Karma Ve Kuduz Aşı Tekrarı

eneskolon

iyi günler arkadaşlar tanıdığım bir büyük baş veterineri var bulunduğu mahallede evcil hayvan çok olduğu için evcil hayvan aşılarıda yapıyor tüm aşılarımı ordan yaptırıyorum uyguna geldiği için kedimin karma ve kuduz tekrarı yaklaştı ne kadar ısrar etsemde yapmam diyor sebebini sorduğumda tekrar için iç dış parazit yeter karma ve kuduzun tekrarı gereksiz bir işe yaramıyor hayvanı yorar veterinerler para kazanmak için tekrar aşısı yapıyor diyor size bi danışmak istedim bu konu hakkında bilgisi olan varmı kesinlikle yaptırmamız gerekiyor mu?

2 CEVAP

Firuzecik

Ben de yakın zamanda böyle araştırmalara denk geldim. Kuduz aşısınız aşı yerinde tümör yapma ihtimali kansere çevirme ihtimali yüksekmiş. 3 yıllık aşılar oluyormuş onlar tavsiye ediliyor. Şehirler arası yolculuk yapmayacaksanız kuduz tekrarı yaptırmayın. Karma aşı da böbreğe zarar verebiliyormuş zaten tek seferde 1 viruse karşı bağışıklık kazanıyormuş. Diğer iki virüs için zaten tam koruma sağlamıyormuş. 1 defalık daha karma aşı yaptırıp devamını yaptırmayı düşünmüyorum. Kuduzu hala yaptırmadım. Yolculuk yapacak olursam mecburen yaptırırım. Kediler hep evde balkona da yarasa girme ihtimali yok.

eneskolon

Riske girmeye gerek yok ben iç dış parazitten başka aşı yaptırmayı düşünmüyorum artık