Diyet Mamalar

haliseehzr

Merhabalar. 2.5 yaşında dişi smokin kedim kısırlaştırma sonrası 7 kilo oldu. Kilo problemi yaşadığımız için veterinerimiz öncelikle mama kısıtlamasına gidin dedi. Günde 3 defa olmak üzere az az mama vermeye başladım. Aynı zamanda hareket etmesi için bir sürü oyuncak vs aldım. Çok oyunbaz hareketsiz bir kedi olmamasına rağmen kilo almaya devam etti. Şu an veterinerimiz hills markasının diyet mamasını önerdi. Ben proplan kısırlaştırılmış somon kullanıyorum. Fakat yeni mama konusunda açıkçası bilmediğim bir çok şey var. Bu konuda deneyimi olan biri varsa yardımcı olabilir mi ? Mamayı değiştirmeli miyim yoksa başka çözüm mü bulmalıyım. Mama değiştirme konusunda kedim huzursuz olur diye endişe ediyorum açıkçası. Bir başka veteriner de aynı yağ oranlara sahip olduğunu değiştirmemem gerektiğini söyledi. Kafam bu konuda çok karışık. Kızım için en iyisini yapmak istiyorum. Bir de zayıflama gibi bir durum söz konusu olur mu onu da bilmiyorum.

11 CEVAP

orhdoner

Merhaba ben de ölçülü veriyorum çok yiyorlar diye korkuyorum sizin dediğiniz gibi ben veteriner demeden kendim Nd nin diyetetik mamasını aldım yağı ve magnezyum oranları çok düşük Qunia serisi kullanıyorum memnunum aynı yağ oranı varsa degişirirmeyin o zaman gene de siz bilirsiniz hangisi mantıgınıza uyarsa onu yapabilirsiniz şimdiden çok geçmiş olsun 🙏

theyusra

kedilere kilo aldıran şey yağ değil. hep bu hatayı yaptığınız için başınıza bunlar geliyor (özellikle size demiyorum lütfen yanlış anlamayın) kedilere kilo aldıran şey karbonhidrattır, üstelik kedilerin sağlık için yağa ihtiyacı vardır. ama kalıplaşmış bir düşünce olan "yağ kilo aldırır" herkes tarafından kabul ediliyor, yanlış bu kanmayın nolur. sonra üç kediden biri obez diye karşımıza çıkıyorlar, neden acaba?? yağ yüzdesi %18den düşük olan mamaların kullanılması bile yasaklanmalı bana göre. kedinize yağ oranı yüksek, karbonhidrat oranı düşük olan bir mama alın, farkı göreceksiniz.

orhdoner

Ben acana kullanıyordum karbonhidrat derecesi düşük olan ama gene kilo aldı 2 ayda fazla almış ondan dolayı ben de Nd bin diyet mamasını aldım walla ben de anlamadım ne yapacağımızı şaşırdık

septikbaykus

@theyusra +1000000

Tıpkı insandaki gibi ezberlendi gidiyor öyle. Tereyağı ve zeytinyağı faydalı iken ekmek zararlıdır misal.

Yağ demek sağlık demektir. Karbonhidrat ise ameleliktir.

Palyaco

Oncelikle kullandınız mama olmaz kilo almaya devam eder proplan şeker bombasidir nd kinoa özel seri yag orani dusuk ve l.carnitin yüksek mamalar tercih edin

Palyaco

Söyle düşünün hergun hamburger yiyiyor kediniz cok normal bu kadar kilo alması hemen değiştirin ve nd kinoa ligh serisine gecin

septikbaykus

Tüy ve deri için virbac derma kullandım. yağ oranı %21 ama adam kilo verdi :D

septikbaykus

Hills light kullandım. Tüylere çok iyi gelmişti. Ama kilo verdirdi diyemiyorum :(

theyusra

@septikbaykus aynen öyle. sırf şu yüzden kedime kısır maması alamıyorum, bi bakıyorum evet oranlar güzel ama yağı %12ye indirmişler aynen girdiğim gibi geri çıkıyorum siteden, illallah ettirdiler.

duman_cat_world

Öncelikle mamanızda tahıl olmamalı. Çünkü tahıl (karbonhidrat) göbüşlerinde birikip şekere dönüşüyor.

Şeker = Kilo

Karbonhidrat oranını mutlaka hesaplayın. Hiçbir marka içeriğe kabrinhidrat oranini yazmaz. Tüm diğer oranları (protein, yağ, lif, kül vs) toplayıp 100’den çıkarırsanız karbonhidrat oranına ulaşırsınız. Ki belirtmek isterim, çoğu mamanın epey fazla.

Mamamızı belirlediğimizi varsayalım. Bunu da ölçülü bir şekilde vermek gerekiyor dediğiniz gibi. Mama paketindeki ölçülerden yararlanabilirsiniz. Her istediğinde mama vermemeniz gerekiyor.

bngs

merhaba kedinizi zayıflatabildiniz mi benimde zayıflatmaö lazım