Kedim Yine Pirelendi

Kedim neredeyse 4 ay önce pirelenmişti. Sonrasında hemen aşısını vurdurdum geçti. Ya hemen 3 ay sonunda yine bugün üstünde pire gördüm. Nereden geliyor anlamıyorum. Dışarıyla teması sıfır. Kafayı yiyecegim. Neden oluyor bu?

10 CEVAP

buusracikk

Merhaba, kedilerimiz dışarı çıkmasa bile bizimle beraber eve giren pireler direkt onları buluyor maalesef. Ayakkabının altından bile evin içine girebilir pireler. Sokakta sevdiğimiz bacaklarımıza sürtünen kedilerden de geçme ihtimali var. 3 ayda bir düzenli olarak dış parazit damlası yaptırmak gerekiyor

Teşekkür ederim. Haklısınız. Inanın başka bir şey gelmesin tek pire olsun diyorum ama ne illet bir hayvan. Dış parazit mi etkili damlası mı etkili yoksa aşı mı hâlâ biraz muallâktayım. Görüşünüzü almak isterim. Hoş, geçen sefer aşı yapılmıştı işe yaramıştı ama...

buusracikk

Ben iki kedim için de ense damlası yaptırdım çok da memnunum en ufak bir pire gelse gün içinde kayboluyor damla kana karıştığı için ısırdığı an ölüyor pireler. Ense damlalarının da çeşitleri var bazısı sadece üstündekileri öldürür daha sonra dışarıdan gelen pirelere etki etmez bazısı da kana karışıp daha sonra gelebilecek olan pireleri ve üzerinde varsa yumurtaları da öldürür. Ben ikinciyi yaptırdım çok şükür pire sorunumuz kalmadı.

Kusura bakmayın taksit taksit soruyor gibi oluyorum ama önerdiğiniz, şükela bir damla var mıdır? Veterinerimiz iğne yapıyor. Belki bir sorarım. Damla da olur mu diye. Vaktinizi ayırdığınız için sağolun öncelikle.

hannnngggg

bitmeyen pire sorunu bende de var ne yazık ki bir çözümü yok gibi evi de ilaçlatmış biri olarak söylüyorum benim kediminde dısarı ile teması yok eve gelince direk üzerimi çıkarıp kirli sepetine atıyorum ellerimi yıkayıp öyle seviyorum fakat yine de oluyor birkac tane veteriner hekimle görüştüm olabilirmiş hiç bitmeyedebilir yani bu süreçte evi bol bol süpürüp temizlemek parazit tedavisini aksatmadan yapmak önemli yapabiliyorsanız tedaviyi uyguladıktan iki gün sonra üzerinde sersem olan pireleri pire tarağı ile veya elinizle çıt çıt temizleyin ben öyle yapıyorum şöyle ki kedimin piresi bitmiyorken veteriner hekim ile beraber 16 gün ve bir sonraki 21 gün ara ile parazit damlası uygulandı fakat bu tavsiye edilmiyor cunku bünyesi bağışıklık kazanıyor ve zamanla ilac etki etmemeye başlıyor damlanın veya ilacın enjeksiyonunda markasını arada bir değiştirmek ise yarayabilir güçlü bir ilaçtan sonra daha hafif birsey kullanılabilir veteriner hekiminize danışarak öneri alabilirsiniz bu konuda kendiniz alıp sık arayla uygulamayın allah korusun farklı bir tepkime ortaya çıkabilir

@hannnngggg teşekkür ederim. Kendim zaten bir müdahalede bulanamıyorum,korkuyorum çünkü. Herhangi bir olumsuzluk olur diye. O zaman danışayım ben veterinere. Umarım bir yolu vardır. Sevmiyorum çünkü bitmeyen pireleri :)

buusracikk

Damlanın ismini bilmiyorum maalesef ama bu ayın sonunda tekrar dış parazit damlası yapılacak ismini öğrenip bilgi veririm 🤗

Teşekkür ederim. Iyi gecelr dilerim.
:)

buusracikk

İyi geceler 🥰

hannnngggg

damla olarakta en güçlüsü stronghold diye biliyorum kene tedavisinde bile kullanılıyormuş fakat ilac suan yenilenmeye gitmiş piyasada pek bulunmuyor aradığım hic bir yerde bulamadım broadline kullanıyorum oldukça güzeldir fiproes var dış parazit icin damla asla kullanmayın paranız bosa gider hic bir ise yaramıyor bir de bayerin profenderdi sanırım ismi o var oda güzel oldugu söyleniyor ben denemedim bende çok çekmişim dimi parazitten :( ahahaha sirkeli su kullanın hayvana püskürtün falan diyorlar kullanmayın derim oda bir ise yaramıyor evi silebilirsiniz ama temizlik icin güzel bize bulaşmıyor ama kedimi kaşınırken görünce sinir oluyorum gerçekten can sıkıcı birsey umarım bir an önce cozum bulabilirsiniz 🙏🏻🥲