Kedim Nefes Alırken Zorlanıyor

merhaba, iki tane kedim var maya ve mia. maya gayet sağlıklı fakat mia nefes alırken zorlanıyor ve bazen öksürür gibi olup tıkanıyor. veterinere götürdüm 4 aylıkken yavru daha 2 ay sonra tekrar görelim dendi. bu süreçte bi kez daha nefes alması sıkıntılı olunca başka bir veterinere götürdüm "anneden geçmiş kronik soluk borusu tıkalı herhangi bir tedavisi yok bağışıklığı yüksek tutmalısınız" diyerek vitamin verdi ve haftaya tekrar gelin dedi. tüm bunları sadece röntgene bakarak söyledi. 6 aydır bir kez hırçınlaşmayan kedimin tısslamasına sebep oldu ayrıca. 4 gün içinde farklı bir kaç kişiye danışarak iyi olduğunu düşündüğümüz farklı bir veterinere götürdüm dün röntgen ve kan testi yaparak enfeksiyon kaptığını söyledi. hava ve antibiyotik tedavisi verdi. bugün verdiğim antibiyotiği az önce kustu. uykusundan uyanıp ara ara ağzından ses çıkarıp bi şey çiğniyor gibi yapıyor. ne yapmalıyım bi bilgisi olan var mı? bu enfeksiyon 3 aydır benim bebeğimdeydi ve sonra gel denildiği için ilerledi mi ciğerinde? şimdi antibiyotiği kesmemi söylediler. ne yapmam gerekiyor çok çaresiz kaldım

9 CEVAP

Ahmetemind

Maalesef kedilerde solunum yolu sorunları genelde inatçı oluyor. Hem neyden kaynaklandığının anlaşılması, hem de direkt tedavi edilmesi pek mümkün olmuyor. En azından benim deneyimlediğim kadarıyla böyle.
Sanırım bulunduğunuz durum içerisinde yapabileceğiniz en mantıklı şey üçüncü bir taraftan daha görüş almak. Bir veterinere daha gidin, mümkünse internette sıkça tavsiye edilen bir kliniğe. Daha sonra şu ana kadar size söylenenleri değerlendirip karar vermeye çalışın. Maalesef aklıma başka bir şey gelmiyor, yardımcı olabileceğim pek bir şey yok ): geçmiş olsun

teddybal

Hangi şehirdesiniz, ona göre emin olunan iyi bir klinik önerilir nihayi karara varılır belki? Çok geçmiş olsun bu arada😔

çok teşekkür ederim bu götürdüğüm 3. veteriner bu bebeğim 4 aylık olana kadar kuru mama yaş mamaya geçiş yapmamıştı. sürekli süt tozu ile besledik. bu 1 hafta içerisinde 3 veterinere götürdük. en son çok deneyimli bir hoca gördü kedimi. Uludağ üniversitesi eski dekanı prof dr. tahlilleri iyice yapıp hava takviyesi ve antibiyotik önerdi. kedimi her veterinere götürüşüm demek biraz daha yıpranması demek dün geceden beri uykusunda titriyor. çok güzel karakterli bir bebek aslında bu kadar yıpranmasına dayanamıyorum. her hekim farklı bir şey söyledi çok yıpratıcı bir süreçti. şuan enfeksiyonunun olduğunu biliyoruz fakat her ne kadar iyiliği için olsa da antibiyotiği bünyesi kaldırmıyor bu durumu yaşayan var mıdır ki antibiyotik kullanmasak hava desteği ile atlatabilir miyiz bu süreci antibiyotik kullansak kedimde daha fazla bi tahribat bırakmaz mı

merhaba Bursa da ikamet ediyoruz

ebruafsr

Benim kedimde de ciddi bir üst solunum yolu enfeksiyonu vardı. Ben bilmiyordum veterinere gidince öğrendim ciğerleri de çok doluymuş. 5 günlük bir tedavi süreci oldu. Antibiyotik iğnesi yaptı. Kedinizin yanında sigara içiliyorsa içilmemesine çok dikkat edin. Parfümler ve kimyasal maddeler de çok etkili bu süreçte bunlardan uzal tutmaya çalışın.

yanlarında kesinlikle sigara içilmiyor parfüm vb kokulu şeylerde sıkılmıyor bize böyle bir tedavi süreci yapmadılar işte antibiyotik içir dediler fakat içmiyor napcaz bilmiyorum teşekkür ederim

teddybal

Antibiyotik kullanmadan enfeksiyonu bitiremezsiniz, kullanın bittikten sonra bağışıklık güçlendirici takviyeler ve pre/probiyotik kullanarak toparlarsınız. Bence son gittiğiniz hoca iyi duruyor, arayarak durumun gidişatından haberdar edin antibiyotiği kustuğunu söyleyin ki tedavinin gitmediğini öğrensin başka bir yolla verir belki, hem antibiyotik sonrası takviye gerekiyor mu sorar bizzat ondan öğrenirsiniz hangi marka hangi takviye almanız gerektiğini. Geçmiş olsun.

çok teşekkür ederim 🙏🏻

Ahmetemind

Hava desteği zaten oldukça önemli, kediyi çok rahatlatıyor o. Ancak antibiyotik tedavisinin de çok önemli olduğunu düşünüyorum ben. Evet yıpratıcı oluyor biraz, ben 30-40 günlük bebek kedilerde kullanmak zorunda kalmıştım antibiyotik ve antibiyotiği verirken çok çekiniyordum. Hatta ilk antibiyotik işe yaramamıştı, en baştan farklı bir antibiyotik kullanmamız gerekmişti. Çok zorluydu ve yavrulara da pek iyi etki etmiyordu başta. Ancak 10-14 günlük antibiyotik kullanımının sonunda ilaç etkilerini göstermeye başladı, baya toparladılar ve şuan çok sağlıklılar. O yüzden antibiyotik kullanmanızı öneririm ben.
Tabi burada önemli olan benim önerdiğim değil, veterinerin önerdiği. Antibiyotiği veren son gittiğiniz hekimi tekrardan bi ziyaret edin bence. Antibiyotiğin daha hafif bir muadilini veya farklı bir türünü verir belki. Hem siz hem de kediniz için daha kolay bir süreç olur böylece