Sürekli Aynı Mama Yedirilir Mi?

Kursademine

British kedime orijen mama yediriyorum 6 aydır aynı mamayı yiyor. Sizce arada bir başka mama yedirmelimiyim mesela acana

14 CEVAP

Renklipati

11 aydır bende sadece acana ile besledim sadece aroma değişimine gittim nerdeyse tüm çeşitlerini kullandım,marka değilde eğer kendinize yarıyorsa marka değilde aroma değişikliği yapın derim..ben bu konuda hiç sıkıntı yaşamadım

hannnngggg

mamalar arasında rotasyon yapmanın faydalı olduğunu düşünüyorum şahsen ben öyle yapıyorum bir mama 6 aydan fazla kullanılmamalı diye düşünüyorum mesela 5 yada 10 kg bitti başka bir mamaya geçmek mantıklı geliyor birinde olan vitamin ve değerler diğerinde olmuyor o vitaminden fakir kalsın istemiyorum hem lezzet açısından farklı tatlar denemiş oluyor sıkılmıyor hem mamanın yarayıp yaramadığını veya yaramadıysa neden kaynaklandığını çözebilmek daha kolay olur diye umuyorum

Gimlihanim

Mamadan çok memnunsanız. Kedinize iyi geldiyse bence çok oynamayın. Ancak kediler bazen sıkılıyorlar sürekli aynı mamayı yemekten. Bu gibi durumlarda da dayatmak manasız geliyor bana açıkçası. Tamamen kedinizin durumuna göre hareket etmelisiniz bence.

septikbaykus

Büyüme çağında yavru mamayı değiştirmeyin derim. Bazı üyeler çorap değiştirir gibi mama değişiyor. Kullandığınız mama sorun çıkarmıyorsa değişmeyin. Sonra ishal , tüy dökümü vs sorunlar yaratıyor

septikbaykus

Orijen birçok aromayı barındıran bir mama zaten. hem tavuk hem hindi hem balık vs. Monoprotein bir mama değil. bu sebeple devam etmeli.

ŞAHSİ FİKRİM.

Warriorsans

Bence mamalar dönüşümlü kullanılmalı 5 6 ayda 1 değiştirilmeli sonuçta hep aynı mamayı yemesi hem kediyi sıkar hemde her mamada değerler farklı olduğu için farklı yemesi daha iyi olur. Yine kullandığınız markanın farklı aromalarına bakabilirsiniz yada acanaya da geçebilirsiniz.

Ozge00

Yavrulukta ben değişim yapmadım. Yetişkinlikten itibaren başladım. Veteriner de yavruluk döneminde önermedi zaten.

zfrshn

Mamanız iyi farklı protein kaynakları olabilir balık kuzu vb. gibi

Palyaco

Yavruluk döneminde değiştirmeyin protein agar ama haretliyse yesin ama hareketsizse bu maden uzak durun

duman_cat_world

Tabii ki değişik yapılmalı. Sonuçta hiçbir kuru mama masum değil o yüzden farklı farklı mamaları kullanmak gerek. Orijen ve Acana’yı dönüşümlü kullanabilirsiniz misal. Orijen seven kediler genelde Acana seviyor. Zaten Orijen kedinize ağır gelmediyse Acana da gelmez. Sağlıklı günler🌼

simbakedi

ben de rotasyonlu gitme taraftariyim. ama orijen kullaniyorsaniz mesela butun aromalari deneyin, sonra acana gecerseniz 1-2 aroma deneyip tekrar orijen gecin. zaten cok benzer mamalar sorun olacagini cok dusunmuyorum.

Lils

En az yılda 1 en fazla yılda 3 değiştirilmeli bence

Ayssgul

Açıkçası bir mamanın kedim üzerindeki etkisi önemli olan. Doğru mamayı bulmuşsam, kızıma iyi geliyorsa, severek yiyorsa benim için sorun yok. Devam ederim. Ancak sıkılmaya başladıysa, iyi gelmiyorsa tabi ki değiştiririm. Sonuçta dayatmanın bir anlamı yok.

buseevecan

Mamanız kaliteli ve bütün besinleri yeteri oranda aldığını düşünüyorsanız hiçbir sorun olmaz. Sadece veteriner biri bana kediyi gurmeleştirmeyin dedi . Yani tek mama vermeyin bu ileriki dönemlerde farklı mama yememelerine sebep oluyor . Onun haricinde tek bir markayı uzun süre kullanmanın hiçbir zararı yoktur