Fipten Korunmak Mümkün Mü?

Baliminannesii

2 kedimi de hiç evden çıkarmıyorum aşılarına dikkat ediyorum. Eve geldiğimde elimi yıkamadan dokunmuyorum ama yine de fip olma ihtimalleri var mı? Hep bu korkuyla yaşıyorum ya bişey olursa diye. Fip sadece dışarıda mı bulaşır? Nası koruyabiliriz?

5 CEVAP

Warriorsans

Fip corona virüsün mutasyona uğramış hali ve bildiğim kadarıyla kediniz korona negatifse fip olma olasılığı yok. Sokak kedilerinin yüzde 90 ında korona pozitif oluyor ve sokak şartlarına rağmen küçük bir bölümünde fip e çeviriyor. Bu konuda kedinizin bağışıklığını güçlü tutmanız ve özellikle sokak hayvanlarıyla temasınız varsa bütün hastalıklardan ve parazitten de korumak için eve geldiğinizde ellerinizi iyice yıkayıp üzerinizi değiştirmeniz ve ayakkabılarınızı ev içinde bırakmamanız (ayakkabılık vs kedinin ulaşamayacağı yerde olmalı) gerekir

orhdoner

Merhaba aynı korku bende de var bence bağışıklık güçlü olunca hasta olmazlar gibi geliyor bana ondan dolayı güçlü tutmak için kefir probiyotik yoğurt veriyorum ben düzenli olarak ekstra vitamin vermek zaten bu sefer de başka hastalıklar çıkarıyor gerek duymuyorum. Herkesin yavrusuna Allah tan uzun sağlıklı ömürler dilerim 🙏☺️

Lavinia17

bağışıklık düşüklüğü ve stres sebep oluyor bunlara dikkat etmek önemli.

duman_cat_world

Bagisiklik ve stres en onemli faktor. Olabildigince stresten uzak tutar ve mutlu olmasini saglarsak ihtimal azaliyor. Ayrica sokaktaki cogu kedi corona pozitif. Onemli olan corona’nın fip’e donusmemesi. Hayati tehlike o zaman basliyor :(

Warriorsans

Ve tabi ki stresten uzak mutlu bir hayat en önemlisi