Her Gün Yaş Mama Verebilir Miyim?

sundowndread

Kedim kısırlaştırıldıktan sonra yaş mamayı sık verdim bir müddet. Daha sonra alıştı vermediğim gün burnumdan getiriyor sürekli beni dolaba götürüyor ne kadar oyalasamda bir yere kadar kanıyor sonra soluğu yine dolapta alıyor. Ben bir yaş mamayı açtıysam onu en az 5 güne yayıyorum. Küçük kaşıkla bir ya da iki kaşık veriyorum günde en fazla. Bu şekilde vermem onun için zararlı olur mu? Evden asla bir şey yemiyor. Evde yaptığımız tavuk ete hiç bakmıyor. Kuru mamasını da yiyor o konuda sıkıntı yok. Ama yaş mama konusunda kafam karışık

16 CEVAP

Warriorsans

Bu arada fazla yaş mama tüketimi ishal yapmaz bu yanlış bir bilgidir. Eğer kediniz yaş mama yediğinde ishal oluyorsa verdiğiniz yaş mama kedinize yaramamış demektir.

3kedilikiz

kediye sürekli yaş mama verilmesi yararlı değil ishal yapabilir kuru mama yiyorsa sıkıntı yok yaşmama bir müddet vermeyin bir kaç güne istemeyi keser. Kedilerin baharatlı şeyler yemesi onlar için kötü tavuk et yememesi onun yararına olur.haftada bir gün bir paket yaş mama verin üst üste 2 gün yaş mama vermeyim eğer kuru mama yemesse biraz kuru mamayla karıştırıp vere bilirsiniz

Zeynepulku

Yaş mama vermeniz sıkıntı yok. Diş sağlığına dikkat edin. Her gün fırçalamaya çalışın. İçerisinde et bulunan tahilsiz, karbonhidrat oranı düşük mamaları tercih edin. Kuru mamadan sağlıklı olur. Etçil bir hayvana tavuk et gibi et türlerini vermek sıkıntı yaratmaz çünkü bu hayvanlar doğduklarında beri et yiyor bu şekilde bu zamana kadar geldiler

duman_cat_world

Yas mama ve kuru mamayi karistirarak kuru mamaya alistirin tekrar. Ancka her gun 1 yemek kasigi yas mama verebilirsiniz, gayet saglikli oluyor. 1 yemek kasigini gecmeyin ama.

Anonymus297519

Fazla yaş mama tüketimi ishal yapabilir, ben haftada 2 defa veriyorum o da yarım paket bazen yaş mama yerine kendim haşlama yapıyorum.

sundowndread

Kuru mama yemesinde bir sıkıntı yok gayet iyi bir şekilde yiyor kuru mamayı. Ama her gün azıcık verdiğim için zararlı olmaz diye düşünmüştüm bilmiyorum baş edemiyorum çok arsız taktı mı takıyor ama azaltmaya çalışıcam. Bu arada kullandığım yaş mama Gimcatin tavuklu ve yengeçlisi. Bembeyaz durduğu için nedense çokta baharatlı sağlıksız değil gibi geliyor yanılıyor olabilirim ama

Warriorsans

Evet kesinlikle verebilirsiniz gayet sağlıklı bir yöntem ama kullandığınız yaş mamanın içeriğinin kaliteli olması ve jölesiz olmasına (diş sağlığı için) özen gösterin

Warriorsans

Yaş mama kuru mamaya nazaran daha sağlıklı bir besin kaynağı. (Tabi içeriği de büyük önem taşıyor)

sundowndread

Kullandığım yaş mamanın içeriğini araştırdım gayet iyi görünüyor teşekkür ederim :)

Kediciik21

Ben haftada 4 defa veriyordum veterinere götürdüm dişleri sararmış dedi diş taşı oluşmuş çok vermeyin

Busenurozyurt

Kedim her gün yemesi gereken kuru mama miktarını yedikten sonra çay tabağının yarısı kadar yaş mama veriyorum ve şu an gayet sağlıklı. Geçen sene ağır bir hastalık atlattı ve o zamandan beri bu şekilde besleniyor. Biz schesir markasına ait yaş mama kullanıyoruz, içeriği temiz bir mama markası.Kedinizi en iyi siz anlayabilirsiniz. Yaş mama vermeniz onun kuru mama yeme miktarını azaltıyorsa, herhangi bir anormal durum oluşuyorsa veya sağlık problemi ortaya çıkarıyorsa yaş mama miktarını düşürebilirsiniz.

Lils

1 kaşık veriyorsanız bir sıkıntı yok her gün verebilirsiniz

BihterAda

Bence günlük olarak küçük miktarlarda verirsen yani 1-2 tatlı kaşığı gibi verilebilir

Gimlihanim

Veterinerimiz günde 1 yemek kaşığı kadar verebilirsiniz demişti. Biz biraz daha geçiyoruz açıkcası. Bence kuru mamasını yiyorsa yaş mama da vermenizde bir sakınca yok.