Soru Değildir , Bir Önerim Var

buseevecan

Herkese merhaba arkadaşlar . Birçoğunuz biliyorsunuzdur ki yaş mamalar çok sağlıklı bir besin değildir. Biz bir süre kullandık fakat yaş mama hakkında söylenen olumsuz yorumlar ( bütün markaları kastetmiyorum) sonrasında kedimin yaş mama tüketmesini sonlandırdım . Evde kendim mama yapmaya başladım hem içeriğindeki et oranını hem de sağlık açısından daha iyi bir besin oldu bizim için . Mama tariflerini sizlerle de paylaşmak istedim . Hem kedinize daha sağlıklı bir besin tükettirmiş olursunuz hem de yaş mama yemeyip ek besin alması için yardım isteyen kişilere yararım dokunacağını düşünüyorum . Bu mama tariflerini ınstagram hesabımda paylaşıyorum , öne çıkanlar kısmında bulabilirsiniz . Herhangi bir konu hakkında soru sormak isteyenler için her zaman yardımcı olmaya çalışırım :) ınstagram hesabım: @ladyy_miaa

8 CEVAP

ailur0phile

Evde yaptığımız mamanın içerisinde de yeterince su var. Çiğ etin yaklaşık %70'i nem. Pişince de bir bu kadar nem vardır. Zaten su ile haşlıyoruz çoğu zaman

beyzathemoc1

ben yaş mama yaparken haşlama suyunu yavaş yavaş yediriyorum eti blenderdan geçirip o karışıma yani 1 litrr su falan oluyor 1-2 kg sebze et karışımı zaten kaplara ayırıp ayırıp buzluğa atıyorum çok güzel oluyor valla çok sağlıklı olduğunj düşünüyotum benim bile yiyesim geliyo

beyzathemoc1

yaş mamalar çok sağlıklı bir besin değildir cümlesini yanlış buldum yaş mamalar konusunda şu 5 hususa dikkat ettikçe günde 20 kere bile verilebilir
1-içeriği kaliteli olacak
2-kedi kısırsa kısır yavruysa yavru yetişkinse yetişkin yaş maması verilecek (her gün verildiğinde geçerli ve ev yapımında bunu ayarlamak mümkün değil maalesef)
3-kiloya dikkat edilecek
4-dişler her gün temizlenecek
5-kedinin kuru mamayı bırakmamasına dikkat edilecek

Melike0nur

Ben açıkçası su tüketimine faydası olsun diye kullanıyorum. Kendi yaptığımız etle bunu karşılayabilir miyiz ki? Et suyu ile yapılabilir sanırım

Melike0nur

Teşekkür ederim bilmiyordum bunu 🙏 haşlama yöntemini kullanıyoruz genelde. Ama en iyisi buharlama yontemiymis sanırım, değerler en az b u yöntemle azalıyormis

buseevecan

Bazı veterinerlerin önermemesi üzerine yazdığım bir cümleydi . Saydığınız bütün maddelerde haklısınız tabiki de . yanlış anlaşılmaması için parantez içinde de belirttim her marka için demedim bunu . Verdiğiniz güzel bilgiler içinde teşekkür ederim :)

buseevecan

Merhaba , su içmesine teşvik etmek için 4 yöntem söyleyebilirim size

  1. Evde 2 su kabı bulundurmanızı öneririm

  2. Su kaplarını her gün temizlemelisiniz

  3. Su kaplarını cam ,metal ve porselen seçilmesi de önemlidir (mama kabı içinde geçerlidir)

  4. Bir veteriner önerisi olan son yöntem de , su ile biraz et suyunu karıştırabilirsiniz

simbakedi

evde yaş mama yapımının daha sağlıklı olduğunu kesinlikle düşünüyorum ama yine de arada güvenilir markalardan da verilmesi gerektiği taraftarıyım. ayrıca diş temizliği yapıldığı sürece yaş mamanın da zararlı olduğunu düşünmüyorum dediğiniz gibi kaliteli markalarsa (kuru mamada da diş temizliği yapılmalı o ayrı). hatta sadece yaş mama ile beslemenin daha sağlıklı olduğu kanaatindeyim ama çok pahalı oluyor. evde yaş mama yapmasam da biz yedikçe tavuk, balık haşlayıp suyuyla veriyorum kedime çok severek yiyor hatta nefes bile almıyor :D