5 Kg Kuru Mama Nasıl Saklanmalı ?

Mustafa245

Kedime önceden çoğunlukla açık mama alıyordum ve 1 kilo olarak aldığım mamayı 2 tane 1 kiloluk kavanoza koyuyordum. Fakat açık mamalar konusunda biraz araştırma yaptıktan sonra 5 kg olacak şekilde kapalı mama almak istiyorum fakat 5 kg olan mamayı nasıl bozmadan saklayabilirim? Kedim 3.5 aylık aylık 1.5 ila 2 kilo arası mama yiyor.

15 CEVAP

simbakedi

ben 1.5-2kglık bir saklama kabı kullanıyorum. belki daha küçüktür emin değilim. öncelikle 5kglık mamadan aldığı kadarını kaba koyuyorum sonra paketi ya zipinden ya da mandallayarak kapatıyorum. mamayı saklama kabından mama kabına koyuyorum, saklama kabında mama kalmadığında da paketi açıyorum. bu şekilde 10kiloluk mamayı da sakladım 5kg da hiç bayatlamadı

Renklipati

Ben cam kavanoz da saklıyorum tüm mamayı açınca poşetinde bırakmıyor um

orhdoner

Gene kavanozlara koyup saklayabilirsiniz ışık almayan bir yerde ya da çıtçıtlı poşetlere ekleyip saklayabilirsiniz

Lils

Ben kloroplast açılıp kapanabilen küçük boy fermuarlı poşet alıp mamaları onlara doldurup sonra mamanın orijinal paketine geri koymuştum üst üste. Orijinal paketinde havasını alıp kilidini kapatıp 1 tane mandal ile yine kapatmıştım. 12 kg mama asla bozulmadı tek kedi için. Mama mystic idi bu arada 3 kilosunu kuzenimin kedisine vermiştim.

Mustafa245

@orhdoner Hocam aklımda şöyle fikir var doğru mudur sizce ? 2.5 kilo civarı mamayı kavanoza koymak. Geri kalan 2.5 kg mamayı ise kendi poşetinde bırakmak. Plastik kap kullanmak istemiyorum ve kavanozları bitince yıkıyorum.

Ben 3 kiloluk cam kavanoza koyuyorum yaklaşık 1.5 ay yetiyor. Kalanı da kendi paketinde havasını iyice alıp kapatıyorum streçe sarıp güneş almayan bir yere kaldırıyorum. Bozulma bayatlama gibi bir sorun yaşamadım

hannnngggg

ben mamayı kendi paketinde saklıyorum oradan 1,5 kg yoğurt kovalarına aktarıp kapağını kapatıyorum hergun kasesine yogurt kovasından koyuyorum kovadaki bitince zipli paketi açıp kovaya ekliyorum paket sürekli açılmamış oluyor plastik diye bir sakıncası var mıdır emin değilim ama bir sorunla karşılaşmadım 10 kg da bu şekilde kullandım 5 kg suan aynı şekilde kullanıyorum banyoda saklıyorum bir bölüm var orada karanlıkta duruyor sık sıkta kontrol ediyorum paketin ağzı hava alıyor mu diye zipi bazen tık tık atabiliyor paketlerin

orhdoner

Olabilir yapabilirsiniz o şekilde kendi paketinde kilit varsa geri kalanı orda kalabilir eğer yoksa o zaman kilitli poşetlere ekleyin mama poşetine koyun tekrardan ışık almayan ve hava almayan yerde olursa daha iyi olur bayatlamaz

Mustafa245

Hocam bozita marka kuru mamaya geçiş yaptık onu kullanıyorum kedim için tam bilmiyorum fakat yüksek ihtimal bozita marka kuru mamanın kedi paketinde kilidi vardır.

blue_hpood

10 kiloluk n&d kullanıyorum, bir kavanozda haftalık maması duruyor, buzdolabında. mama orijinal ambalajında normal bir dolapta. orijinal ambalajından çıkarmanızı tavsiye etmem.

Palyaco

Markette satılan melemen kavanozlara dolduruyorum cok pratik oluyor ve bayatlamiyor 3 tl kavanoz fiyati

Palyaco

10 adet 5 kg aliyor kavanozlar

septikbaykus

Protein tozu kabı

simbakedi

bozitanın 10 kilosunda zip vardı kittenda diğerlerinde de vardır. ama zipi sürekli açıp kapamak da mantıklı değil yine dediğiniz gibi kavanoza vs koymak daha sağlıklı

Ayssgul

Cam kavanoza doldurup, güneş görmeyen, serin, kuru bir yerde saklıyorum. Kapağını iyice kapatıyorum ki hava almasın. Bu şekilde saklıyoruz biz.