Kedi Maltları Hakkında

DIVINA

Merhaba arkadaşlar 6 aylık bir oğlum var. Veterinerimiz kaliteli mama kullanıyorsanız malt kullanımına gerek yok dedi. Acaba sizin veterinerlerinizden de böyle diyenler var mı ?

13 CEVAP

simbakedi

malt ile mama alakasi ne ki? malt cok ayri bir dal. bazi ozel mamalar var malt barindiran ama zaten onu da ozel durumlar disinda kullanmiyor kimse. bence veterineriniz vitamin ile malti karistirmis. cunku dunyanin en kaliteli mamasi da olsa kediniz o tuyleri kusacak ya da midesinde birikecek hasta olacak. hem midesinde birikmesin hem kusmuk temizlemeyelim hem de kusarak strese girmesin diye aliyoruz malti zaten

diablerose

bi arkadasimin 2 yasinda kedisi var, hep kaliteli mama vermis. hic malt vermemis. turp gibi de yasayip gidiyor.
yumak falan kusmuyor. ben de iyi bi mama veriyorum ama malt da veriyorum 5 günde 1 sefer 4 santim. vermedigim bi donem oldu, bisi olmadi acikcasi ama veriorum garanti olsun diye

Gimlihanim

Vitamin ile maltı karıştırıyor olabilir misiniz? Ya da veterineriniz söylerken yanlış söylemiş olabilir mi? Çünkü iyi mamada evet vitamine gerek yok deniliyor. Ancak Malta her zaman ihtiyaç var 🤷🏻‍♀️

Melike0nur

Ben 5 yıldır kullanmıyorum birine çünkü ishal yapıyor. dışkısını kontrol ettigimde tüyleri görüyorum kakasinin bir kısmında Toplu şekilde görünüyor. Veteriner Malt vermenin çok da gerekli olmadığını söyledi kısa tuylulere haftada bir iki versen yeter dedi diğerlerine. Kısa tüylü kediler için pek sorun olmuyor sanırım. Ben düzenli tarıyorum tüy dökümleri de az

ailur0phile

Mama zaten sindirimi zorlayan bir şey. Yani tüy sindirime bir katkısı olmaz. Sürekli olmasada kullanılması gerekli özellikle kuru mama ile besleniyor ise. Uzun tüylü isede düzenli kullanılması gerekli.

hannnngggg

mama ile maltın ne alakası var ki malt kendini temizlerken yuttuğu tüyleri dıskı yoluyla atması icin, kusup midesi zarar görmesin diye kullanılıyor kedin sfenks falansa anlarım da mama ile ilgisini anlayamadım

hannnngggg

malt kullanmayıp bagırsagı tıkanan operasyon geçiren kediler gördüm hatta malt kullandığı halde tüy kusan ameliyat olan kediler de var

diablerose

bazi mamalardaki bitkisel lifler vs yetiyor anlasilan. ozellikle bu proplan RC hills gibi mamalar kedinin doymasi dısinda da turlu ihtiyaclarini karsiliyor. ama uzun tuylu kediler icin bence kullanilmali. bi de yakalik taktiysa kendini ne zamandir yalayamadiysa yakalik cikinca fazlaca yalanip cok daha fazla tuy yutuyor, bu gibi durumlarda kisa tuylu kediler de kesinlikle malt tuketmeli. mama ile maltin ilgisi bu sekilde. mamadaki bazi bitkisel icerikler malt gorevi goruyor

duman_cat_world

ne alakası var kaliteli mamayla, valla şu veterinerlerin sözlerine şaşıyorum :) malt tüy yumaklarını dışkı yoluyla atılmasını sağlar ve bağırsağın tıkanmamasını amaçlar. isterseniz enn kaliteli mamayı kullanın mutlaka malt kullanmalısınız. aksi taktirde minnoşların bagirsaklari tikanabiliyor maalesef operasyon gecirmeleri gerekebiliyor. bunu engellemek icin malt kullanımı onemli.

duman_cat_world

tabii bazı anti-hairball mamalar var. kedi kısa tüylüyse ve bu mamalardan kullanılıyorsa malta gerek kalmayabilir. ben olsam yine de verirdim malt, çok sık vermezdim ama. tedbir amacli.

kedi uzun tüylüyse mutlaka ama mutlaka malt kullanımlı hairball mama kullanilsa bile.

Gamsem

Malt ve mama çok ayrı şeyler .şahsen ben tüy problemi yüzünden çok sıkıntı yaşadım uzun tüylü bir minnoş tüy kusması malt verdiğim halde çocuğuma yetersiz geldi kullandığım malt değiştirdim rahatım şuan .ama demem o ki sadece mama asla olmaz ben maltla bile sıkıntı yaşadım kısa tüylü ise normal maltlar işinize yarar uzun tüylü ise bolivia ve veda en iyileri:)

DIVINA

Mama olarak acana first feast kullanıyorum. Ben de sizlerin dediği gibi tüy yumaklarının dışkıda çıkması için malt verilmesi gerektiğini okudum hep. Veterinerimiz böyle deyince çok şaşırdım. Önerdiğiniz maltlar var mı acaba ?

Warriorsans

Mama ile maltın ne alakası olabilir anlamadım. Bazı mamalar var ki malt etkisi var ama onlarda özel mamalar. Aslında şuan ben maltın kedimde ishal yaptığını düşünüyorum ve o sorunu çözmeye çalışıyorum. Keşke sadece mama yeterli olsa ama malt vermediği için midesinde bağırsaklarında tüy birikip tıkanma yaşayan ve ameliyat olmak zorunda kalan çok fazla hayvan gördüm