Kısır Kedilerin Kilo Alması Nasıl Önlenir ?

oykuyildiz

Kısır kedilerin kilo alması nasıl önlenir ?
Kedim 1.5 ayda 5350 den 5700 olmuş boyu uzun ama kilo alsın istemiyorum . hareket oranı az .

13 CEVAP

simbakedi

benimki de aynı şekilde... şu an azaltarak gidiyoruz kısır mamasını normal kilosunun ölçülerine indirmeye çalışıyoruz. yaş mamayla alakası yok bence durumun ama kuru mama miktarı çok önemli. bir de aldığınız kuru mamanın karbonhidrat oranı yüksekse o da kilo alımına zemin hazırlar. aluminyum toplarla, zıplayan toplarla oynatıyorum ben başka oyuncak almadım ki koşsun diye siz de böyle yapabilirsiniz belki hoşuna gider

blue_hpood

bu arada yaş mama kilo alımına sebep olmaz, kuru mama sebep olur, bol bol su oranını arttırın ve hareket etmesini sağlayın. gereken miktardan fazla beslemeyin.

septikbaykus

Gramaj kısıp hareket arttırarak. Birde mama önemli tabi. Protein / karbonat oranı , kalori değeri ve yağ oranı vs vs parametreler

dilanbulent

Hangi kuru mamayı kullanıyorsunuz? Eğer tahıl oranı çok yüksek bir kuru mama kullanıyorsanız kilo alımı olabiliyor.

Fazla yaş mama vermek de kilo alımına sebep olabilir. Ne kadar süreyle yaş mama veriyorsunuz?

Ayrıca kediniz hareketsiz bir kediyse ve çok fazla yaş mama verip tahıl oranı yüksek bir kuru mama kullanıyorsanız kilo alımı kaçınılmaz oluyor.

Lils

Mama miktarını kontrol edebilirsiniz ve öğünlü beslemiyorsanız öğünlü beslemeye başlayın bence.

blue_hpood

hareket oranını arttırmak için uygun yollar bulmalısınız. bol bol yaş mama ve et, kuru mama kilo almasına sebep olur, tahıllı veya tahılsız fark etmez:)

dilanbulent

@blue_hpood Felix, Whiskas gibi içeriğinde doğru dürüst et dahi bulunmayan mamalar maalesef kilo alımına sebep olabiliyorlar...

septikbaykus

Bu gidişle obez olur. Şuanki kilosu aşırı değil ama gidişat iyi değil

Elifsonmez

Verdiğiniz grama dikkat edin ödül mamaları yaş mamaları fazla fazla vermeyin

duman_cat_world

Bizim de tam tersi :)

Çok koşuyor su içiyor dolayısıyla yüksek proteinli hayvansal protein kaynağı yüksek olan bir mama olan acana kullanıyoruz. Bir problem yaşamadık. Ancak kedimize kilo aldıramıyoruz bir türlü :) o yüzden mamadan fazla fazla veriyorum bir de somon yağı kullanıyoruz.

Kedim bu konuda bana çekmiş :) herkes kilo vermeye çalışırken ben dengeli beslenip kilo almaya çalışıyorum hsgsjsjs kedim de ben de çok hareketliyiz ve o yüzden kilo alamıyoruz biraz zayıfız :)

Zeynepulku

1 bardak hills s/d 108 gram gelirken
1 bardak exclusion 72 gram geliyor.

Yani gramaj mamadan mamaya fark ediyor. Kullandığınız mamayı söylerseniz aynı mamayı kullananlar daha çabuk yardımcı olabilir. Veya 1,5 kglik paket kullanıyorsanız bardakla başka kaba boşaltıp 1,5 kg/ bardak sayısı 'ndan 1 bardağın gramımi bulabilirsiniz

oykuyildiz

Benji biraz sakin bir kedi hatta fazla sakin :) ben biraz yaş mama vermiştim şu 1-2 ayda birde mamasını 70 gr falan veriyorum mamayı 60 a düşürürsem almaz heralde

oykuyildiz

1 su bardağı kuru mama kaç gram geliyor bilen var mı peki