Arkadaşlar, Bu Küçük Hanımefendi Sürümüze Katılıyor, Alman Çoban Sahiplerine Sorularım Var.

zenobia

Merhaba.
1 tane 4 yaşında Golden Retriever'ım, bir tane de İngiliz Setter'im var.
Bu kızımız sürümüze yarın katılıyor.
Şeceresiz. Üretici arkadaş yavrumun kalçası çok düşük olmadığı için kalça çıkığı riskinin az olduğunu söyledi doğru mudur?
Eğer ileride kalça çıkığı olursa tedavisi var mıdır?
Tedavi masrafı nasıldır?
Kalça çıkığını önlemek için beslenme ve egzersiz önemli midir?
Merdivenlerden inip çıkartmayayım mı?
Günde ne kadar egzersiz yaptırmalıyım?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

2 CEVAP

Superisi814

Merhaba,

Alman kurdum oldu ancak çocuktum..
Kalça çıkığı riskinde mesela goldenlar daha yatkın diye biliyorum , kolaylıkla kilo almaya meyilli oldukları ve obezite yaşayabildikleri için de ..
Bir de bazen şiddetli bir düşme de etken olabilir.
Fakat sağlıklı bir canın neden merdivenleri kullanmasına izin vermeyesiniz ki? Okuyunuz
https://www.petlebi.com/blog/kopeklerde-kalca-cikikligi-nedir-belirtileri-nelerdir

theyusra

showline alman çoban köpeklerinde başlıca sorun kalça değil sırttır, çünkü bu düşüklük sırttan kaynaklı olduğu için direkt orayı etkiler. alman çoban köpekleri kalça çıkıklığına yatkın bir ırk evet yine de dikkat ettiğiniz sürece çok büyük sorun yaşamazsınız ama kalça çıkıklığı tedavisi zor bir durum malesef. merdivenlerle çok alakalı olduğunu sanmıyorum ama ağır egzersizlerden sonra çıkmak istemeyebilir. ve yavrunun enerjisini biz bilemeyiz yorulana kadar egzersiz yaptırmalısınız. 🤩