Durdurulamayan Kedim.

cattac

Selamlar. 1.5 yaşında erkek tekir kedim var, kısırlaştırıldı. Kendisiyle şöyle bir sorunumuz var; sürekli dışarı çıkmak istiyor, her gün akşam 7 gibi kapının önüne gider bas bas miyavlar, bütün binayı ayağa kaldırır, ben de her gün tasmayı takıp 1 saat gezdiririm. Ama artık yetişemiyorum, işim oluyor, geç geliyorum, komşular şikayet ediyor.

Her türlü mamanın en iyisini alırım, en pahalı kuru mama, günde 2-3 sefer yaş mama, Her gün çeşit çeşit ödül mamaları yer. Almadığım oyuncak kalmadı, evi tamamen kediye göre dizayn ettim, bütün duvarlar salıncak dolu, tırmanma tahtaları dolu.

Oyun oynayarak vazgeçirmek istiyorum işe yaramıyor, sokağa atamam 2. Gün ölür, başkasına versem benim gibi bakamaz. Çaresiz kaldım :(

15 CEVAP

Miscatt

Yapacak bişey yok gibi ilgi istiyolar. Bu ilgi hergün daha fazlaya çıkıyor her gün daha fazla ilgi bekliyorlar😇 Günde 2-3 kere yaş mama veriyorum demişsinşz ilerde böbrek sorunu olabilir diye uyarmak istedim ayrıca Allah korusun inşallah olmaz tabi ama yine de dikkat edin olur mu🙏🏻

duman_cat_world

Tam tersine yaş mama vermek böbreklere çok iti geliyor. Sonuçta sıvı alımını desteklemiş oluyoruz. Hem insanların hem de kedilerin böbreğini koruyabilmek için bol su tüketimi şart...Sıklıkla yaş mama vermekle iyi yapıyorsunuz🙏

Kuru mamanın nem oranı çok düşük oluyor kediler su ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Bu yüzden yaş mamagla desteklemek şahane olur 😊🙏💕

Miscatt

Duman yanlış bilgi veriyorsun her seferinde. Yanlış bilgi vermekten eline ne geçiyor? Tam tersi yaş mamanın fazla kullanımı kedilerin su içmesini yavaşlatıyor çünkü su ihtiyacını yaş mamadan alıyor. Su içmediği için idrar yolu ve böbrek hastası oluyolar.
Tanıdığım bütün veterinerler aynı şeyi söylüyor siz neye dayanarak bunu söylüyorsunuz? Kuru mama dişlerde ki tartarı önler yaş mama önlemez bu da tam tersi. Benim oğlum bi ara kuru mama yemiyordu yaş mama yiyordu yada yaş-kuru karıştırıp yiyordu veteriner hergün yaş mama yemesinin ilerde sıkıntı olacağını söyledi bir başka veteriner de aynı şekilde. Teyzemin kedisi sırf her gün sabahları yaş mama yemekten idrar yolu enfeksiyonu oldu.

orhdoner

Merhaba benim erkek kedim de öyle sürekli istiyor balkona çıkarıyoruz camları aç diyor açıyorum ordan bakıyor kendisi rahatsız olduğu için ben dışarı çıkarmıyorum zaten dışardan hastalık aldı diye ben de gun için de işte oyun oynatıp yormaya çalışıyorum ayrıca arkadaşı da var zaten dişi kedi onunla da oynuyor vakit geçiriyorlar bu şekilde biraz zor oluyor ama ne yapalım artık herşey onlar için Allah razı olsun sizden bu arada çok güzel ve sabırlı bakıyorsunuz 🙏☺️

duman_cat_world

Ayrıca kuru mama dişlerin düşmanı tartar ve plak oluşuma sebebiyet verebiliyor maalesef, bu konuda da yaş mama kuru mamanın önüne geçiyor... 🌼

Hatta forumda kedisini sadece yaş mamayla besleyen bir üye vardı sanırım kendisi @deniznergis ‘ti umarım yanlış hatırlamıyorumdur.

Yurtdışında yaş mama diyetiyle beslemek çok popüler.

Gimlihanim

Durumunuz el veriyorsa belki yanına bir arkadaş sahiplenenilirsiniz. Beraber oyun oynarlar enerjisini atar. Sıkıldığı için çıkmak istiyor olabilir dışarıya. Onunla oynarken yorulur, enerjisini atarsa dışarıya vakti kalmaz. Biz ne kadar oyunlar oynasak da onlarla yeterli gelmiyor, iki kedinin oyun oynaması bir başka oluyor.

@z-liyya'ya asla kayılmıyorum. Kediler cezadan anlamaz. Dışarı çıkmak istediğine kızdığınız için su sıktığınız da anlamaz. Elinizdeki kedi istediğiniz kadar pamuk gibi olsun bu tür cezalara devam ederseniz kısa sürede bal gibi bir canavar yetiştirirsiniz. Agresyon ve davranış problemleri başlar, aranızdaki ilişki zarar görür hatta belki hiç düzelemeyecek bir hal alır. O yüzden mevzu ne olursa olsun kedinizle çatışmaya girmeyin.

İkincisi; sokak geni diye bir şey yok. Olsa da sadece tekirlere özgü olmazdı. Aynı şeyi bir british de yapabilir çünkü cinsi ne olursa olsun kedi kedidir.

Mehdem

Dışarı çıkardıkça ister şartları zorlar. Çıkarmayın bir süre sonra alışır. Bende kedimi hamileyken eve almıştım sokakta fıldır fıldır gezen bir kediydi. hala gün içinde miyavlar durur hiç oralı olmuyorum

edadnmzr

Dışarı çıkarmaya devam ederseniz hep isteyecek. Benim kedim dışarda herkese sırnaşan oynayan koşan bir kediydi 3 aylıkken aldığımda. Sonra hiç çıkarmadım bir hevesle 6 aylık olduğunda tasma aldım dışarı çıkarırım diye. Kedim o gün dışardan o kadar korktu ki nereye kaçacağını bilemedi tasmadan da kurtuldu Allahtan evimize doğru koştu. Eve gidene kadar aklım çıktı. O kadar dışarda oynayan korkmayan kedim 3 ay çıkmayınca eve alışmış dışardan korkar olmuş. Bir daha çıkarmam zaten kendisi de çıkmak istemiyor, hem dışarda mikrop hastalık kapabilir. Anca şu an kapıdan kaçarsa apartmanda yuvarlanıyor ona çözüm bulamadım :D ama hiç kaçmaz dışarı çıkmaz. Alıştırmak kolay, siz miyavladığı zaman onu çıkarmayın belki balkona çıkarabilirsiniz kucağınızda veya yanında durarak, alışacaktır :)

Baliminannesii

Yanına bir arkadaş sahiplenin gerçekten bizim kedi artık bizi bile görmüyor mfkfk

z-liyya

Yanına arkadas almalısınız oda erkek olsun ama yoksa dişi olursa butun gun çiftleşme haraketleri yapar bu sefer 😣 birde tekir kediler cogunlukla sokak ruhlu ne kadar evde doğarsa doğsın sokakgenleri var şöyle dıyım benım 4-5 yıl önce tekır kedım vardı dişi hıc dısarı gormedı çiftlesme zamanı kaçtı bidaha asla eve gelmek istemedi ne kadar eve getirsemde , ölmedide gayet fıstık gibi yaşadı sokakta gordu beni tanımamış gibi yapıp kaçtı sırf eve getirmeyım dıye ( hain kız eksnwjs) yani en yisi ona arkadas almalısınız ve sokaga çıkarmayın cunku alıstı birde fıs fıs su alın her kapıya yaklastıgında sıkın en azından sudan kacar bıdaha yapmaz yoksa artık sız her bagırdında cıkarttıgınız için alışmış buna ..

Lils

Aslında tekir kedi ile alakası yok kedinin kişiliği ile alakalı dışarı çıkmayı sevip sevmemesi. Benim kedimi sadece babanemin evinin küçük bahçesi civarında gezdiriyorum tasma ile orayı seviyor ama 4 ay sokakta yaşamış bir kedi olmasına rağmen evin kapısından korkuyor. Dışarı asla çıkmıyor kucakta bile.

Lokumcukk

Bende kedimi istediği sürece her gün bahçeye çıkarıyorum Lokumda aynı sizinki gibi akşam çıkmak istiyordu ama akşam sokaktaki kedilerin avlanma saati olduğu için vahşi oluyorlar Eğer gündüz müsait olduğunuz bir saatiniz varsa o saatte çıkarın gündüz çıkınca gece çıkmak istemiyorlar yoruluyorlar Ben bu şekilde üstesinden geldim gece kapı önü miyavlamalarının hdh

Warriorsans

Benim kedim de bir ara dışarıya çıkmak için delirmişti ama çok kısa bir dönem sürdü hatta o ara gezdirmek için tasma almıştım şimdi dışarıya çıkarmaya çalışıyorum asla çıkmıyor 2 yürüsün güneşlensin diyorum yok asla çıkaramıyorum 😅

Aynı bela bende de var. İmkanınız olduğu kadar çıkarın enerjisini atsın. Bunu belirli bir periyoda oturtursanız çok sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyorum. Her gün belirlediğiniz saatten dışarı çıkmazsanız bir rutin oluşturmuş olursunuz, bir süre boyunca sürekli çıkmak için miyavlar ama belirlenen saatler dışında çıkmayacağını anladığında sizin programınıza uyum sağlar.