Kedielrde Çiğ Beslenme

ailur0phile

Bir kaç kişi çiğ beslenmeyle ilgili bilgi istedi benden. Nasıl yaptığımı, ne kadara mal ettiğimi soranlar oldu. Bende ilk baştan nasıl yaptığımı anlatacağım.

Öncelikle benim kedim 7 kg ve 2,5 yaşında. 5 aydır çiğ beslenme yapıyorum. Toplam günlük menü 210 gram. %80'i kemiksiz et 168 gram yani. 168 gramın %25'i yürek. Yani kemiksiz et 125 gram 43 gram da yürek. %10 kemik bu da 21 grama denk geliyor. (%5)10 gram ciğer (%5) 10 gram da dalak böbrek gibi organlar.
Ayda toplam 6300 grama denk geliyor. Toplam maliyeti ilk başlarda 200 TL'yi buluyordu. 2 aydır 170 TL'ye getirebiliyorum. Şu an için her hangi takviye kullanmıyoruz. 6. Ayı doldurunca kan tahlili yapacağız. Ona göre bir yol cizecegiz.

Sindirim de sorun olmaması için benim mamadan çiğ ete gecis sürecini 5 günde yaptım.
80 gram mama yiyordu normalde.ilk gun 20 gram çiğ tavuk 70 gram mama
2. Gün 30 gram çiğ 65 gram mama gibi gittim. (10 gram mama vermeyi kesiyorsam onun iki katı gramajda et veriyorum)
5 gün böyle geçiş yaptıktan sonra ilk hafta sadece tavuk eti ve tavuk yürek kullandık. (210 gram)
2. Hafta %10 Luk kemiği ekledik.
3. Hafta da ciğer ve diğer organları
Ayda 10 gün tavuk 8 gün kırmızı et 8 gün hindi, bıldırcın, 4 gün balık. (Taze balık yoksa somon yağı)

5 ayda ne gozlemledigimi söyleyeyim

  • daha çok idrar yapıyor. Günde 3 kere çıkıyor

  • dışkısı kokusuz ve az. 2 gunde ebur dışkı yapıyor.
    -tuylerinde kepek azaldı
    -tuy dökülmesinde değişiklik yok

  • ağız kokusu yok
    -dışlerinde daha kötüye gitme yok (sararma tartar gibi)

27 CEVAP

ailur0phile

Birde bir kuşun midesi ne kadar ki ? İçinde ne kadar tahıl olsun? Ve kedi bunun ne kadarını yiyor? Keidlerde genelde sebze vermiyorlar. Köpeklerde kullanılıyor menünün %10-20 şu sebze oluyor.

ailur0phile

Zeytin yagina hiç ihtiyaç duymadım. Eti zaten yağlı, birde somon yağı kullanıyoruz.

Suplement ya da ek vitamin kullanıyor musunuz?

ailur0phile

-Aksam buzluktan buzdolabına alıyorum. 10-12 saatlik bir sürede eriyor. Sabah 7-7.30 da kalkıp buzdolabından çıkarıyorum. Bir kaba kaynar su koyup mama kabında üstüne koyuyorum. Biraz daha oda sıcaklığında olsun diye. 10 dk bekletmek yetiyor. Aksam öğünü de 12 saat sonra akşam 8'de annem 7.30- gibi buz dolabindan çıkarıyor yavaş yavaş oda sıcaklığına geliyor.

  • küçük balıklar kullanıyorum. Büyük balikalrin kilciklari batabilir. Çok dikkatli ayıklamak gerekli. Hamsi, istavrit kullanıyorum. Küçük balığın kilcigini yiyor. Balığı menümüze 2 haftadir ekledik. Bir sıkıntı yaratmadı.

  • normal buz dolabı buzlugunda donduruyorum. Raw barf yapan bir çok kişi var. Hepsinin endüstriyel buzdolabı olduğunu dusunmuyorum. Bu bahsettiğim çoğu kişi parazit ilacı bile uygulamıyor buna rağmen her hangi bir paraziter durum olmamis. Bunlar biraz abartılı bence. Her ette parazit yoktur. Evet var olan vardır ama bence kuru mamanın içerdiği riskelri alabiliyorsak bunu da alabiliriz. Ben etini güvendiğim yerden alıyorum. Bu yüzden için rahat oluyor.

Melike0nur

Kaydettim umarım bir gün ben de geçersem işime yarar ❤️

ailur0phile

Balık yağı hariç bir şey kullanmıyorum. 6. Aydan sonra başlayacağız.

Palyaco

Aslinda en çok istediğim Çiğ beslenme ama veterinerim her ay iç parazit aşısı olması gerektiğini söyledi

ailur0phile

Her ay olmasına gerek yok. Tamamen yanlış bir bilgi. Ben 3 ayda bir yaptırıyorum. Hiç sorun yaşamadık

diablerose

peki besleme zamanlarini nası denk getirdiniz, buzluktan çıkart çözdür falan işleri nasil hallettiniz

teddybal

Balık verirken hangi balıkları seçiyorsunuz, kılçıkları çiğken ayıklanacak büyük balıklar mı? Bir de kemik nasıl veriliyor, ne büyüklükte bir kemik, kırarak mı veriyorsunuz? Balık ve kemik kısmını biraz daha açabilirseniz çok sevinirim. Yazı için de teşekkür ederiz bu arada, elinize sağlık 🌼

MsBidik

Hala devam ediyor musunuz? Aylik malzemeler icin harcamaniz ne kadar oluyor acaba?

hannnngggg

mesela bizim buzdolaplarımızın dondurma seviyesi bu işlem için uygun değilmiş ek bir dondurucunuz var mı ya da siz ne düşünüyorsunuz et kaç derece de donmalı ve dondugunda gaza dönüşüyormuş vitamin kaybına uğruyormuş siz nasıl yapıyorsunuz ek çiğ yumurta ve meyvelerde veriyorlar veriyor musunuz şöyle bir sabah ve akşam menüsünü paylassanız görmeyi çok isterim umarım saglıklı sonuç alırsınız bir çok insan bunu denemek istiyor fakat zorluğundan ve türkçe kaynak yetersizliğinden vb sebeplerden çekiniyor çok faydalı olur bizi de bilgilendirin test sonucunda lütfen