözlemleyip dikkat etmek lazım.

Betulb97

Ben de yapıyordum proplan kısır somonlu kullanırken, sonra youtubeda bir veterinerin videosuna denk geldim burda da paylaşıldı belki görmüşsünüzdür. Sadece mamasıyla beslemenin daha faydalı olduğunu söylüyordu. Cidden sadece mamasıyla beslediğimizdennberi tüy dökümü çok azaldı. Hala arada kendimize hasladigimiz yumurtadan istiyor veriyorum tabi ki. Ama her gün değil de ödül maması gibi

simbakedi

acananin protein orani %37, hillsinki %39.6, su an kullandiginiz nd’nin %44
ben direkt mamalarda aa protein fazla o yuzden hicbir kediye yaramiyor denmesine karsiyim. mamadaki herhangi bir seye alerji olunabilecegi gelmiyor akillara. illa ana malzemesi olmak zorunda degil, gider icindeki %0.5lik baska bir sey yaramaz belki. her mama her kediye iyi gelecek diye bir sey yok zaten ama bunun protein oraniyla alakali oldugunu dusunmuyorum dedigim gibi. 1 kilo et yiyen kedinin masallah midesi cok gucludur, digerinin degildir. protein aldigi icin yiyemiyor degildir diye bir dusuncedeyim yani. yoksa bazi kediler cok hassas oluyor biliiyoum

Melike0nur

1 kilo yemiyor tabi ki iyi anlaşılsın diye abartı yaptım 😄 diğer iki kedim ne yerse yesin dokunmuyor ama biri hassas özel mama kullanıyor zaten et de yiyemiyor hemen döküntü kaşıntı oluyor. Diğerleri ne kadar yerse yesin sıkıntı olmuyor. Ona yasak. Kullandığı mamada da gerçek et yok. Evde de et veremiyoruz. Dokunuyor yani kesinlikle dokunmaz diyemeyiz. Bazı kediler hassas olabilir, her kedi bir değildir 👌

Melike0nur

Protein oranına göre evet haklısınız o zaman nd de ayni şekilde döküntü kaşıntı yapması gerekirdi ama yapmamış. Belki acanadaki bir şeye alerji geliştirmiştir dediğiniz gibi

Palyaco

Sen gerçekten bisey bilmiyorsun burda herkesi yanlış yönlendiriyorum saten seni kimse dinlemiyor merak etme

Palyaco

Noldu resim arıyorsun koymak için mamada bulursun internetten alıntı senin kedin varmi o bile malum burda dedikodu yapıyorsun

Palyaco

Protein bombası olur scotish fold yüksek protein olmaz okuyun internette makale var protein 36 geçmeyin

simbakedi

https://www.thehappycatsite.com/what-do-scottish-fold-cats-eat/
https://scottish-fold-kittens.info/feeding-your-foldie/
https://catscottishfold.com/how-to-feed-your-scottish-fold-cat/
burada yüksek proteinli beslenmeleri gerektiği, proteinin kaynağının çoğunlukla bitkisel değil etten gelmesi gerektiği yazıyor. hatta 3. attığımda acana, orijen de öneriliyor. hangi makaleden bahsediyorsunuz atar mısınız? benimkiler makale değil blog yazıları ama bazı kaynaklara dayanarak yazılmışlar tabiki.

simbakedi

hayır ben makaleyi merak ediyorum türkçe yazılan bloglardaki bilgileri değil. muhalefetsem doğrusunu söylemenizi istiyorum. böylelikle yanlış yönlendiriyorsam insanları yönlendirmem. attığım ilk blog özellikle kaynaklar belirtiyor, türkçe arattığımda evet protein fazla olmamalı diyor ama bir kaynak göremedim. kaynaklı bir yazı ya da makale bekliyorum size. muhalefet olmak için değil merak ettiğim için

simbakedi

@palyaco ben sizinle tartışmıyorum siz benimle tartışıyorsunuz. araştırdım ve attığım linklerde yüksek proteinli beslenilmesi gerektiği, özellikle önermediğiniz acana ve orijenin de önerildiğini söylüyorum. buna karşılık sizin bilgi kaynağınızı merak ediyorum.
https://www.******.com.tr/scottish-fold-beslenmesinde-onemli-ipuclari/
bunun gibi kaynağın belli olmadığı yazılar değil, kaynağı belli yazılar ya da makaleleri soruyorum sizin okuduğunuz

Lils

Her gün 1 bütün yumurta fazla bence o şekilde verilecekse. Haftada 2 bütün yumurtaya denk gelecek şekilde verin bence. Her gün az az.