Üriner Sağlık Sorunları İçin Önerebileceğiniz Mama Var Mı?

kedimin mesanesinde önemli büyüklükte bir taş varmış verdiğim mamalara dikkat etmeme rağmen sorun başka bir şekilde patlak verdi. İdrar tahlilinde strüvit olduğu söylendi bundan sonra buna uygun mama kullanmam gerekiyor. Royal Canin verdiler lakin kedim yiyip kustu ve sonraki seferlerde yemek istemedi eski maması nı yemek istiyor onu da veremiyorum. Kısaca kedim erkek ve kısır ve üriner sıkıntılar yaşıyor bunun için mama arıyorum

13 CEVAP

Palyaco

Brit premium kuzulu eşek otlu derdinize bu yardımcı olur arti kizilcik suyu kaynatıp yas mamasina karıştırın soslu olsun yas mama

Warriorsans

Denemedim ama brit care markasının vardı üriner sistem destekleyici kısır kedi maması ona bakabilirsiniz ben sindirim sistemi destekleyici olanını aldım tester olarak denemiştim kedim sevdi şimdi elimdeki mama bitince ona geçeceğim

Veteriner royal canin ve hills dışında bir şey öneremem dedi ve tavır aldılar benim bütçemin zaten yetmediği kedimin kustuğu yemek istemediği bi mama bu yaş mamayla karıştırdım toz haline getirmeyr çalıştım yine bir şeylerle karıştırdım ama yemek istemiyor. Ben de yalnızca belki marka değiştirisem yer diyerek araştırmak istedim. Israrla yemek zorunda olduğunu söylüyorlar anlıyorum dikkat etmemiz gerekiyor zaten ben kedilerim dışında şu anda başka hiçbir şeyle ilgilenmiyorum. Tavırları çok üzücü. Bu kadar uğraşın boşa gideceğini söylüyorlar kullandığım mamadan taş olduğunu söylüyorlar. (sanabelle ve exclusion kullandım bütçemin sınırlarını zorlayıp araştırıp deneyip en iyi bunların geldiğini düşündüm) Market mamaları tercih etmedim ki. Önüme gelen şeyle de beslemedim zaten dikkat ettiğim ne varsa hep sorun da çıktı hangi veterinere güveneceğimi napacağımı şaşırdım. Bir ayda yaklaşık 2500 tl ödedik ve daha bitmiyor bir çok test yapıldı kedilerimi çok önemsiyorum ama sırf royal canin ya da hills mi var ve yemezlerse benim yüzümden sıkıntıya mı düşücekler kafam durdu ve ben başka markaları da sormak istedim o sebeple. Bu şekilde bir cevap vermem çok tuhaf oldu ama günlerdir sanki bu anı bekliyormuş gibi hissettim. Hepinize yorumlarınız için teşekkür ederim.

duman_cat_world

Brit Care üriner sistem koruyucu mamayı tercih edebilirsiniz + biofeline urinary+d tabletlerinin faydası dokunabilir. Geçmiş olsun🤲❤️

merhaba üriner yaş mamalar da satılıyor veterinerde. Almanızı ve onunla karıştırarak kedinize vermenizi öneririm. Zaten bu süreçte sadece kuru mama tüketmesin bence. Bir konserveyi iki güne yayarak kullanabilirsiniz. O mamayı yemesi gerekiyor mama ona bol bol su içirecek lütfen aç kalır diye eski mamasını vermeyin...

Poncimin

• Direkt mamadan dolayı taş oluşmuş diyemeyiz bence. Evet mama da etkili ama bir sürü farklı faktör de var. Yetersiz egzersiz, dengesiz beslenme, az su tüketimi, stres, kısırlaştırma, şişmanlık vb. taşların oluşumunu tetikleyen faktörler. Bildiğim kadarıyla Struvit, magnezyum ve fosfordan oluşuyor. Bu yüzden mamalardaki magnezyum ve fosfor gibi değerler iyi ayarlanmalı. Halihazırda struvit gibi bir sorunu varsa direkt veterinere danışıp uygun mamayı alın bence. Hills'in içeriği güzel olmayabilir ama struvit için maması sıkça kullanılıyor. En azından ben öyle biliyorum, veteriner o yüzden önermiş olabilir. Bu durumda tercih edebilirsiniz. Bütçeniz bu mamalara yetmiyorsa biraz daha uygun fiyata veterinere danışıp Sanabelle Urinary mamasına da bakabilirsiniz. Hills'in fiyatını bilmiyorum ama Sanabelle daha uyguna gelir diye düşünüyorum. Analiz değerleri olarak güzel geldi bana, iyi gibi. Hills ile benzer sayılır bazı değerleri de. Genel içeriği de iyi, dengeli. Etkisi nasıl olur bilmiyorum ama genele bakınca uygun fiyata kullanılabilir. Başka da aklıma uygun fiyata bu değerlere yakın mama gelmedi. Yine de Sanabelle Urinary veya başka bir mama alacaksanız mutlaka veterinerinize danışıp sorun, öyle almanız daha mantıklı olur. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım, mesaj yazdığım için konu öne çıkmış olur daha fazla bilgisi olanlar yardımcı olur.

• [Hills Urinary Care]

-Analiz:

Protein: %33.6
Yağ: %26.2
Kalsiyum: %1.11
Fosfor: %0.78
Potasyum: %0.93
Sodyum: %0.4
Magnezyum: %0.068
Ham Lif: %0.6

-İçerik:
Bira Pirinç, Tavuk Yan Ürün Küspesi, Domuz Yağı, Mısır Gluten Küspesi, Kuru Yumurta Ürünü, Kalsiyum Sülfat, Laktik Asit, Tavuk Ciğeri Aroması, Potasyum Klorür, Kolin Klorür, DL-Metionin, İyotlu Tuz, Taurin, Tazelik için Karışık Tokoferoller, Beta-Karoten, Doğal Tatlar.

-Vitaminler:
E Vitamini Takviyesi, Niasin Takviyesi, Tiamin Mononitrat, Piridoksin Hidroklorür, Kalsiyum Pantotenat, Riboflavin Takviyesi, Biotin, Vitamin B12 Takviyesi, A Vitamini Takviyesi, Folik Asit, Vitamin D3 Takviyesi

-Mineraller:
Demir Sülfat, Çinko Oksit, Bakır Sülfat, Mangan Oksit, Kalsiyum İyodat, Sodyum Selenit

• [Sanabelle Urinary]

-Analiz:

Protein: %24,5
Yağ: %21.5
Kalsiyum: %0.7
Fosfor: %0.65
Potasyum: %0.7
Sodyum: %0.4
Magnezyum: %0.06
Ham Lif: %4.5

-İçerik:
Kanatlılardan Elde Edilen Et (Taze, 20 %), Pirinç, Pirinç Unu, Hayvansal Yağlar, Taze Ciğer (5 %), İç Yağı (Kurutulmuş), Somon Balığı Unu, Kümes Hayvanları Proteini (Kurutulmuş), Rendelenmiş Kuru Pancar (Şekeri Alınmış), Protein Hidrolizat, Bezelye Lifleri, Patates Proteini, Selüloz Lifleri, Kalsiyum Karbonat, Bezelye (Kurutulmuş), Somon Balığı Yağı, Keten Tohumu, Balık Unu, Tam Yumurta (Kurutulmuş), Maya (Kurutulmuş, Dahil. 0,1 % Mananoligo Sakkarit, 0,06 % Β Glukan), Potasyum Klorür, Kırmızı Yaban Mersini (Kurutulmuş), Yaban Mersini (Kurutulmuş), Yeşil Dudaklı İstridyeler (Kurutulmuş), Aynı Safa Çiçeği (Kurutulmuş), Hindiba Tozu, Kurutulmuş Yuka Bitkisi.

-Kg başına besin katkı maddeleri:
A vitamini (25.000 IU), D3 vitamini (1.500 IU), B1 vitamini (20 mg), B2 vitamini (22 mg), B6 ​​vitamini (20 mg), B12 vitamini (40 mcg), biyotin (450 mcg), pantotenik asit (20 mg), niasin (80 mg), taurin (2.000 mg) folik asit (2.0 mg), C vitamini (400 mg), kolin klorür (2.450 mg), E vitamini (600 mg).

-Eser elementler kg başına:
Amino asit olarak çinko çinko şelat hidrat (75 mg), (bakır (II) sülfat pentahidrat olarak) (10 mg), kalsiyum iyodat olarak iyot, susuz (2.0 mg), selenyum sodyum selenit olarak (0,2 mg) , çinko oksit olarak çinko (30 mg).

• Sanabelle Urinary Fiyatları:
https://www.akakce.com/kedi-mamasi/en-ucuz-sanabelle-urinary-idrar-yolu-problemli-kediler-icin-2-kg-tahilsiz-yetiskin-kuru-fiyati,5509593.html#m-std

teddybal

Bakın mesela sizin vet. sanabelle kullandığınız için beğenmemiş taş yapmış demiş benim vet.de sanabelleden acana'ya geçiyorum diyince ne gerek var çok ağır gelir sanabelle çok iyi değiştirmeyin dedi. Anlamıyorum ben bu işi ya nasıl dallanıp budaklanıyorlar böyle, kime güveneceğiz.

Lils

Veterineriniz sadece veterinerlerde satılan özel seri bir mama önerdiyse farklı marka bir uriner mama ile devam edin bence yine veteriner özel seri olarak (unique var mesela). Eğer klasik pet shoplarda satılabilen bir mama kullanacaksınız brit care bakabilirsiniz

orhdoner

Çok geçmiş olsun Allah şifa versin tez zamanda sağlığına kavuşur inşallah 🙏 Veterinerin özel ilaçlı mamasını kullanabiliyorsanız bir süre onu kullanın onlar iyi gelebilir yoksa da arkadaşların dedikleri mamalara bakabilirsiniz ayrıca geçenlerde birisi yazmıştı heryere gitmiş geçmemiş kızılcık suyu vermiş şırıngayla bir hafta boyunca yaş mamaya da katabilirisiniz bu şekilde iyileşmiş öyle yazmıştı

teddybal

Bence başka bir veterinere daha danışın kan tahlili vs.sonuçları ile, iyi bir veteriner hekim direk sizin kullandığınız mamalardan olmuş diye demez diye düşünüyorum, size hem iyi bir üriner mama tavsiye eder hem takviye ekler lazım görürse. Anlattığınıza bakarak ben böyle düşündüm, hem içiniz de rahat olur. Ben olsam böyle yapardım sanırım. Çok geçmiş olsun.

Bir kaç gündür serum alıyor. Ek olarak böbreklerini korumak ve taşları çözebilmek için de üç ilaç ve düzenli iğneler kullanıyoruz. Bunların hepsini aksatmadan yapıyorum. Benim de bu konuda takıldığım şey yalnızca o mamayı almam gerekmesiydi. Tekrar uğradığımda mamayı markasından dolayı değil ilaçlı olduğundan dolayı önerdiğini ve sorunun tekrarlamasını istemediği için geri dönüşlere göre en çok iyi gelen mamaları önerebildiğini söyledi. Yani evet sanabelle veya brit care'in üriner rahatsızlıklar için çıkardığı serilerle farkı yalnızca veterinerden alabilecek olmam ve içeriğinin mama değilde ilaca dönük olmasıymış. Hills için numune verildi kedim şu an onu tüketti o sebeple hills alacağım sorun çözülene kadar ve belki bir süre daha kullanmalıyım, sonrasında duruma göre piyasada bulunan vücudunu fazla yormayacak üriner sistemler için üretilmiş normal mamalara geçiş yapmayı düşünüyorum ancak zaten şu an sorunun bittiğini düşünmek için erken. Hepinize değerli yorumları için çok teşekkür ederim. 🤍

Direk kullandığım mamadan olmadığını biliyorum çünkü kedimle dışarıda tanıştım buna bünyesi de etkiliydi yoksa exclusion ya da sanabelle kullanan her kedi aynı sorunu yaşardı. Bir kedim daha var ve bundan önce baktığım ve maalesef çeşitli bulaşıcı hastalıklar sonucu kaybettiğim kediler de oldu. Dışarda beslediğim ve baktığım için tamamiyle koruyamıyordum. Şu an üriner rahatsızlık yaşayan kedim onunla tanıştığımdan beri başına gelen çoğu şey karşısında en dayanıklı olandı. Yine de geçici sorunları vardı tabii fakat bu normal çünkü her hayvanın belli yönden zayıflığı olabiliyor. Bir süre sonra eve alma süreci gerçekleşti daha düzgün bir koşul sağlamak istedim bu isteğinde fazlasıyla zorlukları oldu eve aldığımda 4 kedim vardı üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren ve tedavi gören iki kedimi kaybettim şimdi ise 2 kedime elimden gelenin fazlasını vermeye çalışıyorum lakin yine de böyle sorunlar oluyor. Hayvan sahiplenmek isteyenler için de bir mesaj olmuş olsun bu. Bazen yalnızca sevmek ve ilgi göstermek yeterli gelmiyor maddi durum ve aile bireylerinizin tepkisi psikolojik durumunuz çok çok önemli lütfen onları ortalıkta gezecek şirinlik yapacak şeyler olarak görüyorsanız sahiplenmeyin. Ve büyük bir sorumluluk olduğunu fark edin. 🌼