Sokaktaki Canlar Ne Olacak?

Baliminannesii

Merhaba arkadaşlar. Biraz uzun ama fikirlerinizi meraj ediyorum. Evdeki kedilerimizi sıcak sıcak otururken sokaktakiler bu soğukta aç aç geziyor. Bu durumu kafama takmadan edemiyorum. Mama vermek yeterli gelmiyor bana içim çok acıyor onları görünce. Özellikle minik yavrular bu soğukta çok zorlanıyor. Siz de benim gibi vicdanen kötü hissediyor musunuz? Hepsini eve almak keşke mümkün olsa. Bugün işe giderken apartmanın kapısını açık bıraktım üşürseler girsinler diye umarım apartmandakiler kızmazlar. Bu soğuklarda hep kapıyı açık bırakıp bir de apt girişine koliden yuva yapacağım. Kızarsalar kızsınlar benim vicdanım rahat etmiyor gerçekten. Sizler neler yapıyorsunuz kışın sokak hayvanları için?

11 CEVAP

Mehmetneroo

Valla ben muhtarla anlaşıp bizim evin çaprazında büyük bir baraka yaptırdım biraz maliyetli oldu ama 20 küsur kedi rahat rahat hareket ediyor ki aksi birşey olunca da odamın camından bakınca baraka görünüyor anormal durumda hemen evden çıkıp müdahale ediyorum

simbakedi

belediyeye soylenince getiriyorlar ben de mahallenin hayvan sorumlusu gibi bir abla var ona haber veriyorum o getirtiyor. iclerine daha koymadim ama ben de battaniye vs koycam. terziler var burada onlardan artan kumaslari rica etmistik oyle toplamistik gecen kis mesela, siz de terzilerden ya da kumascilardan rica edebilirsiniz boyle seyler verirler diye dusunuyorum

Anonymus297519

Bahçemde yuvalar var içinde uyuyorlar hepsine minder ve örtü koydum 3 kedi yuvada uyuyor yavrularda diğer yuvaya giriyor hepsine elimden geldiğince iyi bakıyorum vitaminlerini eksik etmiyorum haftada bir veya 2 defa balık tavuk haslıyorum iç dış parazitlerini de yaptım keske hepsini eve sokabilsem benimde içim rahat etmiyor

Renklipati

Hepimizin ortak üzüntüsü bu zaten havalar soğuyor ve onlar usuyecek..ben bahçede kedi evleri yaptım kendim yağmur görmüyor içine peluş battaniye koydum zaten düzenli hergun mama Su veriyorum içine girip uyuyorlar kedi evlerine yaş mama tavuk haşlayıp veriyorum karınlarını doyurup orda uyuyorlar yavru olanlar iki kedi birlikte girip uyuyorlar,, şuan tek çözüm bu keşke imkân olsa alsak ama bir değil beş değil okadar sokak canı varki sokaklar dolu

Uygun boyutta bir koliyi streçleyip veya poşetleyip dışarı koyabilirsiniz. Sıcak tutması için poşetlemeden önce kolinin tüm kenarlarına strafor yapıştırabilirsiniz. Açacağınız kedi kapısı yerden biraz daha yüksekte olsun. Ben birkaç tane yapmıştım, çok küçük koli olunca girmiyorlar. Ama çok büyük olunca da içerideki sıcaklığı korumak zorlaşıyor. O yüzden orta kararda bir koli seçin.
Ya da yapmaktan üşenirseniz internet sitelerinde hazır plastikten kedi evleri oluyor. Ahşaptan olanlar da var tabi fakat onlar daha pahalı. İçlerine polarlı bir şeyler koyup yanına da yemek koyduğunuzda kediler hemen sahipleniyor.
Yapacağınız veya alacağınız evlerin içine ağırlık koymayı unutmayın ki rüzgardan uçmasınlar.
Apartman olayı biraz riskli, herkes bu durumu kabul etmiyor malesef. O yüzden konuşup yapmanız sizin için daha yararlı olur.

Warriorsans

Benimde içim hiç rahat etmiyor elimden geldiğince kaliteli mama vermeye çalışıyorum ama yavru kediler var ve insandan çok korkuyorlar ve çok zayıflar onlarda yesin diye her yere mama bırakıyorum vitaminde sıkıyorum ki belki iyi gelir diye. kedi evi yapıcaz abimle hem ön hem arka bahçeye koyucaz. Sürekli onlarla ilgileniyorum belki yüzlerce sokak hayvanına bakıyorum ama yetemiyorum asla :(

Baliminannesii

O zaman ben de en kısa zamanda içine girebilecekleri bişeyler yapayım yoksa yastığa başımı rahat koyamıyorum.

AdaCoco

Yuvalar koyabilirsiniz. Benim de içim rahat etmiyor. Yuvaları olunca daha iyi olurlar. Ben bir merdivenin altına koyuyorum dışarıda sığınabilsinler diye. Mamalarını sularını vs. oraya koyuyorum. Yuva bırakanlar oluyor. Genelde evimde karton kutu olmadığı için koyamıyorum. Apartmanın kapısını açık bırakmak da olabilir fakat apartmandakiler kızdığı için yapamıyorum. En azından sığınacak bir yerlerinin olması içimizi rahatlatıyor☺️💖

orhdoner

Ben de yuvalar koydum apartman saçağının altına kaç yıldır oradalar bir de bazı komşular evlerinde yaptı ahşap yuva bir kaç tane var şükürler olsun bir de mama su kaplarını da gene saçağın altına ekliyorum ıslanmasın diye Allah hepsine yardım etsin yardımcı olan kişilerden ve sizlerde de Allah razı olsun 🙏🥰

D-O

Biz de kolinin dışını bantlayıp poşetle sarıyoruz, içine havlu koyuyoruz. Mama su kapları, sığınabilecekleri yerlere minder koyuyoruz. Ama bu soğuklarda özellikle yavru kedilere çok üzülüyorum. Çok soğuk gecelerde pet şişeye sıcak su (değdiğinde yakmayacak şekilde) hazırlayıp kutunun içine koyuyoruz, yavruların ısınması için. Belediyeden kedi evi istemek iyi fikirmiş. Trenyolda plastik evler görmüştüm ama pek kullanışlı görünmedi gözüme o fiyata.

Baliminannesii

Benle aynı duyguları paylaşan birilerinin olduğunu görmek sevindirdi. Mutlaka bişeyler yapacağım. Keşke bütün insanlık bizim gibi düşünse memlekette aç hayvan kalmazdı :( yine de elimizden geleni yapıyoruz Allah yardımcımız olsun