Kızgınlık Dönemi

Gimlihanim

Merhaba. Kızım ilk defa kızgınlığa giriyor sanırım. Belirtileri nedir acaba? En belirgin nereden anlarım? İştahı hiç yok acaba o yüzden olabilir mi? Nelere dikkat etmeliyim? Ne yedirebilirim? Önerilerinize ve bilgilerinize ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim.

10 CEVAP

Ozge00

Pop kaldırma ve yerde yuvarlanma da var. Bizimkindr hiç olmadı ama belirtiler arasında bunlar da

Ozge00

Kediden kediye değişiyor. Bazısının iştahı açılırken bazısının kapanıyor. Bu da bir belirti tabi ki. Etrafa çok sürtünme. Sık sık miyavlama veya bağırma. Çok sevilme isteği veya sevilmeme isteği (dokunmaniza izin vermeme, dokununca agresiflesme gibi), işaretleme yani bazı yerlere idrar yapma gibi belirtiler olabiliyor. Her şekilde anlaşılıyor

Ozgvl

Kızgınlık döneminde çoğu kedi fazla sevecen olur. Sürekli sana sürtünüp sevdirir. Saldırgan olanlar da varmış sanırım. Benimkileri tam hatırlayamadım ama yemelerinde bir sıkıntı yoktu tam tersi yemek verdiğim halde sanki açmış gibi sürekli miyavlıyorlardı. Çok üstüne gitmemeye çalış. Sevdirmek istediğinde sev ama eğer saldırganlaşırsa bırak. En sevdiği mamayı vermeyi dene. Eğer hiç yemiyorsa varsa sen de malt deneyebilirsin. Mamaya malt karıştırıp verebilirsin.

Ozgvl

Genelde normaldir bu durum diye biliyorum ama yine de bir veterinere danışın bence yemek olayını.

Gimlihanim

Danışacağım çok teşekkür ederim 🙏🏻🙏🏻 @Ozgvl

Lils

Aşırı miyavlama ama klasik bir miyavlama değil. Anlarsınız o yüzden sadece iştahsızlık kızgınlık olmayabilir.

Gimlihanim

Henüz kısırlaştırmadık. Lütfen bu konuda beni kınamayın. Veterinerimiz özel durumundan dolayı 1 yaşını geçmesini istedi. Yapabileceğim bir şey yoktu.

Gimlihanim

@Ozge00 evet sabah aşırı sevdiriyordu kendini. Sonra akşam saatlerine doğru sevince sinirlenmeye başladı. Hiiiç iştahı da yok. Sanırım kızgınlığa giriyor. Peki bu dönemde nasıl davranmalıyım? Evet oyunlar oynatarak dikkatini dağıtmalıyım biliyorum. Ama başka ne yapabilirim?

Gimlihanim

Yaş mama veriyorum. Dün kuru mamasını yiyordu. Bugün ona da yanaşmadı. Azıcık azıcık yaş mama yiyor ara ara veriyorum. Biraz da tedirgin oldum açıkçası yemeyince korktum

Gimlihanim

@Lils Sanırım daha başında. Dün böyle değildi çünkü. İlk defa olunca sanırım o da korktu. Bi tuhaf oldu çocuğum. Birkaç kere garip sesler çıkardı aslında ama emin olamamıştık.