Tek Kedi Vs İki Veya Daha Fazla Kedi

Lavinia17

merhaba
*tek kedisi olanlar kedisi için sorun olmayacaksa ayrıntılarıyla birlikte ne kadar harcadıklarını yazabilir mi bir de veteriner için yıllık tahminen ne kadar para harcıyorsunuz?
*iki kedi veya daha fazla kedisi olanlar yine sorun olmayacaksa ne kadar para harcadıklarını,neye harcadıklarını ve yıllık veterıner ücret tahminlerini yazabilir mi?
*iki veya daha fazla kedisi olanlar birden fazla kedisi olmanın olumlu ve olumsuz yanlarını paylaşabilir mi?
*iki veya daha fazla kedisi olanlar ikinci veya daha fazla kediiyi sahiplenmeye nasıl karar verdiler?
*tek kedisi olanlar ikinci kediyi düşünüyor mu?düşünüyorlarsa neden düşünmüyorlarsa neden?
SORULAR ÇOK UZUN OLDU HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM

13 CEVAP

duman_cat_world

Merhaba, tek kedi sahibiyim. Kedimiz pek hasta olmuyor. Düzenli olarak aşılar için gidiyoruz. Yıllık check-up yaptırıyoruz. Genel sağlığı yerinde mi diye bakılıyor. Kan tahlili yapılıyor röntgen çekiliyor önemli bir hastalığı varsa erken teşhis koyabiliyorsunuz, size de öneririm kesinlikle. Kaç lira tutuyor pek bilmiyorum ailem ödüyo😀

Kendi evime çıkarsam ikinci bir kedi düşünebilirim. Şu anlık öyle bir düşüncem yok😋

Renklipati

Tek kedim var yıllık parazit aşısı karma dahil 1400 TL..kısırlastırma için 1200 TL bir kere check-up yaptırdım 1000 TL..acana kullanıyorum 450 ile 420 arasında oluyor 2 ay anca yetiyor 4,5 kg..malt ve vitamin 200 desek bu uzun süre gidiyor kumum içinde 2 ayda bir 70 TL .. ödül maması yaş mamayı eklersek ayda 50 aklıma gelen bukadar..tabiki mamayı yıllık değil 2 aylık olarak yazdım.. ikinci kedi düşünüyor um kesime arkadaş olur fakat bazan da tereddüt ediyorum kıskanır hastalanır diye nasip olursa almayı düşünüyorum bir kaç ay içinde

simbakedi

aslında biraz uzun bir yazı yazacağım ama sorduğunuz her şeyi cevaplamak istediğim için söyliyim, tek kedim var
Mama: Acana Pacifica kullanıyorum şu an. 4.5kg yaklaşık indirimlerle vs 420'ye alıyoruz. 50 gün max gidiyor :D hadi 2 ay deseniz aylık 210TL mama
Kum: Bizim eşek 10L kum yetmediği için 20L vs almamız gerekiyor. 70 TL aylık kum masrafımız var. (280 etti toplam)
Aşılar: Karma artık senede 1 tekrar edeceği için 130-140 tl yıllık. iç-dış parazit de 120tl ama 3 ayda bir yaptırıyorum onu ya da daha da uzun tutabiliyorum süreyi. aylık 40 iç-dış, aylık 12 tl civarı da karma tutuyor böldüğümde. (342 tl etti toplam)
Malt: Malt konusunda şanslıyım. 2-3 günde bir 2-3 cm yettiği için uzun süre kullanabiliyorum. Acana kullandığım için de şu an vitamine gerek duymuyorum 2 haftada 1 veriyorum o da elimde vitamin bulunduğu içi. 60TL'ye indirimli almıştım maltını, yılda max 2-3 tane gider o yüzden ortalama 150 denebilir malt masrafımız yıllık. 12.5tl aylık malt masrafı (354,5 etti)
Yaş mamalar: Yaş mama elimden geldiğince çok alıp veriyorum. Ayda 6-7 tane en az yaş mama alıyorum. Onun dışında biz tavuk vs yerken de haşlayıp veriyorum. Yş mama masrafımız 50TL oluyor ortalama nd ile gimcatleri indirimden alıyorum genelde. (404 etti)
Kuduz aşısı: onu eklemeyi unutmuşum, baştan başlamaya üşendim buraya ekliyim :D 130 tl de kuduz aşımız var, lösemiyi yaptırmadım. (434 etti)
Ekstra yaş mama aldığım da oluyor. İndirim takip ediyorum genelde. artık acana ile düzenli beslememeye karar verdim ama. Kış geliyor sonuçta sokaktaki kediler de var. onlara mama alırken en azından yanında yaş mama da almak istiyorum. simbanın masrafı bu kadarken onlara haksızlık oluyor çünkü öyle hissediyorum. o yüzden bu kış brit care gibi mamalar deneyeceğim. simba balık ve tavuk dışında bir şey yemediği için içinde azcık et bulunduran hiçbir mamayı kullanamıyorum, en düşük brit care oluyor neredeyse...
İkinci kedi konusunda gerçekten çok isterim 2. kediyi ama simbanın nasıl bir tepki vereceğini bilmiyorum. Hiç başka kedilerle yaşamadı, sokakta 2.5 ayı geçti ama hep korkak, uzak bir kediydi bu yüzden çekiniyorum. Masrafın altından bir şekilde kalksak bile lösemi hastalığından çok korkuyorum. Simbada var mı, başka kedide varsa da ya ikisine de bulaşırsa vs. Beni aşırı geren bir konu bu. O yüzden şu anlık simbayla hayatıma devam edip belllki ilerde köpek de ekleyebiliriz buna. Etmezsek de sokaktakilere mama almaya devam. Benim sınavım da bu kediymiş derim :D

teddybal

Çok kedinin güzel yanı evde kimse yoksa sıkılmıyorlar, bir de ev çocuk bahçesi gibi oluyor mutlaka birlikte takılıyorlar. Belki tek olsa daha çok bağlanırlar mıydı bana diyorum ama bencillik olurdu bu da sonuçta ben çalışırken tek başına sıkılır gibi geliyor, arkadaş olsunlar oyun oynasınlar bakalım. Bu arada evet çok kedi çok masraf bir tane olsa en iyi markalara çok rahat ulaşılabilir ama 4 5 kedi bunu zorlar orta segmente düşebilirsiniz maddi durumunuzu bilmiyorum tabi ama ben boğazdan kısıp onlara vermeci olma taraftariyim çünkü ben yemek görünce onlar kadar sevinmiyorum onlar çok seviniyor kfkfkf bu arada vet.ler kedi sayısı arttıkça indirim yapıyor...
Bu arada tek kedimiz varken miskin miskin yatardı şimdi hiç durmuyor hep bir aktivite, yani özetle çok kedi çok coşku jfjfjf

Gimlihanim

Merhaba ben tek kedi sahibiyim. Her şehirde bu aşı fiyatları değişir. Ama ben kendi şehrime göre size yaklaşık bir hesap yapmak istedim. Umarım işinize yarar ☺️

Karma 1 ve Karma 2 120 TL civarı her ikisi de yani 240 TL yılda 1 kez yapılıyorlar.

Kuduz aşısı 120 TL yılda 1 kez yapılıyor

Parazit aşıları iç ve dış parazit olmaz üzere 90-100 TL civarı. Yanı 200 TL. 2-3 ayda bir yapılıyor.

Lösemi aşısı biz yaptırmadık bilmiyorum o yüzden.

Mama ayda ortalama 1-1,5 kg yiyorlar. Bizim mamamızın 1,8 kg paketi 190 TL. Üst segment bir mama (Acana). Orta segment bir mama alırsanız da 120-130 TL civarı olur heralde.

Gimcat malt ve multivitamin kullanıyoruz. Onlar da 120 TL civarı. Yani 240 TL. Kaç ay gidiyor tam emin değilim. Her ay bitmiyor ama kesinlikle. Yaklaşık 3 ay gidiyor galiba. Uygun fiyatlı malt ve multivitamin de alabilirsiniz.

Bunun dışında haftada 2-3 kere yaş mama vermelisiniz. Onu da 8-9 TL den hesap edersek 25-30 TL civarı oluyor.

Bunlar kesinlikle yapılması gereken harcamalar. Daha özele de girilebilir. Bizim masrafımız bu kadarla kalmıyor. İyi akşamlar dilerim ☺️

Gimlihanim

Kumu eklemeyi unutmuşum. Sanicat kullanıyoruz şuan. 10 litresi 40 TL civarı satılıyor. Ayda bir mutlaka yeniliyoruz.

orhdoner

Merhaba,

Ben ikinci kedimi erkek olan kedim çok sosyal olduğu için dişi kedimi ondan almaya karar verdim iyi ki de almışım oyun oynuyorlar sıkılmıyorlar şükürler olsun ☺️ Herhangi bir hastalık çıkmadığı sürece ilk yıllık aşıları bir kedi için 500 TL iç dış parazit 150 civarı gene tek kedi için o da iki ayda bir yapılıyor toplam da tek kedi için 1400 TL yapıyor. Ondan sonraki seneler için aşılar tek doza düşüyor 300 TL oluyor tek kedi için ayrıca gene iki ayda bir iç dış parazit 150 TL yani 1200 TL yapıyor. Bu fiyatlar İstanbul içindir gene semte göre değişiklik gösterebilir.

teddybal

Bu arada bu linkteki yazıyı okursanız maddi olarak tüm cevapları alırsınız bence bütçeye göre plan çizmiş ve örneklendirmiş.

https://www.suzionline.com/kedi/kedi-bakim-masraflari-2021-aylik-ve-yillik-maliyet/

Lils

Tek kediliyim. İkinci kediye kedim de ailem de pek sıcak bakmıyor şimdilik. İkinci kedi için şimdilik en az 7 sene var önümde. Daha önce geçici olarak yavru bir evcil daha bakmıştım kedim yavru olduğu için hemen alıştı o yüzden yavru kedi sahiplenirim yine aynı şekilde. Yıllık olarak yaptığımız masraflar karma aşı sadece o da 80tl. Kuduz aşısı ilçe tarımda 2.5 TL orada yaptırdım. İç-dış parazit babam birkaç köpek baktığı için elinde oluyor o ürünü kedime kullanıyoruz masrafsız oluyor. Zaten veterinerimiz ile aynı marka iç parazit ilacımız. Mama olarak brit care kullanıyoruz indirim ile kilosu 40tl ye geldi. Ayda 70TL tutuyor mamamız ortalama. Kum olarak proline en memnun olduğum kum indirim ile 10 litre 25 tlye geliyor ve 1 ay yetiyor. Malt ihtiyacımız yok çünkü lily tüy kusmuyor. Arada sırada önlem amaçlı veriyorum ve dışkıda tüyleri görüyorum. Normalde bir kedi için 7 ay yeter 100 gram vets plus kullanarak (haftada 6 cm -3 gram-kullanma talimatına göre) haftada bir yaş mama 4-5 TL ayda 20tl.

teddybal

Bu arada aileye yeni kedi gelirken yavaş yavaş ayrı odalarda tutarak aliştirabilirsiniz başta sıkıntı yapsa da birkaç hafta kadar bir zamanda artık sorun kalmıyor hatta merak edip yanına gitmek istiyor, mesela bir arkadaşım yeni kedi sahiplenir lapss diye 10 yaşındaki kedinin yanına yavru kedi koymuş diyor ki istemedi çok sıkıntı çıkardı öyle yaparsa tabi ki ev sahibi kedi bu kim ya diyor, her şeyin bir çözümü bir usulü var isteyince araştırıp halledersiniz diye düşünüyorum 🤷🏼‍♀️

Lavinia17

cevaplarınız için çok teşekkür ederim kedilerinizle mutlu,huzurlu ömür diliyorum

orhdoner

Çok teşekkür ederiz sağolun ben de mutlu uzun sağlıklı ömürler dilerim

hannnngggg

tek kediliyim bende ikinci bir kediyi çok isterim ailem suan istemiyor zaten 7 aydır kedim benimle daha öncesinde kedi bakma tecrübem olmadı 19 yaşımdan beri kedi istiyorum diye ağlıyorum ailem çok karşıydı babam güvercin bakıcısı bu nedenle istemiyordu bi şekilde kedim oldu djdkd detaya gerek yok kötü bakılıyordu sahiplendiğim kedi zırlayarak aldım ailemin tek şartı bakımını masraflarını herseyini kendim karşılamam oldu suan herkes kedi suzyi çok seviyor ama bir hastalığında veya maması bittiginde almak istemiyorlar o yüzden ekonomi önemli diye düşünüyorum böyle dediğim için de linclenmistim burada stok yapmayı çok seven biriyim bu nedenle indirimden param oldukça herseyden bol bol almayı mantıklı buluyorum yıllık veteriner masrafı bursa da 900 tl bu sadece olması gereken aşılar en azından ilk sahiplenildiginde şehirden şehire ve semte göre değişiyor kısırlastırma işlemi kan testiyle beraber 830 tl ye yaptırdım bu bir kez olan birsey maması ilk geldiğinde hata yapıp 10 kg proplan almıştım hala onu yiyor 7 aydır 2 3 kg kadar da var elimde sokaktaki canlılarla paylaştığımız halde lezzetini beğenmedi sanırım onlarında damak zevki oluyor ucuza geliyor diye denemeden 10 kg almak pişmanlıktır suan kısır kedi olduğu icin acana 4,5 kg aldım oda 370 tl indirimde olduğu icin indirimsiz fiyatı çok daha pahalı fakat bütçenize göre seçebilirsiniz pahalı olan en iyi olan demek değil her zaman kedi yemiyorsa boş, malt vitamin 150 tl olarak hesapladım kumu var temizlik benim için çok önemli olduğundan 20 lt kullanıyorum her ay 70 tlye geliyor yaş mama schesir premium bir ürün olduğu icin pahalı ama gerçekten çok kaliteli en son 6 lı kutu 50 gr konserveleri indirimden 50 tlye aldım gimcat yas mamaları 6 lı yine çok uyguna geliyor 40 tl maksimum fiyatı çeşit çeşit almayı seviyorum farklı lezzetler tatsın diye sıvı ödül maması kedi tüneli vs bunlar hep ekstra aslında gönlünüzden nasıl yapmak geliyorsa o şekilde indirim takip edince ve bunlar toplu bir şekilde ödendiği için masraf çok gibi duruyor aya böldüğünüzde makul bir ücret çıkacağını umuyorum fakat herseyden önce aniden hastalanabilir veteriner ziyaretleri oldukça pahalı bu insanı biraz tedirgin ediyor ben biraz har vurup harman savuruyorum gibi de kendim çalışıp yemiyorum yediriyorum bunları yaparken tek kendi kedime musluman olmuyorum sokakta baktığım 7 8 kedim var onlara da elimden geldiğince ilgilenmeye çalışıyorum