İdrar Yolu Enfeksiyonu

Gimlihanim

Bir tanıdığımızın kedisinde 2-3 gündür idrar yaparken zorlanma ve idrarında kan gözlemlemişler. Veterinere götürdüler ve tanı idrar yolu enfeksiyonu. Dişi ve 2 yaşında. 1 yaşına kadar Nd morina balıklı kitten mamasını kullandılar. 1 yaşında sonra ise Acana indoor entre (kısırlaştırılmış) kullandılar. Veteriner bu durumun mamadaki protein fazlalığından olduğunu düşündüğünü söylemiş. Şuanda veteriner serisi bir mama önermiş.

Sizlere danışmak istediğim konular şunlar:

  1. Bu hastalığın tedavisi nasıl oluyor? Antibiyotik başlamış ve bir de şurup önermiş. Tedaviyi bu şekilde yapacaklarmış.

  2. Veteriner serisi mamadan sonra hangi mamaları önerirsiniz?

  3. Bu sorunla karşılaşmış kişiler mama seçerken nelere dikkat etmeli?

  4. Bunun tekrarlanmaması için kullanmamız gerek herhangi bir takviye öneriniz var mı?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

30 CEVAP

Palyaco

Acana orijen nd yani çok et içeriğinin nelere mal olduğu belli oluyor ben veterinerimin ne kadar haklı olduğunu birkez daha anladım

orhdoner

Çok geçmiş olsun Allah şifa versin tez zamanda sağlığına kavuşur inşallah 🙏 Benim bu konuyla ilgili bir bilgim yok tanıdığımın da balına gelmedi ondan dolayı yorum yapamıyorum ama bu protein fazlalığı olayı nasıl oluyor ben anlamadım kediler zaten etçil hayvanlardır ama nasıl oluyor da fazla gelip hasta edebiliyor onu da hala çözebilmiş değilim kimisi diyor protein fazlasından birşey olmaz kimisi de böyle hasta olunca ondan oluyor diyor başına gelen varsa ben de okuyacağım bakalım nasıl ve neden kaynaklandı yani merak ediyorum ben de geçmiş olsun demek istedim ondan yazdım umarım çok çabuk atlatır yavrucak 🙏🥰

orhdoner

Gerçekten çok sıkıntılı bir durum çok üzüldüm böyle duyunca da insan daha da korkuyor bu sefer ne alıp yedirelim onu da şaşırdık artık gerçekten yani Allah iyi etsin ne diyim 🙏

Yine bir nd acana ve yine idrar yolu vakası. Butun bunlar tesadüf mü bilemiyorum gerçekten. Ben Royal'e geçtim şuan için kafam rahat ama bizi de belki ilerde başka sorunlar bekliyor. Hiçbir mama 4x4lük değil sadece şikayet oranı az ya da cok. Geçmiş olsun. Klinik mamaya devam edebildiiniz kadar edin. Akabinde daha uygun idrar saglıgını koruma vaadinde bulunan mamalara bakabilirsiniz. Yine ND isterseniz ND urinary, sanabelle urinary olabilir. Veya Optirenal ya da idrar ph ını destekler yazısını gördüğünüz mamalara bakabilirsiniz. Bütçenize göre ve kedinizin bünyesine iyi gelip gelmemesine göre kararı siz vereceksiniz.

simbakedi

4 senedir nd kullanan arkadasim asla boyle bir sorun yasamadi. sorunun mamada degil az su icilmesinden oldugunu dusunuyorum hala. ayrica bu urunu de son 1 ay kullanmis yani nasil bir etki edebilir ki bir anda zaten. daha uzun sure kullansaydi karsilasacagini dusunmuyorum. evde inek beslemiyoruz kedi besliyoruz. et orani dusuk bir mama almak cok sacma olur butce oldugu halde. iyi gelmeyen mamaya kimse devam etmesin hangi mama olursa olsun ama yok idrar yolu enfeksiyonu olcak, yok su olcak diye diye karbonhidrat dolu mamalar vermek cok daha zararli.

septikbaykus

Kızılcık suyu konusunu konuşmanın zamanı geldi.

https://www.biofeline.com/urun/biofeline-urinary-d-157

Birde şu ürüne bakınız

Palyaco

Ben bu sitede devamlı söylüyorum fazla proteinin sebeplerini sonra herkes bana sen yanlış biliyorsun diyorlardı yükleniyorlardi

Miscatt

Benim de 2 gün önce teyzemin dişi kedisinin başına geldi 2.sefer hiç idrar yapamıyordu çocuk. Veterinere gittiler yaş mama verilememesi gerektiğini söylemiş bol su ve 5 tane antibiyotik iğne vermiş her gün 1 tane olacak şekilde yapılacak. Allah şifa versin hepsine. Başka önerileri bende merak ediyorum şuan.

Ozge00

Yaş mama neden yasaklandı bilmiyorum fakat arkadaşımın kedisine aksine haftada 2 yaş Mama verin bolca su içmesini sağlayın dediler bolca da hareket ettirin oynatin dediler ve özel mama verdiler. 2 3 ay sonra büyük oranda düzeldi. Şuan çok dikkat ediyor. Mamaya ek olarak vitamin malt yoğurt vermesi yasak. Kızılcık suyu önerisine katılıyorum onun da faydası oluyor. Bazı mamalar kızılcık içeriyor.

duman_cat_world

Biz de 3 ay ND kullandık 3 haftadır da Acana indoor entree kısırlaştırılmış kedi mamasını kullanıyoruz. Şu anlık bir problem yaşamadık, inşallah yaşamayız :( Ancak bir şey fark ettim, kedim bu mamaya geçtiğimizden beri daha fazla su içiyor. Günlük bir kase bitiriyor nerdeyse. Zaten kısırlaştırıldıktan sonra yerinde duramaz oldu, baya hareketi maşallah 💙🧿 Umarım bir sağlık sorunu yaşamayız, açıkçası korktum :(

Gimlihanim

@duman_cat_world biofeline urinary tablet kullanıyordu ama sanırım geç kalmış kullanmaya başlamakta. Bilmiyorum gerçekten bu çocukları nasıl beslemeliyiz kafam karıştı 🤦🏻‍♀️ Umarım hepsi için en doğrusunu tercih ediyoruzdur. Veteriner serisi hangi mama önerildi henüz konuşamadık. Ancak sorduğumda buraya yazarım mutlaka. Çok teşekkür ederim ilginiz için 🙏🏻 Birde urinary tabletleri ne zaman kullanmaya başlanmalı? Bilginiz var mı bu konuda? Kısılaştırıldıktan sonra mı başlanıyor acaba?

Palyaco

En iyisi doğal kizilcik

Gimlihanim

@simbakedi aynı kedi daha önce bağırsak tıkanıklığı da yaşamıştı. Ben de suyu az tükettiğini düşünüyorum. Çünkü kısırlaştırıldıktan sonra önce bağırsak tıkanıklığı yaşadı. Yaş mama vermediğinde sürekli bir ağrısı vardı. Şimdi de idrar yolu enfeksiyonu. Muhtemelen suyu az tüketiyor. Bu iki sorun da aynı şeyi işaret ediyor. Hareket seviyesi de kısırlaştırıldıktan sonra çok düştü. O yüzden de ağır geliyor artık maması sanırım kedimize.

Palyaco

Aktardan aldığınız kizicigi sicak suyun içine atın 20 dakika dursun ama ateşte deyil pres makinesinde yapın sonra kavanoza koyup dolaba koyun yas mamasina 1 çay kasigi koyun verin haftada 2 sefer ben gimcat fleto elmali yasmama ya koyuyorum daha sulu

Gimlihanim

Herhangi bir öneriniz, tecrübeniz varsa paylaşırsanız çok minnettar oluruz. İlk defa başımıza geldi çok tedirginiz.