Yaş Mama Tarifi

Aleynademirtas

Malzemeler:

500 gram kıyma
1 kabak
1 su bardağı kuru fasulye
1 havuç
3 dal ıspanak
1 adet yumurta
Hazırlanışı:

Kabuklarını soyduğunuz kabak ve havucu küp şeklinde doğrayın. Ardından ıspanakları temizleyin ve ince olacak şekilde kıyın. 1 gece öncesinden suya koyduğunuz fasulyenin suyunu süzüp, yeni bir tencerede üstüne çıkacak kadar su ekleyip haşlayın. Geniş bir tencereye kıymayı, doğranmış sebzeleri, ince kıyılmış ıspanağı ve haşlanmış fasulyeleri koyun. Üzerini geçecek kadar su ekledikten sonra 30-35 dakika kadar haşlayın. Ardından tahta kaşıkla karıştırın ve üzerine 1 yumurta kırıp tekrardan karıştırın.

Bir süre beklettikten sonra köpek dostunuza oldukça sağlıklı ve bayılarak yiyeceği ev yapımı köpek maması ile buluşturabilirsiniz.
merhaba internetten bu tarifi buldum çok hoşuma gitti 3 aylık oğluma yapmak istiyorum sizce ağır gelir mi evde yaş mama yapıp vermem için küçük mü

6 CEVAP

Warriorsans

Kedilerin bayıla bayıla yediği bir mama tarifi de benden gelsin
500 gr tavuk, 500 gr tavuk ciğeri, 1 kabak, 1 patates, 1 havuç büyük büyük parçalayıp üzerini geçecek kadar su koyup haşlıyoruz. Altını kapatıp 1 yumurta kırıyoruz zaten sıcağıyla pişiyor ve kabuklarını da içine koyuyoruz 1 tatlı kaşığı zerdeçal da ekleyip blenderdan geçiriyoruz. Ben çok yapıp hem sokaktaki hayvanlara veriyorum hemde buzluğa atıp ihtiyacım olduğunda çıkartıp veriyorum deliriyorlar

Warriorsans

Evde yaş mama yapmak bence çok daha sağlıklı ve bütçe dostu oluyor, köpekler hakkında çok bilgim yok o yüzden bişey diyemem ama ağır geleceğini de sanmıyorum

hannnngggg

ben sanırım yapmazdım vermezdim kuru fasulye bana ilginç geldi en kötü kopek kedi maması bile evsel besinden iyidir diyor veteriner hekimler veterinerinize danışıp deneyedebilirsiniz hazır mama konserve kullanmayı tercih ediyorum cunku evde kendimiz yaptığımızda et veya diğer malzemeler ısıl işlem gördüğü icin vitamin değerini kaybediyor hazır konservelerde vitaminler analiz değerleri buna göre ayarlanıyor diye düşünüyorum

Aleynademirtas

hannngggg haklısınız bu konuda çok ayrım var bazıları evde yapılanın daha iyi olduğunu savunuyor bazıları da direkt kuru mamanın ben de kararsız kalıyorum ama en azından çeşit olsun diye arada et tavuk balık haşlayıp veriyorum

teddybal

warriorsans buzluktan çıkarıp verdiğinizde gastrointestinal bir sıkıntısı olmuyor mu hiç, merak ettiğim için soruyorum ben cesaret edememiştim çözdürüp vermeye de. İki günlük yapıp kalanı buzdolabına koyup iki gün içinde bitirttiriyorum. Bu arada tarif için teşekkürler, kışlık versiyonu da balkabağı ile yapılır👌

Aleynademirtas

warriorsans güzel tarifmiş ben oğluma bunu yaparken sokaktaki kedilerime de sizin tarifinizi deneyeyim teşekkür ederimm :))